Trump v družbi žene Melanie in sina Barrona.  Foto: Reuters
Trump v družbi žene Melanie in sina Barrona. Foto: Reuters

Glede na projekcije ameriške tiskovne agencije AP je Donald Trump osvojil že 267 elektorskih glasov, Kamala Harris pa 224. Nekdanjemu predsedniku za vrnitev v Belo hišo tako manjkajo le še trije elektorski glasovi, saj jih za zmago potrebuje skupno 270.

Še pred preštetjem vseh glasov je Trump pred svojimi privrženci na Floridi razglasil zmago in se zahvalil Američamom, da so mu podelili mandat brez primere, pri tem pa jim je obljubil, da se bo boril za vsakega državljana.

"To je politična zmaga, ki je naša država še ni videla," je dejal Trump. "Premagali smo ovire, za katere mnogi niso verjeli, da jih bomo," je dodal. Po njegovih besedah so ZDA država, ki potrebuje pomoč, zato je zagotovil, da bo vse popravil. "Z vsem svojim bitjem se bom boril za vas," je dejal.

Trump je še poudaril, da ni zmagal le po številu elektorjev, ampak je tudi osvojil največje število glasov volivcev. Ob tem je požel bučen aplavz zbranih.

Trump je že zmagal v Severni Karolini in Georgii, s čimer je osvojil prvi dve od sedmih nihajočih držav. Po delnih izidih je Trump v tesnem vodstvu v vseh preostalih štirih nihajočih zveznih državah.

Čeprav so javnomnenjske ankete tik pred volitvami kazale, da sta kandidata v nihajočih državah izenačena, pa na koncu izid v sedmih teh državah vseeno ni bil tako tesen. Trump je že zmagal v Severni Karolini, Georgii in Penslivaniji, s čimer je osvojil tri od teh sedmih nihajočih držav. Po delnih izidih je Trump v tesnem vodstvu v vseh preostalih štirih nihajočih zveznih državah.

Za volivce Harrisove najpomembnejša demokracija, za Trumpove volivce gospodarstvo

Prvi izidi vzporednih volitev kažejo, da je, čeprav sta stanje demokracije in gospodarstvo ključni temi za vse volivce, ogromen razkorak glede teh tem, ko gre za volivce Trumpa ali Harrisove. Šestina volivcev, ki so glasovali za Kamalo Harris, je postavila stanje demokracije na prvo mesto.

Sledi splav (petina volivcev), medtem ko je gospodarstvo najpomembnejša tema za zgolj desetino volivcev Kamale Harris.

Ko gre za Trumpove volivce, je slika povsem drugačna – za polovico volivcev je gospodarstvo najpomembnejša tema, za petino volivcev vprašanje priseljevanja, samo za desetino volivcev pa stanje demokracije.

Ameriške predsedniške volitve na RTV Slovenija

Na naši spletni strani bomo volitve v živo spremljali ves dan in vso noč in vas obveščali o vsem pomembnem dogajanju, izidih in analizah.

Na TV Slovenija je bila v torek volitvam posvečena oddaja Globus: Amerika izbira, v sredo pa se bo posebna volilna oddaja Amerika je volila z Mojco Širok začela ob 6.00, prvi del bo trajal do 8.30, drugi pa od 10.05 do 10.30.

Na Prvem bo v sredo oddaja Ob osmih namenjena dogajanju v ZDA, ameriško dogajanje pa bo v ospredju tudi v vseh informativnih oddajah.

Američani predsednika ne volijo neposredno, temveč z elektorji. Vsaka zvezna država ima določeno število elektorjev, odvisno od števila prebivalcev posamezne države. Za zmago na predsedniških volitvah mora kandidat dobiti najmanj 270 od skupaj 538 elektorskih glasov.

Hkrati potekajo volitve 435 članov predstavniškega doma, ki imajo dveletni mandat, in tretjine senatorjev. Ti imajo šestletni mandat, vsaki dve leti jih na vrsto za volitve pride tretjina.