Janne Ahonen, Thomas Morgenstern in Gregor Schlierenzauer se borijo za zmago na letošnji turneji, ki se bo končala v nedeljo. Foto: EPA
Janne Ahonen, Thomas Morgenstern in Gregor Schlierenzauer se borijo za zmago na letošnji turneji, ki se bo končala v nedeljo. Foto: EPA
Primož Peterka
Primož Peterka je poleg zmage na novoletni turneji osvojil še dva kristalna globusa za skupno zmago v svetovnem pokalu. Foto: EPA
Jakub Janda in Janne Ahonen
Jakub Janda in Janne Ahonen sta zbrala povsem enako število točk. Foto: EPA
Andreas Goldberger
Andreas Goldberger je sredi devetdesetih let navduševal množice. Foto: EPA
Matti Nykänen
Matti Nykänen je marsikaj zanimivega o dveh zmagah na novoletni turneji zapisal tudi v svoji avtobiografiji. Foto: EPA
Björn Wirkola.
Björn Wirkola je bil izejemen v poletih, blestel je tudi v Planici.
Po polovici turneje ogorčen boj za zmago

Letos so pred avstrijskim delom turneje v igri za skupno zmago Avstrijca Gregor Schlierenzeuer in Thomas Morgenstern ter Finec Janne Ahonen. Razlika med prvim in tretjim mestom je le 3,4 točke. V bogati zgodovini turneje štirih skakalnic so se zgodili veliki preobrati; vse štiri tekme v eni zimi je dobil le Sven Hannawald v sezoni 2001/02, vsako desetletje pa smo videli nepozabne dvoboje za skupno zmago, ki se lahko enači tudi z naslovom svetovnega prvaka.

Nepozabna zmaga Peterke
Slovenci smo nepozabni trenutek doživeli v sezoni 1996/97, ko sta se za končno zmago udarila Primož Peterka in Dieter Thoma. Moravčan, ki je takrat tekmoval povsem neobremenjen, je pri 17 letih ugnal nemškega veterana. Nemec je sicer dobil uvod v Oberstdorfu, potem pa je Primož prevzel pobudo v Garmisch-Partenkirchnu, kjer je deklasiral tekmece in prednost zadržal do konca.

Mrtvi tek Ahonena in Jande

6. januarja 2006 se je po zadnjem skoku v Bischofshofnu zgodilo nekaj povsem neverjetnega. Zmago na turneji sta si razdelila Jakub Janda in Ahonen, ki sta po osmih skokih zbrala enako število točk, ločila ju ni niti ena desetinka točke. Ledeno hladni Finec je zmagal na uvodni tekmi v Oberstdorfu, a mu je Janda odgovoril v Garmischu. Čeh si je v Innsbrucku priskakal dve točki naskoka, vendar ju je Ahonen na zadnji tekmi na skakalnici Paula Ausserleitnerja izničil. Res nepozaben dvoboj! Janne letos verjetno tekmuje zadnjič, morda pa si bo premislil in bo vztrajal še do olimpijskih iger leta 2010 v Vancouvru. V bogati zbirki odličij mu manjka le še olimpijsko zlato. S peto zmago na novoletni turneji bi postavil nov rekord.

Goldi je le ukanil Funakija
Sredi devetdesetih let sta turnejo zaznamovala Andreas Goldberger in Kazujoši Funaki, ki sta več let krojila sam vrh. Na 43. novoletni turneji v sezoni 1994/95 je "Goldi" začel z 2. mestom na skakalnici pod Senčno goro, vendar je leteči kamikaza prevzel pobudo z zmago v Innsbrucku. Na zadnji tekmi v Bischofshofnu je Goldberger zablestel v polnem sijaju in se še drugič veselil skupne zmage na turneji.

Matti in Jens sta bila večna tekmeca
Dvoboj največjih legend skakalnega športa Jensa Weissfloga in Mattija Nykänena je bil v ospredju v osemdesetih letih. Skupaj sta zmagala kar na 77 tekmah svetovnega pokala, na stopničkah skupnega seštevka turneje pa sta skupaj stala kar 14-krat. V sezoni 1982/83 je bil boljši Finec, ki je bil znan tudi po tem, da je zelo rad pregloboko pogledal v kozarec.

Nykänen nepremagljiv tudi v pitju alkohola
Naslednji dve leti je bil tihi Nemec premočan, Nykänen je bil v sezoni 1987/88 razred zase, potem pa je njegova zvezda počasi zašla. Weissflog je 6. januarja 1996 dosegel rekordno šesto skupno zmago in tisto leto tudi končal bogato športno pot. Zdaj je uspešen hotelir, obenem pa je strokovni komentator na radiu in televiziji. Matti je ubral povsem drugo pot - prepustil se je alkoholu in drogam, osmešil se je kot pevec in plesalec striptiza, po bankrotu pa je moral prodati vse medalje in priznanja.

Felder ni imel sreče na turneji
Tirolski dvoboj med Ernstom Vettorijem in Andreasom Felderjem je bil aktualen konec osemdesetih let, oba skakalca sta bila uspešna v obeh slogih. Najprej sta bila v svetovnem vrhu v stari paralelni tehniki, pa tudi na slog V sta se hitro privadila.

Vettori je dobil turnejo štirih skakalnic v sezoni 1986/87 in tudi leto zatem. Sijajni letalec Felder je bil vedno zraven, zmagal pa ni nikoli; še najbližje je bil v sezoni 1990/91, ko ga je ugnal Jens Weissflog. Vettori in Felder sta se skupaj kar 260-krat prebila med najboljših deset na tekmah svetovnega pokala.

Neuper in Kogled tekmeca in velika prijatelja
Hubert Nueper in Armin Kogler sta bila najboljša skakalca na začetku svetovnega pokala konec sedemdesetih let. Odkril ju je profesor Baldur Preiml na športni gimnaziji v Stamsu. Na skakalnicah sta bila večna tekmeca, v zasebnem življenju pa sta "Hupo" und "Kogsi" še danes velika prijatelja. V svetovnem poklau je bil uspešnejši Kogler, na turneji pa Neuper, ki je zmagal v sezoni 1979/80. V naslednji zimi je Neuper slavil v Oberstdorfu; na zadnji tekmi v Bischofshofnu je Kogler s sijajnima skokoma zmagal, a v skupnem seštevku ni mogel ujeti Neuperja. Hubert je po koncu kariere izdal avtobiografijo, postal je pilot, uspešno pa se je boril tudi z rakom.

Raška zablestel po upokojitvi Wirkole
V šestdesetih letih sta skakalne navdušence navduševala Björn Wirkola in Jiri Raška. Oba sta bila svetovna prvaka. Raška se je okitil tudi z olimpijskim zlatom, Wirkola pa je trikrat popravil svetovni rekord v poletih in dobil kar 10 tekem turneje (rekord si deli z Weissflogom).

Po tretjem in drugem mestu v skupnem seštevku je Wirkola v sezoni 1966/67 dobil tri tekme turneje in končno prišel do skupne zmage. Raška je bil tudi v naslednjih dveh letih nedorasel Norvežanu. Šele ko je Wirkola sklenil kariero, je napočil čas Raške. Čehoslovak je prišel na svoj račun na začetku sedemdesetih let. Wirkola se je naveličal skokov in se raje posvetil nogometu. Z Rosenborgom iz Trondheima je osvojil norveško prvenstvo in pokal. Raška je velikokrat gost na tekmah svetovnega pokala; svetuje tudi svojemu vnuku Janu Mazochu, ki se je lani hudo ponesrečil na tekmi v Zakopanah.

A. G.

Po polovici turneje ogorčen boj za zmago