Smučarska zveza Slovenije z ekipo Tine Maze še ni podpisala dogovora. Foto: Reuters
Smučarska zveza Slovenije z ekipo Tine Maze še ni podpisala dogovora. Foto: Reuters
Tone Vogrinec
Tone Vogrinec, zdaj podpredsednik SZS-ja, je prepričan, da smučarji drugim športom ne jemljejo denarja. Foto: MMC RTV SLO
Andrej Jerman
Andrej Jerman je pod vodstvom novega trenerja Burkharda Schafferja v Čilu uspešno treniral. Foto: EPA

Tako kot v ostalih športih se tudi v smučanju soočajo s težavami s financiranjem programov, kar je posledica gospodarskih razmer ter odpovedi sponzorskih pogodb. Čeprav je bil prvenstveni namen novinarskega kluba pogovor novinarjev s kandidati za nastop na olimpijskih igrah in njihovimi trenerji, pa so predstavniki Smučarske zveze Slovenije odprli tudi nekaj vprašanj, ki jih v tem trenutku najbolj bremenijo.

Nagovorili 500 podjetij, odziv še čakajo
Poslovni direktor alpskih smučarskih disciplin Tomaž Šarabon je razkril precejšnje težave pri zagotavljanju sredstev za izvajanje programov: "Srečujemo se z ogromno težavami, odpovedmi sponzorskih pogodb, zveza trenerjem dolguje plače, po drugi strani pa zaradi majhnosti države in trga za tuje sponzorje nismo zanimivi. V zadnjih treh mesecih smo nagovorili 500 podjetij za pristop k nam, a pozitivnih odzivov še nimamo. Zato bomo morali zelo previdno načrtovati sezono," je opisal Šarabon stisko.

Dogovora s Tino Maze še ni
Smučarska zveza je tarča kritik zaradi razmerja do najboljše alpske smučarke Tine Maze, ki od zveze ne dobi prav veliko denarja. "Dogovora z ekipo Tine Maze še nismo podpisali, v kratkem pričakujemo njen odziv, ko se bo vrnila s treningov na južni polobli," je dejal Šarabon. Mazejeva je zavrnila ugodno finančno ponudbo, ostala pomoč in sodelovanje s strani trenerjev teče dobro, a je vprašanje, koliko to koristi, je še dodal.

Z 1,3 milijona evrov smučarji niso bogataši
Vodja slovenske delegacije na olimpijskih igrah v Vancouvru bo legendarni Tone Vogrinec, ki se mu ne zdi prav, da imajo drugi slovenski športniki smučarje za "bogataše," s čimer je imel v mislih zlasti zapis atleta Primoža Kozmusa v eni od zadnjih številk Delove priloge Polet "V zadnjem času se napada smučarski šport, češ da so smučarji najbogatejši, dejstvo je drugačno. Celotno smučanje mora razpolagati z 1,3 milijona evrov, pa še to je vprašanje, če bodo ta sredstva zagotovljena. Smučarija nikomur ne jemlje denarja!"

Jerman v Čilu dobro treniral
Besedo so nato dobili tudi tisti, ki jim je bilo druženje z novinarji tudi namenjeno. Z uspešnih priprav v Čilu so se v nedeljo vrnili alpski smučarji, ki bodo Slovenijo v Vancouvru zastopali v hitrih disciplinah. Smukač Andrej Jerman je s priprav v Čilu prišel zelo zadovoljen, saj so bili vremenski in snežni pogoji dobri, tako da v treh tednih le dva dneva niso mogli trenirati. Novi avstrijski trener za hitre discipline Burkhard Schaffer prisega na še večji odmerek treningov. V La Parvi sta trenirala tudi Rok Perko in veleslalomist Aleš Gorza, ki pa mu je nagajalo zdravje. Zaradi bolečin v hrbtu je je smučal manj.

Dragšič in Drevova končno brez težav
Težave ima tudi slalomist Bernard Vajdič, ki je zaradi operacije na hrbtu izpustil priprave specialistov za tehnične discipline v Argentini. Več sreče ima Mitja Dragšič. Slalomski treningi v Ushuaii so lepo uspeli, s trenutno formo je zelo zadovoljen. Tudi pri dekletih so poškodbe in bolezni pustile precejšen davek. Mateja Robnik je precej zamudila, Ilka Štuhec in Vanja Brodnik pa v bistvu sploh še nista trenirali. Več razlogov za zadovoljstvo ima Ana Drev, ki od aprila trenira brez bolečin.