Olimpijski zmagovalec iz Pjongčanga 2018 Wellinger je navdušil 25.500 gledalcev na skakalnici pod Senčno goro, ki so pripravili imenitno vzdušje. Nemci na skupno zmago na novoletni turneji čakajo že vse od leta 2002, ko je Sven Hannawald dobil vse štiri tekme.
Drugi je bil Japonec Rjoju Kobajaši, ki je zaostal tri točke. Tretje mesto je zasedel Stefan Kraft, ki prepričljivo vodi v svetovnem pokalu. Za Wellingerjem je zaostal 10,4 točke.
Kos, ki je bil po prvi seriji šele na 13. mestu, je navdušil v finalu. Z najdaljšo daljavo (139,5 m) je napredoval na četrto mesto. Stopničke je zgrešil za 9,2 točke. Tudi Peter Prevc je močno popravil vtis v finalni seriji. Pridobil je enajst mest in končal na devetem mestu.
Vsi slovenski skakalci so osvojili točke svetovnega pokala. Timi Zajc je končal na 14. mestu, Anže Lanišek je bil 18., Domen Prevc pa 22.
Kos: Takega skoka v tej zimi še nisem prikazal
"Zelo lep drugi skok mi je uspel, takega v tej zimi še nisem prikazal. Sem pa kar presenečen, kako visoko sem prilezel. Ni bilo veliko razmišljanja, ko sem kar dolgo sedel na mestu za vodilnega. Mogoče o tem, ali bo to dovolj za tretje mesto. Ampak je tudi četrto zelo dobro. Vesel sem finalnega skoka, tako poleta kot tudi pristanka. Še tretjič sem tu končal med deseterico, čeprav mi v poletju, ko smo tu vadili, skakalnica ni bila več tako všeč. Bomo videli, koliko pritiska bo ta današnji dosežek prinesel za naprej," je Kos povedal za nacionalno televizijo takoj po tekmi.
Peter Prevc preveč živčen pred prvo serijo
Petru Prevcu, zmagovalcu novoletne turneje 2015/16, so apetiti zrasli po tretjem mestu v kvalifikacijah v četrtek.
"Preveč sem bil živčen glede na izkušnje in svoja leta pred prvo serijo. Drugi skok je uspel, tako da se lahko sprašujem, kaj bi bilo, če bi bilo. V prvem skoku, v poskusni seriji, sem v počepu predolgo ustavljal in sem bil preveč naprej pri odskoku. V drugem, v prvi seriji, pa sem bil preveč nazaj in sem šel potem na vse ali nič. V drugi seriji pa sem našel vmesni položaj. Tudi preostali v reprezentanci so delali napake v prvi seriji. Ko se tako loviš med skoki, si vedno v precepu pred nastopom, ali bo ali ne bo," je poudaril Peter Prevc.
Zajc najboljši med srečnimi poraženci prve serije
V prvi seriji na izločanje so imeli slovenski tekmovalci premagljive tekmece. Lanišek je s 123,5 m gladko ugnal Arttija Aigra iz Estonije. Domen Prevc je po 115 m in po vetrni izravnavi dobil dvoboj s Švicarjem Remom Imhofom, ki je bil sicer meter daljši. Švicar Gregor Deschwanden je premagal Zajca, a si je med petimi srečnimi poraženci priboril drugo serijo.
Kos je nato skakal s Poljakom Kamilom Stochom, ki je bil najbolj zveneče ime med slovenskimi tekmeci, a ga je s 123 m gladko premagal in prehitel tudi Zajca. Stoch je skočil le 117 m. Dvakratni skupni zmagovalec pokala (2014 in 2018) in trikratni novoletne turneje (2017, 2018 in 2021) tako kot njegova reprezentanca ni v dobri formi v tej sezoni.
Peter Prevc je s 124,5 m dobil dvoboj z Eetujem Nousianenom. Finec je skočil 116,5 m. Prevc je hitro ostal brez boja za vrh.
Wellinger: Uspela sta mi dva odlična skoka
Wellinger je prav ob koncu serije s 139,5 m dosegel največjo daljavo in s 4,8 točke povedel pred Kobajašijem in Kraftom (155,7). Ta trojica je bila razred zase pred finalom, ko je ohranil prva tri mesta.
"Še vedno sem brez besed. Zelo sem srečen, da sem razveselil vse te številne navijače. Premori za vetra so bili res dolgi, a sem se uspel zbrati. Uspela sta mi dva odlična skoka. Vse se je izšlo po načrtih," je bil nasmejan Wellinger.
Granerud se je ekspresno poslovil od zlatega orla
Branilec naslova Halvor Egner Granerud je izpadel že v prvi seriji. Norvežan se je ekspresno poslovil od zlatega orla. Pristal je pri 105,5 metra in z delitvijo 31. mesta zelo razočaral. V tej zimi ni v takšni formi, kot je bil v prejšnji.
V soboto bo za skakalce prost dan. 72. novoletna turneja se bo s kvalifikacijami nadaljevala v nedeljo ob 14.00.
Pari prve serije (zmagovalci so v krepkem tisku):
ŽYLA (POL/26) – FRANTZ (ZDA/25)
KUBACKI (POL/27) – PEIER (ŠVI/24)
AIGRO (EST/28) – LANIŠEK (SLO/23)
TSCHOFENIG (AVT/29) – AMMANN (ŠVI/22)
D. PREVC (SLO/30) – IMHOF (ŠVI/21)
SUNDAL (NOR/31) – KOUDELKA (ČEŠ/20)
TANDE (NOR/32) – INSAM (ITA/19)
DESCHWANDEN (ŠVI/33) – ZAJC (SLO/18)
ZOGRAFSKI (BLG/34) – AIGNER (AVT/17)
BRESADOLA (ITA/35) – GRANERUD (NOR/16)
KOT (POL/36) – FETTNER (AVT/15)
STOCH (POL/37) – KOS (SLO/14)
OESTVOLD (NOR/38) – NIKAIDO (JAP/13)
ZNISZCZOL (POL/39) – LEYHE (NEM/12)
TAKEUČI (JAP/40) – HÖRL (JAP/11)
AALTO (FIN/41) – LINDVIK (NOR/10)
D. KOBAJAŠI (JAP/42) – PASCHKE (NEM/9)
WASEK (POL/43) – R. KOBAJAŠI (JAP/8)
CAMPREGHER (ITA/44) – KRAFT (AVT/7)
CECON (ITA/45) – HAYBÖCK (AVT/6)
KYTOSAHO (FIN/46) – FORFANG (NOR/5)
NAZARENKO (KAZ/47) – RAIMUND (NEM/4)
NOUSIAINEN (FIN/48) – P. PREVC (SLO/3)
BELSHAW (ZDA/49) – GEIGER (NEM/2)
VALTO (FIN/50) – WELLINGER (NEM/1)
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje