Caeleb Dressel je bil glavni zvzednik plavanih bojev v Tokiu. Foto: AP

Najprej je bil najboljši na 50 m prosto v času olimpijskega rekorda 21,07. Ameriška štafeta je s svetovnim rekordom zmagala tudi na 4 x 100 m mešano.

24-letni Dressel je pred tem v Tokiu osvojil zlato še na 100 m prosto in 100 m delfin, najboljši pa je bil tudi z ameriško štafeto 4 x 100 m.

Srebrna kolajna na 50 m prosto je pripadla Francozu Florentu Manaudouju, ki je zaostal za 48 stotink sekunde, bron pa Brazilcu Brunu Fratusu, ki je zaostal za pol sekunde.

Svetovni rekord Američanov v zadnji disciplini iger
Ameriška reprezentanca je v zadnji plavalni preizkušnji teh olimpijskih iger postavila svetovni rekord na 4 x 100 mešano (3:26,78). Srebro je pripadlo Britancem, bron pa Italijanom.

Zlati kolajni je Američane v tretji predaji približal Dressel, ki je s časom 49,03 na 100 m delfin prišel do velike prednosti pred zadnjim plavalcem. Delo je nato v prostem slogu dokončal Zach Apple, pred tem pa sta plavala še Ryan Murphy (hrbtno) in Michael Andrew (prsno).

Britanci so dosegli nov evropski rekord, zaostali pa so 73 stotink sekunde. Italijani so na tretjem mestu zaostali za 2,39 sekunde in za pet stotink ugnali ruske plavalce.

Emma McKeon zaokrožila zbirko kolajn
Avstralske plavalke so se okitile z zlato kolajno na 4 x 100 mešano. V tesnem zaključku so z olimpijskim rekordom 3:51,60 za 13 stotink ugnale Američanke, bron pa so osvojile Kanadčanke. Avstralska ženska štafeta je bila najboljša že na 4 x 100 prosto, tokrat pa so predvsem po zaslugi zadnje predaje in reakcijskega časa Cate Campbell (0,04 sekunde) tesno zmagale.

Pod zlato kolajno so se podpisale še Kaylee McKeown (hrbtno), Chelsea Hodges (prsno) in Emma McKeon (delfin). McKeon je osvojila še četrto zlato kolajno, skupno pa že sedmo odličje v deželi vzhajajočega sonca.

4 x 100 m mešano (Ž):
1Avstralija3:51,60
2Združene države Amerike3:51,73
3Kanada3:52,60

Emma McKeon je bila zadnji dan najboljša tudi na 50 m prosto. 27-letnica je postavila olimpijski rekord 23,81. Srebro je pripadlo Sarah Sjöström, bron pa Danki Pernille Blume. Švedinja je zaostala za 26 stotink.

McKeonova je na teh igrah slavila zmago še na 100 m prosto in v štafeti 4 x 100 m prosto. Bron ji je pripadel na 100 m delfin, v štafeti 4 x 200 m in mešani štafeti 4 x 100 metrov mešano.

50 m prosto (Ž):
1Emma McKeonAvstralija23,81
2Sarah SjöströmŠvedska24,07
3Pernille BlumeDanska24,21
Robert Finke je dobil obe najdaljši preizkušnji na 800 in 1500 m prosto. Foto: AP

V izjemnem obračunu na 1500 m najboljši Finke
Ameriški plavalec Robert Finke je zmagovalec prestižne preizkušnje na 1500 metrov. 21-letnik iz Clearwaterja na Floridi je s sijajnim zadnjim delom ugnal srebrnega Ukrajinca Mihajla Romančuka ter tretjega Nemca Floriana Wellbrocka ter po 800 m slavil zmago še na najdaljši preizkušnji.

Ves čas so bili v ospredju štirje plavalci, na koncu pa je brez kolajne ostal Italijan Gregorio Paltrinieri, dobitnik srebrnega odličja na 800 m prosto.

V izjemnem finišu na 1500 m je imel največ moči Finke, ki je zmagal s časom 14:39,65, pri čemer je zadnjih 50 metrov zmogel v 25,78. S tem je Romančuka prehitel za 1,01 sekunde, tretjega Wellbrocka pa za 1,26 sekunde.