Namesto 43 sekund gre zdaj Roglič v zadnji teden 79. Dirke po Španiji z zaostankom 1:03 za vztrajnim Benom O'Connorjem, ki sanja zmagovalne stopničke v Madridu čez teden dni.
Na prestrmem zaključku ciljnega vzpona Cuitu Negru je Rogliča izzval znova Enric Mas, ki je zahvaljujoč kazni na koncu vseeno pridobil 20 sekund.
Vzrok? Po menjavi kolesa dobrih 23 kilometrov pred ciljem oziroma pet kilometrov pred začetkom ciljnega vzpona 15. etape se je trio rdečih bikov Roger Adria, Daniel Martinez in Primož Roglič v zavetrju ekipnega avtomobila ekspresno vrnil v glavnino. Komisarji predolgega zadrževanja v zavetrju ob prehitevanju preostalih vozil v karavani ni spregledal. Vsem trem so po koncu nedeljske etape prišteli 20 sekund. Za Adrio in Martineza nepomembno, Rogliču in nemški ekipi pa je pokvarilo oceno dneva.
Obenem so vsem vzeli še 15 točk za UCI-lestvico in jih oglobili z 200 švicarskimi franki (213 evrov), piše v disciplinskem poročilu po 15. etapi. Nadalje so komisarji kaznovali tudi športnega direktorja ekipe Shana Archbolda s 1600 evri kazni zaradi "kršitve pravil in smernic, ki se navezujejo na vozila med dirko".
Lažje prestave za zid na cilju
Zakaj je Red Bull Bora Hansgrohe sploh menjala kolo kapetana? Ne, ni bil defekt ali kakšna druga okvara, temveč načrtovan postanek kot v formuli ena. Roglič je presedlal na lažje kolo z lažjim prestavnim razmerjem. Kapetanu so pripravili kolo z enim sprednjim verižnikom in velikim zobnikom s 44 zobmi. Stroj za prihajajoče nečloveške strmine. Ne nazadnje je s takšno zasnovo lani dobil kronometer na Svetih Višarjah in osvojil Dirko po Italiji.
"Da, ravno za tale strmi zaključek, da mi ni bilo treba hoditi in riniti kolesa navzgor," je v izjavi za RTV Slovenija šaljivo razlagal Roglič, še preden je zvedel za odločitev komisarjev. "Zamenjal sem, da sem imel nekoliko lažje prestave in sem lahko prišel na vrh."
Po kazni -20, -15, -11, ... +18
Zdaj znova vodilni mladi kolesar Florian Lipowitz mu je na začetku zaključnega trikilometrskega zidu pripravil izhodišče in tempo za napad na tekmece. A za razliko od 8. ali 13. etape se Roglič ni sam odpeljal proti vrhu. Na koncu je moral loviti pogumnega Masa, proti preostalim iz vodilne petnajsterice pa je pridobil po nekaj sekund.
Od petih proti Dancu Skejlmoseju do 38 proti rdeči majici O'Connorju. A poznejši 20-sekundni pribitek je izničil ves trud. Tako tehnični in taktični kot na koncu sam fizični napor.
"Bolje nekaj pridobiti, kot izgubiti. Vse te zaostanke oziroma pridobitve v času je težko predvideti, kdaj in koliko ter kje. Vendar sem zelo zadovoljen, sam s seboj kot z ekipo. Bomo zdaj uživali v dnevu počitka," je za RTV Slovenijo razmišljal Roglič. Ponovljena opomba – preden je izvedel za 20-sekundno kazen.
Kronometer as iz rokava, na katerega pa noče računati
"Bolj slabo se je videlo. Bilo je kar strmo tukaj na koncu. Bolj se je bilo prijetno spustiti z gondolo," je Roglič pojasnjeval, kako neprijetno strmo je bilo na meglenem smučišču v Asturiji.
Kot v prvem tednu je bil tudi v drugem tednu najslabši izkupiček v nedeljo. A naslednjo nedeljo ima slovenski šampion velikega aduta v rokavu. Vožnja na čas, 25-km ravninskega kronometra po španski prestolnici. Koliko lahko pridobi proti O'Connorju in za koliko bi ga moral prehiteti Mas? Večina ocen in napovedi razmišlja o vsaj minutnem dobičku, po drugi strani pa nihče ne dvomi, da želi čim prej nazaj v majico vodilnega.
"Ne bomo se pritoževali"
Če je v Granadi, potem ko je na Hazallanasu proti Masu izgubil že več kot minuto, potožil nad vrnitvijo bolečin v križu, zdaj pomirja navijače.
"Ne bomo se pritoževali. Za zdaj gre vse dobro. Gremo proti finalu naproti. Za zdaj je vse dobro. Razpoloženje je dobro, ekipa je prava. Se držim (smeh). Ne bomo se pritoževali, samo hrabro. Vstati ni težko, težje je po dolgem naporu, a ne bom kompliciral," pravi Roglič.
Covadonga – zmaga z najdaljšim napadom od daleč
In če so pri RBBH-ju zapletli zaključek 15. etape, prihaja ponedeljkov prosti dan v Oviedu kot naročen. Že v torek sledi nova zahtevna gorska etapa s ciljnim vzponom na Lagos de Cavadonga. Prizorišče Rogličeve zmage v 17. etapi La Vuelte 21, ki velja za njegov najdaljši zmagoviti napad od daleč. Takrat je 61 km pred ciljem pokril skok Egana Bernala, ki se ga je otresel 7,5 km pod vrhom, kamor je prišel 1:35 pred skupino najbližjih zasledovalcev.
Mas nad zaostanek korak za korakom
Po slabem dnevu na Ancares v 13. etapi so znova oživeli španski upi, da lahko Enric Mas po treh drugih mestih mogoče celo osvoji domačo Dirko po Španiji. Na Cuitu Negru je ujel, prehitel in se oddaljil Rogliču, na koncu pa pridobil proti vsem ostalim kapetanom.
"Bilo je res težko. Več kot 40-krat sem videl posnetek Purita, El Bala in Contadorja ... in v nekem trenutku sem mislil, da ne bom prišel do cilja. Pred nami je še veliko Vuelte," je dejal povsem izčrpan Mas, ki je potreboval predah, da je lahko nadaljeval izjavo.
"Samozavest je vedno stoodstotna. Danes je videti, da je bil petek res slab dan. O'Connor je zelo dobro opravil z etapo. Po malem naprej. Korak za korakom bom nadoknadil čas,“ je prepričan tretjeuvrščeni, ki za O'Connorjem zaostaja za 2:23, za Rogličem pa 1:20.
Nekdanji hokejist zdaj kolesarski junak gorskih etap
Na koncu je bil edini pravi zmagovalec dneva najboljši v 15. etapi. Pablo Castrillo je po smučišču Manzanedi osvojil še Cuitu Negru. Dve zmagi v štirih dneh, na dveh težkih gorskih etapah, obakrat kot avtsajder v močni ubežni skupini.
"To so j***** sanje. Če po zmagi na prvi etapi nisem mogel verjeti, zdaj pa sem uspel na Cuitu Negru ... Zmagati na dveh etapah je noro sr**** in Manolo Azcona se bo od tam zgoraj nasmehnil," je vrelo iz 23-letnega Španca, za katerim so neverjetno čustveni dnevi. Omenjeni ustanovitelj ekipe in glavni motor zasedbe Kern Pharma je umrl v noči na petek. Sledila je prva zmaga, zdaj še druga.
"Večkrat sem si ogledal posnetke tistega dne. Preveč sem se oziral nazaj, zaradi česar sem izgubil veliko moči. Tokrat ne. Poleg tega sem bil manj živčen, saj sem pred tem že zmagal. Napadel sem z več odločnosti in močnejšim pedaliranjem,“ je pojasnil nasmejani in hkrati objokani 23-letnik iz Aragonije, kjer je doma v mestu Jaca sredi Pirenejev.
Pred Ineosom še po pikčasto majico?
Gre za neobičajno špansko mesto, kjer so glavni športi zimski na čelu s hokejem na ledu. To je bil prvi šport Pabla Castrilla, ki pa je nato sledil zgledu starejšega brata Jaimeja, ki je nekaj let profesionalec pri Movistarju. "Za zgled sem imel brata in zasvojil sem se ... in vse do zdaj me to drži," s ponosom poudarja 184 centimetrov visoki hribolazec, ki naj bi se za prihodnjo sezono že vse dogovoril z elitno ekipo Ineos Grenadiers. V zadnjem tednu je še kopica hribovitih in gorskih etap, kjer bi lahko znova mešal štrene, a ne več kot obstranec, temveč kot favorit. Hkrati pa se mu ponuja mamljiva nagrada – boj za pikčasto majico in naziv kralj gora Španije.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje