Prvi program Radia Slovenija se v okviru projekta Talenti EU-regij, ki se osredotoča na evropsko demografsko težavo bega možganov, odpravlja na teren v Mursko Soboto.

V sredo, 23. aprila 2025, se bomo od pol desetih dopoldne do šestih zvečer oglašali iz našega mobilnega studia, ki bo ob stavbi Expana, s katero se je Slovenija leta 2015 na svetovni razstavi Expo v Milanu prvič v zgodovini samostojne države predstavila z lastnim paviljonom.

Expano je tudi simbol trajnostnega razvoja, ki Pomurje povezuje s svetovnimi inovacijami in rešitvami ter ena izmed najbolj prepoznavnih turističnih točk v Murski Soboti in regiji.

Predstavnica Območne službe Zavoda za zaposlovanje Murska Sobota nam bo predstavila sliko s področja trga dela, na katerem je tudi v Pomurju vse več povpraševanja po strokovnih poklicih, pa tudi po visoko izobraženih kadrih. Med drugim boste slišali, da je priznani kardiolog Mitja Lainščak za svojo ordinacijo izbral tisto v regijski bolnišnici Murska Sobota, ki je tudi njegovo rodno mesto, čeprav bi lahko delal kjer koli na svetu.

Dobre karierne možnosti pa niso edini motivator za to, da ljudje ostajajo v domačem okolju. Na to vplivajo tudi trajnostni razvoj in zelene pobude. Murska Sobota si prizadeva postati zelena destinacija z izboljšanjem kakovosti bivanja. To vključuje širitev kolesarskih poti ter spodbujanje trajnostne mobilnosti in turizma. Mesto si prizadeva oživiti mestno središče z večjo ponudbo za družine in mlade, kar vključuje kulturne, športne in kulinarične dogodke ter izboljšanje gostinske ponudbe.

Na demografsko sliko vplivata tudi dostopnost in povezljivost. Murska Sobota se nahaja v bližini pomembnih mest, kot so Bad Radkersburg, Gradec in Monošter, kar omogoča povezovanje na kulturnem, športnem in turističnem področju.

Turizmu se bomo nekoliko bolj posvetili v oddaji Studio ob 17-ih, ko bo govor o kohezijskih projektih v Pomurju, zlasti tistih, ki se osredotočajo na turizem in trajnostni razvoj.

Izpostavljamo še oddajo Intervju, v katerem boste spoznali Danila Meolica, inovativnega kmetovalca iz Bakovcev, ki nadaljuje družinsko tradicijo na eni najsodobnejših prašičerejskih in poljedelskih kmetij v Sloveniji.

Prvi na obisku pa nas bo popeljal skozi 70-letni utrip Pomurskega muzeja, ki hrani bogato zgodovinsko dediščino Pomurja in ki obiskovalcem ponuja vpogled v življenje ljudi ob reki Muri.

Vabljeni, da Pomurje 23. aprila začutite s Prvim programom – prek radijskih valov ali v živo v našem terenskem studiu.

Vsebina je nastala s finančno pomočjo Evropske unije. Za vsebine projekta Talenti EU regij je odgovorno uredništvo in ne odraža nujno stališč Evropske Unije.