Edvard Kocbek (1904–1981), vrhunski pesnik in pisatelj, pričevalec medvojnega in povojnega dogajanja, tvorec in hkrati žrtev zgodovinskih razmer, se je pred drugo svetovno vojno uveljavil predvsem s pesniško zbirko Zemlja, že kmalu po vojni pa je z dnevniško Tovarišijo in še bolj z zbirko štirih novel Strah in pogum izstopil iz prevladujočega pisanja o herojskem partizanskem boju in se obrnil k posamezniku, izobražencu, razpetemu med dolžnost in svojo vestjo. Posledica pisanja o tabuiziranih temah je bila prisilna upokojitev, desetletna prepoved objavljanja in strog nadzor nad njim vse do smrti.
Ne le o strahu in pogumu, Kocbekove novele iz leta 1951 govorijo predvsem o človekovi želji po dobrem v strašnih vojnih časih, o odgovornosti za svoja dejanja, o izdajstvu in uboju, krivdi in vesti, skratka o etičnih vprašanjih v skrajnih razmerah. Je posameznik sotvorec zgodovine, njena žrtev ali pač le njeno orodje? In koliko ob tem ostaja človek? Preveč vprašanj za čase, ko se orožje še ni niti dobro ohladilo in ko je oblast premočrtno utrjevala svojo moč.
Etična vprašanja izpostavlja tudi tematski sklop letošnje mature Človek na razpotjih časa s knjigama Edvarda Kocbeka in Draga Jančarja. Program Ars že od leta 1999 z literarnimi oddajami spremlja literarna dela, ki jih dijaki četrtih letnikov slovenskih srednih šol obravnavajo v maturitetnem eseju, letošnjega sklopa pa se loteva še posebej ambiciozno. Od 16. januarja v oddaji Odprta knjiga (na sporedu je od ponedeljka do petka od 19.00 do 19.30) poteka celostno branje štirih novel Edvarda Kocbeka Strah in pogum.
Novele Temna stran meseca, Blažena krivda, Ogenj in Črna orhideja v 27 nadaljevanjih bere igralec Matej Puc, ki je po besedah režiserja Klemna Markovčiča ujel pravo razmerje med branjem, interpretacijo in pripovedovanjem. »Pri snemanju besedila smo še posebej poudarili Kocbekove temeljne življenjske razmisleke, zlasti njihovo občečloveškost, univerzalnost, tako da sem prepričan, da se bo zvočnica dotaknila tudi poslušalca,« je še dodal Markovčič. Posamezna nadaljevanja Odprte knjige bodo tri dni po predvajanju dosegljiva v podkastu Odprta knjiga na radiu.
Celotna knjiga pa je ob začetku radijskega branja Kocbekovih novel v produkciji Uredništva igranega programa Radia Slovenija – programa Ars, ZKP RTV Slovenija in Založbe Sanje izšla tudi kot zvočnica Edvarda Kocbeka Strah in pogum. Glasbena oblikovalka je bila Darja Hlavka Godina, mojstrica zvoka pa Sonja Strenar.
Kocbekova novelistična zbirka bo z odlomki in spremnim komentarjem predstavljena tudi v dveh Arsovih literarnih oddajah, ki ju je pripravila profesorica slovenščine Tanja Žavbi. Prva oddaja z novelama Temna stran meseca in Blažena krivda bo v torek, 21. januarja, ob 16. uri v živo ustvarjena v prostorih Gimnazije in srednje šole Rudolfa Maistra v Kamniku, prav tako z igralcem Matejem Pucem v režiji Klemna Markovčiča, ter v neposrednem radijskem prenosu na Programu Ars dostopna tudi ostalim poslušalcem. Po koncu oddaje bo sledil še pogovor Vlada Motnikarja z dijaki o njihovem razmišljanju ob branju Kocbekovih novel.
Drugi noveli Ogenj in Črna orhideja bosta teden dni pozneje, 28. januarja, predstavljeni v radijskem literarnem večeru ob 21. uri, obe oddaji pa bosta po predvajanju dosegljivi v podkastu Arsovo domače branje.
Drugemu literarnemu delu ob letošnji maturi, Jančarjevemu romanu In ljubezen tudi, se bomo posvetili marca. Celoten roman bo na sporedu v oddaji Odprta knjiga, literarna oddaja o njem, ki jo pripravlja profesor slovenščine na Gimnaziji Murska Sobota Drago Meglič, pa bo v živo postavljena na odru Druge gimnazije Maribor in tudi v tem primeru bodo dijaki dodali svoje razmišljanje o romanu.