V živo

Glede na projekcije ameriške tiskovne agencije AP je Donald Trump osvojil že 248 elektorskih glasov, Kamala Harris pa 214. Nekdanjemu predsedniku za vrnitev v Belo hišo tako manjka še 22 elektorskih glasov, saj jih za zmago potrebuje skupno 270.

Izid je odvisen od glasovanja v nihajočih državah, ki niso tradicionalno demokratske ali republikanske. Te so Arizona, Georgia, Michigan, Nevada, Severna Karolina, Pensilvanija in Wisconsin.

Trump je že zmagal v Severni Karolini in Georgii, s čimer je osvojil prvi dve od sedmih nihajočih držav. Po delnih izidih je Trump v tesnem vodstvu v vseh preostalih štirih nihajočih zveznih državah.

Javnomnenjske ankete so tik pred volitvami kazale, da sta kandidata v nihajočih državah izenačena.

Harris: Danes imate zadnjo priložnost, da vplivate na volitve

"Danes imate zadnjo priložnost, da vplivate na volitve," je na omrežju X zapisala Kamala Harris, ki je volila predčasno.

V pogovoru za radijsko postajo WVEE-FM v Atlanti je poudarila, da morajo volivci biti odločni. "Danes je dan glasovanja in ljudje morajo iti ven in biti aktivni," je dodala. "Spodbujam vse, naj gredo ven in glasujejo," je dejala in poudarila, da so te volitve prelomne, saj volivci odločajo o dveh "zelo različnih vizijah prihodnosti naroda".

Republikanski volivci v Arizoni. Foto: Reuters
Republikanski volivci v Arizoni. Foto: Reuters

Trump: Morate oddati svoj glas ne glede na to, koliko časa bo to trajalo

Trump je glas oddal na volišču v Palm Beachu na Floridi, kamor je prišel z ženo Melanio Trump. Zatem je izjavil, da je prepričan o zmagi.

Kot je dejal, bo priznal poraz, "če bodo volitve poštene", obenem pa je znova izrazil zaskrbljenost glede elektronskega glasovanja. "Če bi izgubil volitve, če so to poštene volitve, bi bil prvi, ki bi to priznal. Doslej mislim, da je bilo pošteno," je novinarjem dejal Trump.

Že pred tem je na omrežju X svoje podpornike pozval, naj volijo ne glede na dolge vrste pred volišči. "Morate oddati svoj glas ne glede na to, koliko časa bo to trajalo. Ostanite v vrsti," je poudaril.

Demokratski privrženci v Washingtonu. Foto: Reuters
Demokratski privrženci v Washingtonu. Foto: Reuters

Poročila o incidentih

Zvezni preiskovalni urad (FBI) je sporočil, da so volišča v več zveznih državah prejela lažne grožnje z bombo. Kot so dodali v FBI-ju, se zdi, da so prišle z ruskih elektronskih naslovov. "Nobena groženja do zdaj ni bila označena kot verodostojna," je sporočil FBI.

Prvi izidi vzporednih volitev: Za volivce Harrisove najpomembnejša demokracija, za Trumpove volivce gospodarstvo

Prvi izidi vzporednih volitev kažejo, da je, čeprav sta stanje demokracije in gospodarstvo ključni temi za vse volivce, ogromen razkorak glede teh tem, ko gre za volivce Trumpa ali Harrisove. Šestina volivcev, ki so glasovali za Kamalo Harris, je postavila stanje demokracije na prvo mesto.

Sledi splav (petina volivcev), medtem ko je gospodarstvo najpomembnejša tema za zgolj desetino volivcev Kamale Harris.

Ko gre za Trumpove volivce, je slika povsem drugačna – za polovico volivcev je gospodarstvo najpomembnejša tema, za petino volivcev vprašanje priseljevanja, samo za desetino volivcev pa stanje demokracije.

Ameriške predsedniške volitve na RTV Slovenija

Na naši spletni strani bomo volitve v živo spremljali ves dan in vso noč in vas obveščali o vsem pomembnem dogajanju, izidih in analizah.

Na TV Slovenija je bila v torek volitvam posvečena oddaja Globus: Amerika izbira, v sredo pa se bo posebna volilna oddaja Amerika je volila z Mojco Širok začela ob 6.00, prvi del bo trajal do 8.30, drugi pa od 10.05 do 10.30.

Na Prvem bo v sredo oddaja Ob osmih namenjena dogajanju v ZDA, ameriško dogajanje pa bo v ospredju tudi v vseh informativnih oddajah.

Američani predsednika ne volijo neposredno, temveč z elektorji. Vsaka zvezna država ima določeno število elektorjev, odvisno od števila prebivalcev posamezne države. Za zmago na predsedniških volitvah mora kandidat dobiti najmanj 270 od skupaj 538 elektorskih glasov.

Hkrati potekajo volitve 435 članov predstavniškega doma, ki imajo dveletni mandat, in tretjine senatorjev. Ti imajo šestletni mandat, vsaki dve leti jih na vrsto za volitve pride tretjina.