V 20. letih smo posneli okrog 250 oddaj. Sprva so trajale 45 minut, zadnja leta pa se prilagajamo najbolj gledanemu večernemu terminu na 1. programu TV Slovenija, kjer imamo odmerjenih 25 minut.
Nabor tem se je v 20. letih precej zmanjšal. Nimamo več ladjedelnice in Delamarisa. Splošna plovba ni več slovenska, ribištvo pa je obubožano. Kljub temu v sodelovanju z Upravo RS za pomorstvo, Morsko biološko postajo, Pomorskim muzejem, Inšpektoratom za ribištvo, Luko Koper in mnogimi drugimi službami in posamezniki, ki so povezani z morjem, vedno najdemo nove vsebine.
Občasno gre oddaja Med valovi tudi v svet. Urednik in voditelj oddaje tedaj opravi tudi dela snemalca, tonskega mojstra, asistenta, šoferja. Vse več Slovencev si drugi dom najde v tropskem pasu in radi vidijo, da jih obiščemo, pravi Jelačin. "Očitno nismo le smučarski, temveč tudi pomorski narod. Konec koncev imamo Alenko Artnik, svetovno prvakinjo v potapljanju na vdih, vrhunske jadralce, Vasilija Žbogarja, Tino Mrak, Veroniko Macarol, Tonija Vodiška. Čeprav Splošna plovba ni več v slovenski lasti, po morju še vedno pluje veliko naših poveljnikov, častnikov in mornarjev."
Morje velja za najbolj neraziskan del planeta. V vseh oceanih živi nad 250 tisoč različnih morskih organizmov. V Slovenskem morju so jih doslej našli 2.260, a se to število spreminja. K nam prihajajo nove vrste, nekatere pa izginjajo. Vse to proučujejo morski biologi, ki zaradi podnebnih sprememb in velikih onesnaženj, kakršnim smo bili priče letos spomladi tudi pri nas, ne morejo sedeti križem rok. "V oddaji veliko prostora namenimo varovanju okolja, pa tudi zabavi, prostemu času, kulturnim in naravnim posebnostim. Morje nima meja in prav je, da si jih pri ustvarjanju oddaje niti mi ne postavljamo," pravi Dean Jelačin.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje