"Mislim, da je motor zadel ob zaščito na znaku, to zaščito pa je nato odneslo v središče glavnine in v nas tekmovalce, zaradi česar smo padli," je o padcu za RTV Slovenija dejal Primož Roglič in dodal informacijo o poškodovani desni rami. "Ni najboljše, nisem si mogel takoj popraviti rame, moral sem se usesti na stol od gledalcev in si jo ob cesti popraviti."
Ob tem je analiza videoposnetkov potrdila, da se zaščitna bala slame v vasi Erre ni sama znašla na cesti ob izhodu iz krožišča, temveč jo je tja povlekel eden izmed nespretnih motoristov, ki je vozil TV-kamero pred glavnino.
Najprej okrevanje in zaščita rame
Poglejte si izrez iz prenosa, ko je motorist s TV-kamero zadel in prevozil balo slame, ki se je zato znašla na cesti. Zaščitna bala je bila usodna za ambicije drugega favorita za končno slavje. Kot tretji kolesar v koloni je zapeljal naravnost v balo, ki sta se ji predhodnika še izognila.
Roglič je sicer hitro sedel nazaj na kolo, a je ugotovil, da s takšnimi bolečinami ne bo šlo, saj je si je izpahnil ramo. V preteklosti si je že sam nekajkrat poravnal izpahnjeno ramo in tako je storil tudi tokrat, a pri tem je izgubil dragocen čas. "Za zdaj ne govorim, da sem izgubil Tour, temveč da moram okrevati."
Zaenkrat lahko nadaljuje s Tourom
Po besedah športnega vodje nizozemske ekipe Merijna Zeemana je prva ocena ekipe, da bo Roglič lahko nadaljeval 109. Dirko po Franciji.
"Veliko bolje bi bilo, če teh poškodb ne bi bilo, ampak situacija je, kakršna je. Na koncu smo lovili zaostanek kljub vsem težavam, v prihodnjih dneh pa bomo videli, kako dalje," je še za RTV Slovenija dejal Roglič, ki je lani po padcu v 3. etapi nato odstopil po osmi etapi Toura 2021.
Brez izpaha bi lahko šel z Vingegaardovo skupino
Zaradi izpaha in reševanja položaja je Roglič izgubil priključek z Vingegaardovo skupino. Njegov ekipni sokapetan je namreč nekaj kilometrov pred tem doživel okvaro kolesa in prestal niz menjav, dokler mu niso iz spremljevalnega vozila predali njegovega rezervnega kolesa. Ob Dancu se je že oblikovala podporna ekipa pomočnikov Jumba Visme.
Roglič je sicer tudi sam dobil pomoč preostalih treh pomočnikov čebel, a ob bolečinah in predvsem manjši pomoči preostalih kolesarjev je njegov zaostanek za rojakom na koncu znašel dve minuti in 8 sekund. Na drugi strani je Vingegaardu in Jumbu Vismi na pomoč priskočila predvsem ekipa Ineos Grenadiers, ki je reševala mesta svojih treh kapetanov, tako da so na koncu proti napadalno razpoloženemu Tadeju Pogačarju izgubili le 13 sekund.
Pogačar ni vedel za Rogličev padec
"Vsega sem se bal, vsega, kar se je pripetilo drugim. Slišal sem za padce, nisem pa vedel, da je bil vpleten Primož," je kaotičen dan, poln okvar in padcev na razvpitih kockah Roubaixa, komentiral Tadej Pogačar.
Zadovoljen tudi s 13 sekundami dobička
V pogovoru za RTV Slovenija je nosilec bele majice in vodilni v tako imenovanem klubu kapetanov povedal: "Nora etapa, veliko se je dogajalo. Ekipa mi je veliko pomagala, vedno sem imel nekoga v pomoč pred sektorji kock. Na koncu sem se počutil kar dobro. Ko je Stuyven napadel, sem se res dobro počutil. Sledil sem mu, pomagal sem mu vse do cilja. Na koncu sem pridobil nekaj sekund, s čimer sem zelo zadovoljen."
Skopi in nasprotujoči si podatki o razlikah
Med napadom, dolgim slabih 20 kilometrov, si je dvakratni zmagovalec Toura v navezi z Jasperjem Stuyvenom privozil že minuto prednosti pred Vingegaardovo skupino, a na koncu je naskoka pred drugimi tekmeci povečal zgolj za 13 sekund.
"Nismo imeli dobrih podatkov. Na kockah so slabe povezave, avtomobil je daleč zadaj. Dirka se po nagonu. Nisem imel v mislih rumene majice," je Pogačar poudaril, da sta z Belgijcem imela izredno nezanesljive podatke, koliko zaostajata za vodilno peterico in koliko prednosti imata pred glavnino, v kateri se je zbrala večina kapetanov. "Imel sem podatke za vodilno skupino in prvo zasledovalno skupino. A to niso bili zanesljivi podatki, tako da sva šla na vso moč do konca."
Van Aert presenečen, da je ohranil rumeno majico
Ker je 45-članska glavnina s skupnimi napori ekip Jumbo Visma, Ineos Grenadiers in Bora Hansgrohe v zadnjih 12 kilometrih, od konca predzadnjega tlakovanega odseka, občutno zmanjšala zaostanek na asfaltirani podlagi, je rumeno majico vodilnega uspelo zadržati Wout van Aert.
"Presenečenje zame, da sem zadržal rumeno majico vodilnega. Bil sem že toliko zadaj, da nisem več razmišljal o majici. Nisem imel več močnih nog v zaključku. Lepo, da jo bom nosil še en dan, tako da bom lahko še užival z njo jutri na startu v Belgiji," je o nepričakovani novici v cilju povedal Belgijec, ki pa je potarnal, da je bila 5. etapa preprosto prenevarna. Še pred prvim odsekom kock se je na tleh znašla tudi rumena majica, a je superzvezdnik ujel glavnino in nato oddelal svoj delež kot superpomočnik.
Nevarne ceste polne zožanj in zavojev
"Nisem se počutil ravno varno. Ceste so bile po mojem mnenju prenevarne. Preveč zožanj in ovinkov. Škoda, da nisem mogel bolj pomagati fantom za skupno. Ves dan sem se boril sam s seboj. Včeraj smo se z ekipo borili v ospredju, danes smo se borili v ozadju. Z Jonasom nam je uspelo obdržati vse možnosti v skupnem seštevku. Ni bilo narejene preveč škode. Vsi smo se predali lovu in uspelo nam je omejiti zaostanek," je van Aert poudaril, da imajo v nizozemski ekipi zdaj v skupnem boju proti Pogačarju še vedno drugega aduta.
Za "čebelo" kar trojica "grenadirjev"
Danec Jonas Vingegaard zdaj kot prvi zasledovalec med kapetani za slovenskim šampionom zaostaja za 21 sekund, v klubu kapetanov pa mu sledijo:
- Adam Yates (+29),
- Geraint Thomas (+31),
- Aleksandr Vlasov (+37),
- Daniel Martinez (+50),
- Romain Bardet (+51),
- Nairo Quintana (+55),
- David Gaudu (+56),
- Jakob Fuglsang (+1:01),
- Enric Mas (1:02)
- Damiano Caruso (+1:40)
- Guillaume Martin (+1:48)
- Rigoberto Uran (+1:59)
- Primož Roglič (+2:17)
- Aleksej Lucenko (+2:46)
- Ben O'Connor (+4:15) ...
Še slabši dan za Avstralce: O'Connor zaostal, Haig odstopil
Najslabše jo je s kockami severnega pekla izmed favoritov za visoko skupno uvrstitev tako odnesel lani četrtouvrščeni Avstralec Ben O'Connor, ki je izgubil več kot tri minute. No, še slabše se je godilo drugemu Avstralcu in sokapetanu Bahrain Victoriusa. Jack Haig, lani tretjeuvrščeni z Dirke po Španiji za Rogličem in Masom, je bil vpleten v isto nesrečo kot Rogla, a Haig se je tako močno potolkel, da je moral že drugo leto zapored odstopiti z Dirke po Franciji zaradi padca in poškdbe.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje