Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
V tednu od 25. do 31. maja zaznamujemo nacionalni teden prostovoljstva. Poiskali smo zgodbe prostovoljcev, ki so poredko slišane.
"Trubar nam je dal narodno identiteto, zato nas z 'moji lubi Slovenci' tudi nagovarja. Ustvaril je temelje knjižnega jezika, kar je bil prvi pogoj, da smo v slovenščini začeli ustvarjati," je ob dnevu reformacije spomnil novoizvoljeni škof Leon Novak.
Zgodovina je pomembna, poudarja prekmurski glasbenik Vlado Kreslin. "Treba je ugotoviti, kdo si, kje si, kje rasteš, kakšno je deblo, veje. Da te nekdo ne izruje ali da ti veter ne polomi vej ali da ti ne spremenijo zgodovine."
Darja Kerec tudi na primeru progresivne metalscene in rockovske skupine Psycho-Path razmišlja o tem, da so Prekmurci naveličani čudaških vprašanj in predsodkov.
Slovensko slovstvo v Prekmurju se začne z razmahom evangeličanstva v Prekmurju, približno stoletje pozneje kot drugod v Sloveniji.
Astrofizičarka Andreja Gomboc, redna profesorica na Univerzi v Novi Gorici, je rano mladost preživela v rodnem Prekmurju.
Marc Leland Greenberg, eden najbolj prepoznavnih ameriških slavistov, se raziskovalno ukvarja s slovenščino, doktoriral pa je iz prekmurščine. Raziskovalno se posveča tudi hrvaški kajkavščini, črnogorskemu štokavskemu standardu, češčini in ruščini.
Laura Kovač iz Dolge vasi pri Lendavi je za tri tedne domače romsko naselje zamenjala za peščeno Afriko. Tja jo je odpeljalo prostovoljno delo, kjer je skupaj z drugimi prostovoljci izvajala delavnice za otroke in poučevala v šoli.
Marko Jesenšek raziskuje prekmurski jezik in njegov razvoj skozi čas. V oddaji Profil pa je spregovoril tudi o nekaterih drugih temah, povezanih z današnjim položajem slovenščine.
Ivan Jerič je bil eno izmed tistih imen v zgodovini Prekmurja, ki je močno zaznamoval dogodke izpred sto let, ko je bila ta pokrajina priključena takratni Jugoslaviji, tamkajšnji Slovenci pa združeni z matičnim narodom.
Pravnik, pedagog, družboslovec in politik, to je bil Vanek Šiftar, čigar stoletnico bi suhoparno zabeležila zgodovina. A bil je tudi humanist in prepričan, da je vredno negovati miroljubno sožitje tako med ljudmi kot v naravi.
V spomin na Vaneka Šiftarja, pravnika, pedagoga, družboslovca in politika, zaslužnega profesorja Univerze v Mariboru ter ustanovitelja Vrta spominov in tovarištva na Petanjcih so v Tišini pripravili že 18. dan spominov in tovarištva Naši zakladi.
V Washingtonu je tik pred 92. rojstnim dnem umrl dolgoletni uslužbenec ameriške kongresne knjižnice Vladimir Pregelj.
Letos mineva 100 let od priključitve Prekmurja matičnemu narodu, kar je brez dvoma eden najpomembnejših dogodkov v zgodovini tega območja.
Jana Kerčmar Džuban je s februarjem kot duhovnica izstopila iz evangeličanske cerkve. Študij bogoslužja je končala v Bratislavi in kot duhovnica v več cerkvenih občinah v Prekmurju službovala kar 15 let.
Eden najboljših poznavalcev kulturne zgodovine Prekmurja, pa tudi prekmurske realnosti Franci Just opozarja, da država ne skrbi za uravnotežen razvolj celotnega kulturno-umetniškega prostora.
Pogovor avtorice in voditeljice oddaje Brede Kovič s pisateljem Miškom Kranjcem. Imenitni posnetki tedanjega Prekmurja.
Lendava, ki se sicer ponaša z bogato kulturno dediščino, je tudi mesto, polno legend. V decembrski čas dobrih mož pa gotovo sodi tista o Jožetu Vratarju, nekakšnem lendavskem Robinu Hoodu.
Tri "fararce", duhovnice Slovenske evangeličanske cerkve, so iskreno spregovorile o svojem delu in se kritično ozrle na razmere v družbi. Splav, patriarhat, migracije, vloga cerkve, reformacija.
Dejan Süč je Lendavčan in zgodovinar.
Neveljaven email naslov