Programski svet RTV Slovenija je 6. decembra 2021 na podlagi 4. člena Pravilnika o delovanju varuha pravic gledalcev, poslušalcev, bralcev ter uporabnikov programskih vsebin Radiotelevizije Slovenija (v nadaljevanju: varuhinjo) za varuhinjo izbral gospo Marico Uršič Zupan.

Varuhinjo je generalni direktor RTV Slovenija Andrej Grah Whatmough na podlagi javnega razpisa in sklepa Programskega sveta RTV Slovenija o izbiri imenoval za petletni mandat, ki začne teči 18. januarja 2022.

Po Miši Molk, Ladu Ambrožiču in Ilinki Todorovski je Marica Uršič Zupan četrta varuhinja pravic gledalcev in poslušalcev RTV Slovenija in hkrati prva, ki ni iz vrst zaposlenih javnega zavoda.

Marica Uršič Zupan - nova varuhinja pravic gledalcev, poslušalcev, bralcev in uporabnikov programskih vsebin RTV Slovenija Foto: RTV Slovenija
Marica Uršič Zupan - nova varuhinja pravic gledalcev, poslušalcev, bralcev in uporabnikov programskih vsebin RTV Slovenija Foto: RTV Slovenija

Varuhinja pravic gledalcev, poslušalcev, bralcev in uporabnikov programskih vsebin RTV Slovenija je uporabnikom na voljo na telefonu 01 475 4700, elektronski pošti varuh@rtvslo.si, mnenja in pritožbe pa sprejema tudi na naslov RTV Slovenija, Kolodvorska 2, 1550 Ljubljana (za varuhinjo).

Marica Uršič Zupan je po izobrazbi diplomirana novinarka, do zdaj zaposlena na Primorskih novicah kot novinarka in urednica in predavateljica na Višji strokovni šoli Sežana. Novinarsko pot je začela na teletekstu RTV Slovenija. Sočasno pa je, že med študijem in po njem, delala tudi tematske oddaje in reportaže za slovenski radio v Trstu. Televizijske izkušnje je pridobila na Televiziji Koper, kjer je sedem let delala prispevke za poročila in daljše reportaže za magazinsko oddajo. Glavnino novinarskih in uredniških izkušenj je pridobila v tiskanih medijih pri časopisu Slovenec, zadnjih 25 let pa na Primorskih novicah, kjer je bila 15 let tudi urednica.

Na vlogo varuha gleda z več zornih kotov in za delovanje izpostavlja tri stebre, ki so po njenem mnenju bistveni za delovanja varuha in obenem tudi merilo presojanja pritožb gledalcev. Prvi steber je novinarska in uredniška profesionalnost, drugi etika – novinarska in širše medijska etika – in tretji vloga medijev v družbi ter njihova odgovornost do gledalcev in poslušalcev.

Marica Uršič Zupan je na predstavitvi svojega programa povedala: »Velika večina ustvarjalcev vsebin RTV Slovenija dela zelo profesionalno. Pri tem se lahko opirajo tudi na poklicna merila in standarde, ki pa so marsikje zastareli in pomanjkljivi. Zato jih je nujno treba prenoviti. Veliko je takih drobnih reči, ki večkrat zmotijo gledalce. Zato je prav, da jim vedno odgovorimo z jasnimi pravili in standardi.
Drugi temelj je novinarska etika oziroma širše etika medija – v našem primeru celotne RTV Slovenija. Tu mora varuh presojati pripombe glede na vse pravne temelje – od ustave in zakonov, zlasti zakona o medijih, do novinarskih kodeksov in pravilnikov, standardov in smernic za posamezna področja, ki so že sprejeti na RTV Slovenija. Kjer to ni možno (in za vse situacije točne smernice nikoli ne bodo možne), pa zagovarjam kot etični temelj novinarstva odgovornost. Odgovornost, ki predpostavlja več elementov, med drugim naj naštejem samo štiri: asimetrijo odgovornosti (da se torej novinar/avtor ne more sklicevati na dejanja ali izjave drugih, ampak da je vedno tudi sam odgovoren), 2. da si vedno prizadeva za objektivnost; 3. da je svoboden in neodvisen od politike, trga, lastnikov, oglaševalcev; 4. da spoštuje dostojanstvo vsakega človeka (tudi obsojenca, podkupljivega politika ...). Tretji temelj dela varuhinje je odgovornost do gledalcev in poslušalcev v širšem smislu kot državljanov oziroma javnosti. Javni zavod se mora zavedati svoje moči, ki jo ima kot medij, in jo uporabljati zelo odgovorno.«

Marica Uršič Zupan tako meni, da je varuhinja pravic gledalcev in poslušalcev most med ustvarjalci in uporabniki RTV vsebin ter zagovornica treh stebrov: novinarske in uredniške profesionalnosti, medijske etike in odgovorne drže medija. Takšna je lahko obenem varuhinja pravic gledalcev na eni strani in na drugi strani zagovornica ustvarjalcev RTV vsebin, ki delajo profesionalno, etično in odgovorno.

Poleg sprotne obravnave pripomb in pritožb uporabnikov RTV vsebin se bo varuhinja pravic gledalcev in poslušalcev posvetila tudi sistemskim rešitvam za učinkovitejše delovanje v prid javnosti. Vsakokratni varuh mora po njenem mnenju ne le reševati sprotne težave, temveč tudi ustvarjati vizijo za naprej, tudi onkraj svojega mandata.