Prizorišče treh evrovizijskih večerov Pesmi Evrovizije 2019 bo v kongresnem centru Expo Tel Aviv. RTV Slovenija na letošnjem izboru predstavljata Zala Kralj & Gašper Šantl z avtorsko pesmijo Sebi. V boj za finalno vstopnico letošnje Pesmi Evrovizije se bosta podala kot peta po vrsti v prvem predizboru v torek, 14. maja. Evrovizijsko občinstvo bodo skozi tri večere v živo popeljali štirje voditelji: Bar Refaeli, Erez Tal, Assi Azar in Lucy Ayoub. Komentator vseh treh televizijskih prenosov bo Andrej Hofer. Na Valu 202 bo prvi predizbor komentiral Maj Valerij, finalni izbor pa Andrej Karoli.
Slovenska evrovizijska delegacija se bo v evrovizijski Tel Aviv odpravila v petek, 3. maja. Prvo samostojno vajo pa bosta naša predstavnika Zala Kralj & Gašper Šantl imela že v soboto, 4. maja. “Najine priprave na evrovizijski nastop potekajo precej umirjeno. Poskušava veliko počivati, se družiti z ljudmi, ki jih imava rada, in malo odmisliti sam nastop. Pesem sva zvadila že ogromno krat in veva, da jo dobro znava, zato se zdaj osredotočava na stvari, ki jih rada počneva, saj bova na odru boljša, če bova poskrbela za svoje dobro počutje,” je priprave na evrovizijski nastop povzel Gašper Šantl, Zala Kralj pa je dodala: “Uvrstitev se nama ne zdi pomembna in na Evrovizijo ne gledava kot na tekmovanje. Zelo se veseliva celotne izkušnje in predvsem tega, da bova lahko spoznala tuje glasbenike. Sebe in svojo pesem želiva predstaviti najbolje kot lahko, in upava, da se dotakne še koga.”
Dva predizbora in veliki finale Pesmi Evrovizije v neposrednem prenosu na RTV Slovenija
V prvem predizboru, v torek, 14. maja, se bodo za deset mest v finalu potegovali predstavniki sedemnajstih držav v naslednjem vrstnem redu: Ciper, Črna gora, Finska, Poljska, Slovenija, Češka, Madžarska, Belorusija, Srbija, Belgija, Gruzija, Avstralija, Islandija, Estonija, Portugalska, Grčija in San Marino. V prvem predizboru bodo glasovali tudi slovenski gledalci in poslušalci ter slovenska strokovna žirija. Neposredni prenos boste lahko spremljali od 21. ure dalje na TV SLO 2, Valu 202, Radiu Maribor in RTV 4D.
Dva dni kasneje, 16. maja, se bodo v prenosu drugega predizbora Pesmi Evrovizije 2019 predstavili izvajalci iz osemnajstih držav v naslednjem vrstnem redu: Armenija, Irska, Moldavija, Švica, Latvija, Romunija, Danska, Švedska, Avstrija, Hrvaška, Malta, Litva, Rusija, Albanija, Norveška, Nizozemska, Severna Makedonija in Azerbajdžan. Le deset najboljših po mnenju gledalcev in strokovnih žirij se bo uvrstilo na finalno prireditev. Prenos boste lahko od 21. ure naprej spremljali na TV SLO 2 in RTV 4D.
V velikem evrovizijskem finalu bo 18. maja nastopilo 26 držav – dvajset najboljših iz dveh predizborov, Izrael kot letošnji gostitelj ter predstavniki ˝velikih pet˝ Italija, Francija, Španija, Nemčija in Velika Britanija. Zmagovalno skladbo bodo izbrali gledalci prek telefonskega glasovanja in petčlanske strokovne žirije v vseh 41-ih državah udeleženkah. Točke glasovanja slovenske žirije bo v Tel Aviv sporočila Lea Sirk. Neposredni prenos velikega finala boste lahko spremljali od 21. ure dalje na TV SLO 1, Valu 202, Radiu Maribor in RTV 4D.
Posebni predevrovizijski oddaji
V torek, 14. maja, pred prvim predizborom, Mojca Mavec ob 20. uri pripravlja posebno oddajo Čez planke o Tel Avivu, mestu gostitelju letošnje Pesmi Evrovizije.
Uro pred začetkom prenosa finalnega izbora v soboto, 18. maja, na TV SLO 1 si boste lahko ogledali posebno oddajo Vse o Evroviziji 2019. Gre za reportažo iz Tel Aviva, kjer bo voditelj Nejc Šmit od blizu spremljal dogajanja dveh tednov vaj, generalk, prireditev, pogledali boste lahko tudi v zaodrje ter spremljali Zalo Kralj in Gašperja Šantl na njunih vajah. Spoznali boste tudi ustvarjalce letošnje Pesmi Evrovizije in ostale udeležence tekmovanja.
Priprave na Pesem Evrovizije 2019 lahko spremljate na MMC-jevem portalu EMA 2019, na Facebooku, Instagramu in Youtube kanalu. Več o samem izboru Pesem Evrovizije 2019 pa lahko spremljate na uradni spletni strani Eurovision.tv. Fotografije vse nastopajočih na Pesmi Evrovizije 2019 so na voljo tukaj.
Fotografije v višji resoluciji so na voljo tukaj. Avtorji so Žiga Culiberg, Stane Jeršič, Adrijan Pregelj, Ana Gregurič in Eyal Nevo.