Glavni trener Uroš Velepec bo ekipo na prvih manjših pripravah zbral že ta teden, ko se bodo tekmovalci od četrtka do sobote družili na Bledu oziroma Pokljuki. "Uradno smo prvi cikel priprav začeli 27. aprila, a vsi po individualnem programu trenirajo že 14 dni dlje. Letošnja sezona je bila zaradi pandemije namreč skrajšana in za tekmovalce ni dobro, če predolgo počivajo. Jasno je, da se po predolgem počitku pojavijo spremembe v mišicah, pa tudi pri porabi kisika, nato je vrnitev težja," je v pogovoru za STA povedal Velepec.
Tekmovalci zdaj začenjajo četrti teden načrtnih priprav, že doslej pa je večina opravila tako fizične kot strelske treninge, seveda vsak v svoji okolici – v Ihanu, Mošnjah pri Radovljici in Crngrobu med Škofjo Loko in Kranjem. Za prvi skupni trening je po sestanku v Ihanu poskrbel izkušeni Klemen Bauer: "Tam pozna tako rekoč vsak klanec in v vsakem trenutku lahko izbere traso za 45 minut treninga, uro ali uro in pol. Pomembno je bilo, da so bili tekmovalci po karanteni znova skupaj."
Pomemben bo tudi začetek sezone
Prav skupni treningi ta teden so po mnenju Velepca vnovič namenjeni tudi krepitvi moštvenega vzdušja: "To se je izplačalo že lani, saj smo najboljše uvrstitve dosegali na moštvenih tekmah. Fantje pa tudi vedo, da jih čakajo trije dnevi trdega dela, in tudi to se z ekipo opravi lažje. Vse skupaj se nato utrdi na skupnih kosilih in večerjah ter v prostem času, ki ga fantje preživljajo zvečer. Zaradi koronavirusa je letošnja pomlad nekoliko drugačna in zdaj to res potrebujemo."
Cilji za sezono 2020/21 so že začrtani. Vrhunec forme Velepec načrtuje za domače svetovno prvenstvo: "Je pa jasno, da bo pomemben tudi začetek sezone. Če si takrat blizu najboljšim, dobiš potrebno samozavest za najpomembnejše tekme v letu." Velepec ne skriva, da se tudi v biatlonskih vrstah ukvarjajo z zmanjšanim proračunom in prilagojenim načrtom priprav: "To moramo sprejeti, saj imajo zaradi krize že dva meseca težave tudi v gospodarstvu in to smo nekako pričakovali. Mi bomo priprave skrajšali za 13 dni. Večjega vpliva to na samo pripravo tekmovalcev ne bi smelo imeti, saj lahko marsikaj nadomestimo z improvizacijo. Pomembneje bo, da na treningih res prisluhnemo željam izkušenih tekmovalcev, saj se hitreje utrudijo, regeneracija je počasnejša in moramo se prilagajati, obenem pa lahko znanje prenašajo na mlajše."
Prvi vmesni cilj avgusta v Ruhpoldingu
Zmanjšan proračun, predvsem kar zadeva opremo, strokovne spremljevalce in razmere za delo, lahko še poveča prepad med najboljšimi in drugimi v svetovnem merilu. "Že letos se je videlo, da so v vseh pogledih odstopali Norvežani, Francozi in Nemci, delno tudi Rusi. Tukaj se prepad lahko še poveča," v svojem slogu Velepec dodaja, da je iz vsakega položaja treba izvleči največ. Kot pravi, k sreči jedro ekipe tako v trenerskem taboru kot tudi med tekmovalci, kjer se je Jakovu Faku, Klemnu Bauerju, Mihi Dovžanu in Roku Tršanu priključil tudi Alex Cisar, ostaja nespremenjeno.
Novi koronavirus vsaj do zdaj na biatlonce ni imel pravega vpliva, če se izvzame predčasen konec sezone. Nekaj je težav z načrti za priprave v tujini, a, kot kaže, se zadeve počasi normalizirajo. Velepec zato trdno računa, da bo ekipa lahko avgusta nastopila tudi na svetovnem prvenstvu v poletnem biatlonu: "To bo naš prvi vmesni cilj do nove sezone. Tekma je v Ruhpoldingu in res jo potrebujemo, da se pomerimo s konkurenco. To je pomemben motivacijski dejavnik, saj se je za šest, sedem mesecev vnaprej in zimo zdaj težko motivirati. Obenem je prvenstvo blizu in vemo, da se ga bodo prav zaradi lege prizorišča udeležili številni najboljši. Upamo, da ne bo sprememb in da bo do takrat izvedba tekmovanja mogoča, sicer pa nas poleti čaka le nekaj prvenstev doma."
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje