Nedokončani dom za starejše v Osilnici so začeli graditi leta 2004. Foto: Televizija Slovenija/zajem zaslona
Nedokončani dom za starejše v Osilnici so začeli graditi leta 2004. Foto: Televizija Slovenija/zajem zaslona

Nedokončano stavbo, v kateri je bil predviden dom starejših, naj bi namenili za druge namene.

Občina je dom začela graditi leta 2004, a ji je po treh letih v tretji gradbeni fazi zmanjkalo denarja. Ministrstvo je rešitev za dokončanje doma po besedah ministra Simona Maljevca iskalo kar nekaj časa, med drugim je naročilo tehnični pregled nedokončanega objekta, ki je pokazal, da če bi ga dokončali, ne bi ustrezal najnovejšim standardom. Stropi so namreč prenizki, da bi lahko v stavbo napeljali prezračevanje in ogrevanje, hodniki preozki, stavba naj bi imela tudi več drugih pomanjkljivosti.

Po ministrovih besedah na seji občinskega sveta sta možnosti dve: da nedokončano stavbo porušijo in na njenem mestu zgradijo novo, ki bo ustrezala vsem sodobnim standardom, ali pa dom zgradijo nekje drugje. Občinski svetniki, vključno z županjo Alenko Kovač, so se strinjali, da si rušenja obstoječe stavbe ne želijo, saj jo lahko namenijo za kakšne druge dejavnosti, in da naj raje zgradijo novo stavbo brez rušenja stare.

Županja je predlagala, da novo stavbo zgradijo poleg že obstoječe. Poleg nje je namreč zazidljivega še skoraj 4000 kvadratov zemljišča, parcela pa ima tudi še nekaj več kot 6100 kvadratov zelenih površin. "Tudi veljavni občinski prostorski načrt takšno gradnjo omogoča," je dejala. Dodala je, da druge parcele občina trenutno nima in da bi njena pridobitev zahtevala veliko časa.

Predstavniki ministrstva so se s predlagano lokacijo načeloma strinjali, je pa treba, kot je povedal Maljevac, preveriti, ali zadostuje vsem zahtevam za gradnjo. Te bodo na ministrstvu preverili v naslednjih dneh, nato pa občini sporočili, ali se bodo odločili za izvedbo tega projekta. Pri tem se je Maljevac zavezal, da bodo gradnjo doma tako ali drugače začeli še v tem mandatu.

Novi dom naj bi bil manjši od prvotno načrtovanega, v katerem je bilo predvidenih 80 postelj. Kot je na seji povedal strokovni sodelavec ministrstva Gašper Skalar, potrebe po toliko posteljah ni.

Županja je po seji za STA izrazila zadovoljstvo s sprejetim dogovorom. "Bali smo se namreč, da se bo šlo v rušitev obstoječe stavbe. Dogovorjena rešitev nam omogoča, da jo ohranimo, v njej razvijamo druge dejavnosti, hkrati pa dobimo tudi dom za starejše," je dejala.