Carlson, vplivni konservativni voditelj, je Trumpa naravnost vprašal o ugibanjih, da bo vidnejša položaja v svoji Beli hiši namenil Musku in Kennedyju. Trump je pritrdil, da oba vidi na visokem položaju, tako Muska, milijarderja ter lastnika Tesle in omrežja X, kot tudi Kennedyja, nekdanjega demokrata in neodvisnega predsedniškega kandidata, ki je avgusta podprl Trumpa.
Kennedy velja v ZDA za spornega predvsem zaradi svojih stališč do cepiv priti covidu, a Trump pravi, da bi sinu ubitega senatorja Roberta F. Kennedyja namenil zdravstveni resor.
Pogovor s Carlsonom je potekal v zadnjih dneh pred volilnim torkom, ko skuša Trump prepričati volivce v ključnih, neodločenih zveznih državah. Arizona se običajno nagiba na republikansko stran, a je pred štirimi leti tam zmagal Joe Biden.
Carlson, nekdanji konservativni komentator na Fox Newsu, Trumpu ni postavljal pretirano težkih vprašanj in je predvsem dal republikanskemu kandidatu veliko prostora za promocijo svoje kandidature. Nekdanji predsednik ZDA je med pogovorom večkrat kritiziral Harris kot "osebo z nizkim IQ-jem" in "butasto kot noč".
Kar nekaj ostrih besed je namenil tudi Liz Cheney, katere oče, nekdanji podpredsednik Georgea W. Busha Dick Cheney, je bil arhitekt vojne v Iraku, oba Cheneyja pa sta podprla Harrisovo.
"Liz Cheney je radikalni vojni jastreb," je dejal. "Postavimo jo s puško (na vojno območje) z devetimi puškami, uperjenih vanjo. Pa da vidimo, kako bi se počutila."
Za poraz bi bilo krivo "goljufanje"
Trump je govoril tudi o "notranjih sovražnikih", kot označuje svoje politične nasprotnike. "Imamo notranje sovražnike. Imamo nekaj zelo slabih ljudi, ki so tudi zelo nevarni. Radi bi strmoglavili našo državo. Na vsak način bi radi, da naša država postane komunistična ali fašistična država, in na to moramo biti pozorni. Ampak oni so največji prevaranti, saj so se takoj, ko sem uporabil izraz notranji sovražnik, oglasili in razburili. To so bolni ljudje," je dejal Trump.
78-letni republikanec je med pogovorom tudi položil temelje temu, da za morebitni poraz okrivi volilne prevare. Sodeč po anketah sta kandidata v ključnih neodločenih zveznih državah tako rekoč povsem izenačena, a Trump je Carlsonu zatrdil, da je "jasno spredaj" in da bi mu zmago lahko preprečilo samo "goljufanje".
"Mislim, da krepko vodimo in da lahko brzdamo goljufanje, ker je cel kup goljufov. Če imamo lahko nekako to goljufanje pod nadzorom, bom dosegel veličastno zmago ... Mislim, da se bomo vpisali v zgodovino z eno najprepričljivejših zmag vseh časov."
Bill Clinton s proizraelskim govorom pred muslimani
Medtem pa volivce v ključnih zveznih državah snubi tudi Harris, ki je v boj v Michigan, kjer je velik del volivcev arabskega in muslimanskega rodu, poslala Billa Clintona.
Odločitev se je izkazala za popolno polomijo, saj je 78-letni nekdanji predsednik zbranim muslimanskim ameriškim volivcem, ki nasprotujejo Bidnovi podpori Izraelu ob moriji v Gazi, pridigal o Bližnjem vzhodu ter opravičeval agresijo Izraela in veliko število ubitih palestinskih civilistov.
Omenjeni volivci so večkrat izrazili skeptičnost do Harris, ki do Izraela zagovarja enako politiko kot Biden. Clinton je njihovo skeptičnost označil za "napako". "Razumem, zakaj mladi palestinski in arabski Američani v Michiganu menite, da je umrlo preveč ljudi," je dejal Clinton molčeči množici v Muskegonu. "Ampak če bi živeli v enem od teh kibucev v Izraelu, tik ob Gazi, kjer so tamkajšnji prebivalci od vseh Izraelcev najbolj podpirali prijateljstvo s Palestinci, najbolj podpirali rešitev dveh držav ... Hamas pa jih je poklal."
Hamas je 7. oktobra napadel jug Izraela, v napadu pa je bilo ubitih 1200 ljudi in zajetih 250 talcev. Izrael je odgovoril s silovito vojaško agresijo na Gazo, v kateri je bilo do danes ubitih že najmanj 43.000 Palestincev, od tega večina žensk in otrok. Strokovnjaki ocenjujejo, da je številka v resnici še precej višja.
Clinton: Izraelci Palestino poseljevali "pred islamom"
V odgovor na kritike, da je odziv Izraela povsem nesorazmeren in da s pobijanjem civilistov krši mednarodno pravo, je Clinton dejal, da "ne pozna rezultata", da pa so bile izraelske sile preprosto prisiljene ubiti več 10.000 Palestincev, ker jih Hamas uporablja za živi ščit.
(Izraelska vojska je bila sicer ta mesec obtožena, da v svojih operacijah v Gazi Palestince uporablja za živi ščit, op. a.)
"Kaj bi storili vi, če bi šlo za vašo družino, ki ne bi zagrešila nič drugega kot branila svojo domovino? Potem pa bi nekega dne prišli po vas in poklali vaše sovaščane?" je vprašal zbrane Clinton.
Clintonove trditve, med drugim ta, da so Izraelci Palestino poseljevali, "preden je njihova vera (islam) sploh obstajala", so močno spominjali na tiste skrajno desnih izraelskih politikov, saj je de facto izenačil vse Palestince z borci Hamasa.
"Cilj rasističnih in zgodovinsko netočnih izjav Billa Clintona je bil upravičiti etnično čiščenje Palestincev z njihove zemlje. Kampanja Harris si ne dela nobenih uslug, ko se povezuje s tovrstno sovražno retoriko," je za Huffington Post povedal predstavnik Inštituta za Bližnji vzhod.
Trump je sicer v Michiganu ta teden prejel podporo muslimanskih in arabsko-ameriških voditeljev, razočaranih nad Bidnovo politiko do Izraela in vojne v Gazi – čeprav je kot predsednik Trump zagovarjal prepoved priseljevanja iz muslimanskih držav.
Večina Zahodnih Evropejcev si želi Kamalo Harris za predsednico
Anketa YouGov pa je pokazala, da si večina Zahodnih Evropejcev – celo tistih iz skrajno desnih strank – želi, da na predsedniških volitvah v ZDA zmaga demokratka Kamala Harris, čeprav jih več vprašanih zmago pripisuje republikancu Donaldu Trumpu. Prav tako velika večina meni, da bo ob morebitnem Trumpovem porazu v ZDA izbruhnilo nasilje.
Javnomnenjska raziskava agencije YouGov, ki je zajela volivce v Veliki Britaniji, Franciji, Nemčiji, Italiji, Španiji, na Švedskem in Danskem, je pokazala, da si zmage demokratske podpredsednice želi večina v vseh zajetih državah, in to z veliko večino, razen v Italiji, kjer je javnost bolj razdeljena.
Najbolj zagreti za Harris so danski volivci (81 odstotkov), sledijo Nemci (71 odstotkov), Španci (65 odstotkov), Francozi (62 odstotkov) in Britanci (61 odstotkov). V Italiji ta delež znaša zgolj 46 odstotkov, kar pa je še vedno skoraj dvakrat več kot delež vprašanih, ki si želijo Trumpa za predsednika ZDA.
Podpora Harris je največja med evropskimi levo in sredinsko usmerjenimi volivci, a so ji, presenetljivo, bolj naklonjeni tudi tisti evropski volivci, ki so nazadnje glasovali za desnosredinske stranke. In celo med zahodnimi Evropejci, ki so nazadnje volili skrajno desne, nacionalistične in populistične stranke, je v vseh sedmih državah velik delež takih, ki bi raje videli Harris na mestu predsednice kot Trumpa.
Vprašani so delo odhajajočega demokratskega predsednika Joeja Bidna ocenili kot "povprečno" in večina jih meni, da bi bila Harris boljša predsednica. Po drugi strani pa jih večina v vseh zajetih državah meni, da bi bil Trump "slab" ali celo "obupen" predsednik.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje