Srečanje Donalda Trumpa in Vladimirja Putina na vrhu G20 v Osaki leta 2019. Foto: Reuters
Srečanje Donalda Trumpa in Vladimirja Putina na vrhu G20 v Osaki leta 2019. Foto: Reuters

Washington Post, ki se je skliceval na več virov, je poročal, da je Trump poklical Putina s svojega posestva Mar-a-Lago na Floridi. Ruskemu predsedniku naj bi svetoval, naj ne zaostruje vojne v Ukrajini, spomnil naj bi ga na močno vojaško prisotnost Amerike v Evropi in izrazil interes za nadaljnje pogovore o "hitri rešitvi ukrajinske vojne".

Tiskovni predstavnik Trumpove kampanje Steven Cheung je po objavi članka dejal, da ne komentira "zasebnih klicev med Trumpom in drugimi svetovnimi voditelji". Dodal je, da se svetovni voditelji po "zgodovinski" Trumpovi zmagi zavedajo, da bodo ZDA na svetovnem prizorišču znova dobile vidno vlogo. "Zato so voditelji že začeli proces razvijanja trdnih odnosov s Trumpom, saj predstavlja svetovni mir in stabilnost."

Putin po trditvah iz Kremlja za zdaj ne načrtuje pogovorov s Trumpom. Foto: Reuters
Putin po trditvah iz Kremlja za zdaj ne načrtuje pogovorov s Trumpom. Foto: Reuters

Kremelj: Takšnega klica ni bilo

A v ponedeljek so se oglasili iz Kremlja. Tamkajšnji tiskovni predstavnik Dmitrij Peskov je zavrnil poročanje Washington Posta, da je Trump v zadnjih dneh govoril s Putinom. "To je popolnoma neresnično. Čista izmišljotina, preprosto gre za napačno informacijo. Takšnega pogovora ni bilo," je dejal Peskov in dodal, da je to "najbolj tipičen primer, kakšna je kakovost informacij v tem času tudi v sicer precej uglednih medijih". Na vprašanje, ali Putin načrtuje kakršne koli stike s Trumpom, pa je dejal: "Trenutno o tem ni konkretnih načrtov."

Kijev: O klicu nismo bili obveščeni

Tudi ukrajinsko zunanje ministrstvo je predtem zanikalo navedbe Washington Posta, po katerih naj bi bil Kijev vnaprej obveščen o domnevnem pogovoru med Trumpom in Putinom in da mu ni nasprotoval. "Informacije, da smo bili v Kijevu vnaprej obveščeni o tem domnevnem klicu, so napačne. Posledično ga nismo mogli podpreti oziroma mu nasprotovati," je sporočilo ukrajinsko zunanje ministrstvo. Je pa Trump dan pred tem po telefonu govoril z ukrajinskim predsednikom Volodomirjem Zelenskim.

Vojna v Ukrajini traja že skoraj tri leta. Foto: Reuters
Vojna v Ukrajini traja že skoraj tri leta. Foto: Reuters

Trumpova izvolitev naj bi imela velik vpliv na skoraj triletni ukrajinski konflikt, saj vztraja pri hitrem končanju spopadov in dvomi o nadaljnji podpori Washingtona Kijevu. Med predvolilno kampanjo je večkrat zatrdil, da bo vojno v Ukrajini "končal v enem dnevu", kako namerava to storiti, pa ni pojasnil.

Vprašanja zunanje politike bodo na dnevnem redu srednega srečanja predsednika Joeja Bidna in Trumpa v Ovalni pisarni. Po poročanju medijev se namerava Biden v zadnjih tednih svojega predsedovanja zavzemati za nadaljnjo podporo ZDA Ukrajini, to stališče pa bo predstavil tudi v kongresu in Trumpu. Washington je od začetka ruske invazije v Ukrajini februarja leta 2022 Ukrajini namenil več deset milijard dolarjev vredno vojaško in gospodarsko pomoč.

Trump se bo v Belo hišo vrnil 20. januarja.

Kremelj je v nedeljo sporočil, da vidi "pozitivne signale" v stališčih novoizvoljenega ameriškega predsednika Trumpa do Ukrajine. Obenem pa je opozoril, da je težko napovedati, kako bo Trump ravnal, ko bo na položaju.

S Trumpom se je po virih iz nemške vlade pogovarjal tudi kancler Olaf Scholz. Razpravljala sta o geopolitičnih izzivih in dvostranskih odnosih med državama, prav tako sta se strinjala, da bosta sodelovala pri tem, da se v Evropo znova vrne mir, je sporočil predstavnik nemške vlade.

Trump ni govoril s Putinom, je pa s Scholzem in Netanjahujem