Glede na najnovejše podatke so demokrati za zdaj pridobili en sedež v senatu in imajo po izračunih ameriške tiskovne agencije AP zagotovljenih 46 senatorjev, republikanci pa 47.
Sedem sedežev še ni zapolnjenih, o enem senatorju iz zvezne države Georgia bodo odločali šele v drugem krogu volitev januarja prihodnje leto. Za večino je potrebnih 51 sedežev.
Američani so na tokratnih volitvah odločali o 35 senatorskih mestih, trenutno imajo republikanci v senatu 53 od skupno stotih sedežev.
Napeta tekma za senat
Demokrati so pričakovano izgubili senatno mesto v Alabami, kjer je republikanec Tommy Tuberville premagal demokratskega senatorja Douga Jonesa, po drugi strani pa so pridobili dva sedeža.
V boju za senat v Koloradu se demokrati namreč veselijo zmage Johna Hickenlooperja, ki je premagal zdajšnjega senatorja Coryja Gardnerja, ki je podpornik Donalda Trumpa in je bil guverner Kolorada od leta 2011 do lani. V Arizoni je astronavt Mark Kelly dobil večjo podporo kot republikanska kandidatka Martha McSally.
Republikanski senatorji
Vodja večine v senatu Mitch McConnell je zmagal v Kentuckyju in s tem dobil še sedmi zaporedni mandat. Republikanec, na katerega se je Trump v teh štirih letih močno opiral, je s 55:41 premagal demokratsko izzivalko, vojaško pilotko Amy McGrath.
Tudi republikanec Lindsey Graham z zmago v Južni Karolini ohranja svoj senatorski stolček.
Slavili tudi demokrati
V tekmi za mesta v predstavniškem domu so zmagale tudi demokratske kandidatke Alexandria Ocasio-Cortez, Ayanna Pressley in Ilhan Omar in Rashida Tlaib.
Na Floridi je v tekmi za stolček v predstavniškem domu demokratska kongresnica Lois Frankel premagala "ponosno islamofobinjo" Lauro Loomer.
V Oklahomi je demokratska kandidatka Kendra Horn premagala republikansko protikandidatko Stephanie Bice.
Prva transspolna senatorka, prva istospolno usmerjena temnopolta senatorja
Sarah McBride je z zmago v Delawaru postala prva transspolna zvezna senatorka, demokratska kandidata Ritchie Torres in Mondaire Jones sta v New Yorku postala prva odkrito istospolno usmerjena temnopolta senatorja.
Najmlajši član kongresa bo star 25 let
V Severni Karolini je srdito bitko za kongresni stolček osvojil republikanec Madison Cawthorn, ki bo s 25 leti postal najmlajši član kongresa. Cawthorn, ki je po avtomobilski nesreči pri 18 letih paraplegik, je premagal 62-letnega demokratskega nasprotnika Moeja Davisa.
Med senatorji tudi nekdanja brezdomka
Demokratinja Cori Bush je z zmago nad dolgoletnim kongresnikom Williamom Lacyjem Clayem v Misuriju postala prva temnopolta kongresnica te zvezne države. Busheva je nekdanja brezdomka, danes pa medicinska sestra, mati samohranilka in aktivistka gibanja za pravice temnopoltih Black Lives Matter.
Med tokratnimi kandidati za ameriški senat so bili sicer med drugimi tudi voznik tovornjaka, duhovnik in trener ameriškega nogometa.
Demokrati v predstavniškem domu ohranili večino
Demokratska stranka naj bi po napovedih ameriških televizijskih hiš Fox News in NBC ohranila večino v predstavniškem domu ameriškega kongresa, ki jo je osvojila na vmesnih kongresnih volitvah leta 2018.
Po izračunih agencije AP naj bi bilo do zdaj izvoljenih 183 demokratov in 176 republikancev. Za večino je treba zbrati najmanj 218 stolčkov.
Po projekciji NBC-ja bodo imeli demokrati po vseh preštetih glasovih 227 sedežev v 435-članskem domu – v dozdajšnjem sklicu so jih imeli 232.
Predsednica predstavniškega doma, 80-letna demokratka Nancy Pelosi, je v Kaliforniji ubranila svoj sedež.
V Georgii je v bitki za predstavniški dom zmagala Marjorie Taylor Greene, republikanka, ki je zaslovela s širjenjem skrajno desničarske teorije zarote QAnon, Donald Trump pa jo je po poročanju BBC-ja imenoval "prihodnja republikanska zvezda".
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje