Na Prvi program Radia Slovenija se v nedeljo, 7. junija, vrača priljubljena glasbena oddaja v novi preobleki - Poletni koncerti iz naših krajev. Začelo se bo s koncertom Alpskega kvinteta v Arboretumu Volčji potok, nadaljevalo s koncertom Ansambla Saša Avsenika s Simfoničnim orkestrom RTV Slovenija na Bledu, s Slovenski oktetom v Štanjelu in se zaključilo na Ptuju s koncertom Vražjih muzikantov.
Neposreden radijski prenos koncertov z naslovom Poletni koncerti iz naših krajev bo mogoče spremljati na Prvem programu Radia Slovenija in prek video prenosa na njihovi spletni strani vsako junijsko nedeljo ob 16.00 uri. Posnetek koncertov si bo mogoče julija ogledati tudi na Televiziji Slovenija, povezovala ga bosta Milan Krapež in Ana Tavčar.
Koncertov se voditeljica Ana Tavčar resnično veseli, saj, kot pravi, prinašajo nekakšno lahkotno sončno vzdušje z glasbo, ki je marsikomu blizu.
Milan Krapež je prepričan, da bo koncertom prisluhnil marsikdo. Tudi tisti, ki narodnozabavno glasbo spremlja le občasno.
Alpski kvintet v Arboretumu Volčji potok (7. junij)
Arboretum Volčji potok v spomladanskih in poletnih mesecih zaživi v mnogoterih barvah, obiskovalce pa ne vabi le z raznolikim rastlinjem in lično oblikovanimi sprehajalnimi potmi, razgibanim otroškim igriščem, dinozavri in velikani iz morskih globin, ampak tudi s pestrim naborom dogodkov. Tudi koncerti.
Slovenski narodnozabavni ansambel Alpski kvintet bo v Arboretumu predstavil glasbeno paleto svojih uspešnic, v katerih se predstavi vsak njihov član in seveda tudi ansambel kot celota. Obeta se zares prvovrstno glasbeno doživetje za vse ljubitelje narodnozabavnih viž!
Alpski kvintet je bil ustanovljen leta 1966 in deluje še danes. Članom zasedbe je uspelo razviti t. i. »alpski slog« oziroma »alpski zvok«, ki je postal zelo priljubljen tako pri poslušalcih kot tudi pri glasbenih kolegih. Hkrati pa je ansambel tudi soustanovitelj tradicionalnega Alpskega večera, ki se odvija že vse od leta 1987. V času njihovega delovanja so večkrat gostovali na najpomembnejših radijskih in televizijskih hišah v zahodni Evropi.
Danes Alpski kvintet sestavljajo: Janez Per (bariton), Klemen Leben (harmonika), klarinetist Franjo Maček (klarinet), Damir Tkavc (trobenta), kitarist Marjan Rolc (kitara) ter pevci Maja Šturm Razboršek, Mihael Možina in Oto Pestner.
Ansambel Saša Avsenika na Bledu (14. 6.)
Kje drugje, kot v enem najbolj obiskanih kotičkov Slovenije – na Bledu, bi lahko Avsenikova glasba zvenela lepše.
Ansamblu Saša Avsenika se bo na koncertu na Bledu pridružila komorna skupina godal Simfoničnega orkestra RTV Slovenija in skupno muziciranje bo gotovo prava glasbena poslastica za ljubitelje tovrstne glasbe!
Sašo Avsenik je s svojim ansamblom na glasbeno pot stopil leta 2009 in tako začel pisati novo poglavje v Avsenikovi glasbi. Njihov prvi televizijski nastop je bil leta 2009 v kultni oddaji Musikantenstadl ali po naše Senik godcev. Odziv občinstva in gledalcev je presegel njihova najbolj smela pričakovanja. Še istega leta so se lotili svoje prve samostojne plošče Na sončni strani Alp. Začeli so nizati ne le nastope doma in v tujini, ampak tudi glasbene plošče.
Člani skupine so: Sašo Avsenik (harmonika), Matic Plevel (kitara), Aleš Jurman (bas/bariton),
Dejan Zupan (vokal), Lucija Selak (vokal), Tommy Budin (klarinet) in Denis Daneu (trobenta).
Slovenski oktet v Štanjelu (21. 6.)
Slovenski oktet je prvič zapel leta 1951 v Slovenski filharmoniji in vse od tedaj velja za najbolj reprezentativen slovenski moški vokalni komorni ansambel. Osnovno poslanstvo okteta je ohranjanje in plemenitenje slovenske vokalne glasbe.
Repertoar okteta je izjemno širok in raznolik, saj ga oblikujejo skladbe od renesanse do ljudskih pesmi vseh narodov, od klasicizma in romantike do skladb sodobnikov mnogo jih je bilo napisanih ali prirejenih prav zanj. Posebno skrb pa seveda namenja slovenski pesmi, tako ljudski kot umetni, ki jo vedno znova s posebnim žarom predstavlja na domačih koncertnih odrih, z veseljem pa jo ponese med rojake in ljubitelje petja po svetu.
Na koncertu v Štanjelu bo Slovenski oktet ob svojih zimzelenih uspešnicah predstavil še pesmi, ki so nastale pred kratkim, ko bi morala iziti njihova zgoščenka, a zaradi trenutnih razmer nekoliko zamuja. Priložnost torej, da pesmim prisluhnete na tretjem junijskem Poletnem koncertu iz naših krajev.
Od pomladi 2019 ansambel deluje v novi zasedbi. Člani so: Andrej Oder (1. tenor), Rok Ferenčak(1. tenor), David Jagodic (2. tenor), Janez Triler(2. tenor), Jože Vidic (bariton), Darko Vidic(bariton), Janko Volčanšek (bas) in Matej Voje (bas). Umetniški vodja je Jože Vidic.
Nastopili bodo v Štanjelu, kraškem arhitekturnem biseru.
Vražji muzikanti na Ptuju (28. 6.)
Začetek Vražjih sega v leto 2016, ko so se fantje poleg vseh študijskih in drugih obveznosti začeli dobivati skupaj na vajah. Na njihovi spletni strani preberemo, da imajo na koncertih samo eno misijo: narediti vražje dober žur! Poleg »žura« seveda glasbo jemljejo zelo resno, saj so svojo kakovost pokazali in se dokazali na marsikaterem glasbenem festivalu, med drugim na festivalu Slovenska polka in valček 2019, kjer so si s skladbo Misel nate ne zaspi priigrali zmago za najlepši valček Festivala. Tudi ta valček bo zazvenel na zadnji junijski oddaji Poletni koncerti iz naših krajev, ki jim boste lahko prisluhnili iz Ptuja.
Skupino Vražji muzikanti sestavlja pet mladih glasbenikov in pevka. Člani zasedbe so: Alen Partlič (harmonika, bas kitara, vokal), Jan Junger (klarinet, saksofon, vokal), Luka Krof (trobenta, klaviature, vokal), Klemen Pešl (kitara, vokal), Aleš Rola (bariton, bas kitara, diatonična harmonika, bobni, vokal) in Eva Kovačič (vokal).
Ker Vražji v svoji kratki, a uspehov polni karieri še niso »uspeli« posneti veliko pesmi (trenutno imajo posnete tri pesmi), boste v njihovi izvedbi poslušali znane narodnozabavne skladbe, ki gotovo najbolj, če seveda kam, sodijo prav v že omenjeno mesto Ptuj, kjer poteka najstarejši festival slovenske narodnozabavne glasbe.