Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Na območju današnje Slovenije so bili v času habsburške monarhije sprva v uporabi trije različni jezikovni standardi. Prekmurski v ogrski polovici, vzhodnoštajerskega pa so kmalu racionalno poenotili v skupnega novoslovenskega, ker "ni imel smisla".
Zadržanost javnosti do novih možnosti genske manipulacije, ki tako močno določajo sodobno bioznanost, je razumljiva, saj je naše znanje – tako strokovnjakov kot javnosti – še omejeno. A že čez nekaj desetletij bo zelo drugače, razmišlja Hrvoje Petković.
Prohibicija v ZDA je sicer privedla do pozitivnih zdravstvenih učinkov z vidika posledic alkohola, a je privedla še do stranskih učinkov, kot so organiziran kriminal, korupcija in erozija pravne države, opozarja Vito Flaker s Fakultete za socialno delo.
Slovenska industrija temelji na polizdelkih, ki ne prinašajo konkretnega dobička, zaradi česar "se utapljajo v čezmernem slabo plačanem delu," meni Primož Jeza.
Razlika med renesančnim in sodobnim pojmovanjem umetnika je v praksi precejšnja, pravi umetnostni zgodovinar Tine Germ. "Renesančniki so ta vzvišeni status priznali le redkim, danes pa ga uporabljamo zelo velikodušno ali pa brezbrižno."
Norme na področju človekovih pravic so za človeštvo izjemen napredek, a njihovo varstvo je proces, ki pa v določenih pogledih celo nazaduje, je v pogovoru za MMC opozorila profesorica mednarodnih odnosov na fakulteti za družbene vede Petra Roter.
"Včasih sem šokiran, da niti petih strani malo zahtevnejšega gradiva nočejo prebrati," je o novih vzorcih slovenskega menedžmenta presenečen Marko Jaklič, predvsem pa ga skrbi padec v 3. ligo na lestvici inovativnih držav.
Kako se lahko tesnoba iz koristnega čustva, ki nas varuje pred nevarnostmi, razvije v uničujočo silo naše duševnosti? Psihiatrinja Mojca Zvezdana Dernovšek odgovarja – z učenjem. V življenju se napačno naučimo, da je nekaj nevarno, pa to v resnici ni.
Fizika bo nedvomno poskrbela še za veliko presenečenj in še globlje posegla v temeljna vprašanja obstoja, mesta človeštva v vesolju, je napovedal fizik Tomaž Zwitter.
Tako kakor se za vse obletnice spodobi, je tudi 100. obletnica Univerze v Ljubljani dobrodušno okrancljana Potemkinova vas.
Praznovanje 100-letnice Univerze v Ljubljani je dobra priložnost, da se univerzitetna skupnost ozre v preteklost in na tej podlagi premisli svoj sedanji položaj kot tudi prihodnost, ki pritiska nanjo z nemara še večjo silo kot njena lastna tradicija.
Neveljaven email naslov