Tožbo je vložila zvezna država Teksas, katere vodstvo je hotelo razveljaviti izide volitev v Georgii, Michiganu, Pensilvaniji in Wisconsinu. V vseh teh državah je na volitvah zmagal demokrat Joe Biden. Poskus razveljavitve izidov volitev je podprlo 126 republikancev v kongresu in 18 pravosodnih ministrov zveznih držav.
Pravosodni minister Teksasa Ken Paxton, ki je vložil tožbo, je namreč trdil, da so izidi v omenjenih državah nezakoniti zaradi sprememb volilnih postopkov, ki so Američanom omogočile, da so oddali glasove v času pandemije koronavirusa, poroča BBC.
Paxton je vrhovno sodišče pozval, naj dovoli zakonodajnim telesom teh držav, v katerih imajo večino republikanci, naj določijo, kdo, Trump ali Biden, naj prejme njihove elektorske glasove.
Sodišče je v kratkem pojasnilu sporočilo, da Teksas nima pravne osnove za vložitev takšne tožbe.
Gre za nov pravni poraz Trumpa, ki brez dokazov trdi, da so bile volitve nepoštene in da bo o njih na koncu odločalo vrhovno sodišče, v katerem so med šestimi od devetih konservativnih sodnikov tudi trije, ki jih je predlagal sam.
Vrhovno sodišče je ta teden z enim stavkom zavrnilo tudi ločeno pritožbo zoper Bidnovo zmago v Pensilvaniji.
Po volitvah 3. novembra so Trump in njegovi podporniki sprožili več deset tožb zoper izide volitev, z nobeno pa niso uspeli.
Biden je osvojil okoli sedem milijonov glasov več kot Trump in 306 elektorskih glasov, medtem ko jih je Trump 232. Za zmago je potrebnih 270 elektorskih glasov.
Elektorji naj bi se sestali v ponedeljek, ko bodo tudi uradno izvolili Bidna za novega predsednika ZDA.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje