Olimpijske igre v Tokiu so slovenski šport požlahtnile z izjemnimi tremi zlatimi, eno srebrno in eno bronasto medaljo. Podatki kažejo, da je slovenske športnike v boju za odličja predano spremljajo številno občinstvo. Na Televiziji Slovenija so v okviru olimpijskih iger pripravili skoraj 300 ur programa in posnetkov. Val 202 je olimpijsko razpoloženje s terenskim studiem in navijaškim središčem uspešno raznesel po Sloveniji. Na rtvslo.si je bil med košarkarsko tekmo med Francijo in Slovenijo presežen rekord v gledanosti spletnih prenosov.

Terenski studio Vala 202 v Ljubljani. Foto: Adrian Pregelj/RTV SLO
Terenski studio Vala 202 v Ljubljani. Foto: Adrian Pregelj/RTV SLO

Najbolj gledane poletne olimpijske igre

Čeprav je vsako slovensko medaljo pospremila tudi odlična gledanost, pripada primat na tem področju slovenskim košarkarjem. Košarkarske tekme je gledalo največ gledalcev – tri tekme so tudi trije najbolje gledani prenosi teh olimpijskih iger. Poleg tega je bila med olimpijskimi igrami v Tokiu dosežena najvišja gledanost v zadnjih treh letih v Sloveniji (32,0 % oz. 608.400 posameznikov), prav tako je košarkarska tekma med Slovenijo in Francijo postala najbolje gledana oddaja zadnjih treh let (26,6 % oz. 505.500 posameznikov), med tekmo med Slovenijo in Nemčijo je bila dosežena tudi najvišja nočna gledanost televizije v zgodovini elektronskega merjenja gledanosti pri nas (10,1 % oz. 192.500 posameznikov) in prvič se je zgodilo, da bi bila katera koli oddaja, ki se je predvajala ponoči, tudi najbolje gledana oddaja dneva vseh televizijskih programov v Sloveniji. Vse to je pripeljalo do tega, da so letošnje poletne olimpijske igre skupno tudi najbolje gledane poletne olimpijske igre do zdaj (od začetka elektronskega merjenja gledanosti leta 2000).

Košarkar naj bo 2 že na voljo na zkp.rtvslo.si Foto: ZKP RTV SLO
Košarkar naj bo 2 že na voljo na zkp.rtvslo.si Foto: ZKP RTV SLO

Uspešni nastopi slovenskih športnikov so poskrbeli, da so tudi številne druge športne discipline (športno plezanje, tekvondo, jadranje, namizni tenis ...) dosegle rekordne gledanosti, ki jih običajno dosegajo le najbolj priljubljeni športi.

Košarkar naj bo 2

Naši fantje so s svojimi čarovnijami na tokijskem parketu znova združili vso Slovenijo. Pri ZKP RTV Slovenija, Televiziji Slovenija in Gustav filmu se jim za srčnost in borbo zahvaljujejo z izdajo filma Košarkar naj bo 2. Drugi del knjižne in filmske uspešnice Primoža Suhodolčana nadaljuje duhovito pripoved o Ranti, fantu, ki je tako velik, da bi lahko žirafam kravate zavezoval. Film je na voljo v formatu DVD s pretočno kodo, lahko pa ga tudi najamete. Opremljen je z angleškimi in slovenskimi podnapisi ter opisi za slepe in slabovidne. Najdete ga na povezavi: https://zkp.rtvslo.si/s/kosarkar2

Športni program je s prenosi od ranega jutra do popoldneva, posnetki, prispevki, studijskim delom, v katerem smo gostili poznavalce športa, nekdanje olimpionike, tekmovalce, se vanj neposredno javljali iz Tokia in oddajo Olimpijski dnevnik pripravil skoraj 300 ur skupnega programa, ki ga je vsaj del videlo več kot 1.400.000 gledalcev, starejših od 4. leta (vir: RTV Slovenija iz raziskave AGB Nielsen Media Research, panelni vzorec 450 gospodinjstev, starost od 4. leta, gledanost znotraj istega dneva). Posebna ekipa informativnega programa TV SLO je vsak dan poročala o dogajanju na Japonskem ob Olimpijadi.

Košarkar naj bo 2 pri ZKP RTV SLO
Košarkar naj bo 2 pri ZKP RTV SLO

Pri tem pa ne smemo pozabiti niti na gledalce, ki so spremljali olimpijski program v živo na rtvslo.si. Tudi tukaj smo dosegli zgodovinski mejnik, saj je košarkarsko tekmo med Slovenijo in Francijo hkrati spremljalo tudi več kot 131.600 različnih uporabnikov, kar je najvišje število hkratnih uporabnikov v zgodovini na rtvslo.si (vir: MMC RTV Slovenija). Med 20 najbolj branimi novicami zadnjega meseca jih je kar 19 povezanih z olimpijskim dogajanjem. Izjemna je bila tudi gledanost videoprispevkov, zaključek Rogličevega kronometra je beležil več kot 41.000 ogledov.

Po Sloveniji, v etru in digitalnem okolju Val 202 olimpijskim igram dodal navijaško razpoloženje

Ker slovenski navijači športnih junakov niso mogli spremljati v Tokiu, so na Valu 202 olimpijsko razpoloženje s projektom Tokio doma raznesli po Sloveniji. Med poslušalce so se odpravili s terenskim studiem in navijaškim središčem, kjer so lahko obiskovalci na velikem zaslonu spremljali uspehe, uživali ob športnih dejavnostih, ustvarjanju radijskega programa in koncertih.

Terenska ekipa je po državi prevozila več skoraj 1000 kilometrov, navijaški utrip države delila z več deset tisoč poslušalci dnevno, na Bledu, v Zagorju ob Savi, Hrastniku, na Ptuju, v Ljubljani in Izoli pa nagovorila več tisoč obiskovalcev in z navijači slavila uspehe.

Terenska ekipa je po državi prevozila več skoraj 1000 kilometrov, navijaški utrip države delila z več deset tisoč poslušalci dnevno. Foto: Adrian Pregelj/RTV SLO
Terenska ekipa je po državi prevozila več skoraj 1000 kilometrov, navijaški utrip države delila z več deset tisoč poslušalci dnevno. Foto: Adrian Pregelj/RTV SLO

V studiu so gostili zlatega kanuista Benjamina Savška, nekdanjega veslača Iztoka Čopa, plavalko Saro Isakovič, judoistko Urško Žolnir, rokometaša Domna Makuca in Jureta Natka, strelca Rajmonda Debevca in številne druge.

Tako olimpijske igre v Tokiu niso minile brez navijačev. Tokio je prišel k občinstvu. Tudi ob pomoči radijskih reporterjev na Japonskem, ki so v oteženih okoliščinah skrbeli za doživete prenose vrhuncev slovenskega športa.

Poslušalce smo uspešno dosegli tudi v digitalnem okolju. Samo objavljeni kratki videoposnetki navijačev in dogajanja v »zaodrju« so imeli med olimpijskimi igrami na Facebook strani Vala 202 več kot 750.000 ogledov. Največkrat deljen, več kot 1500-krat, in všečkan, več kot 19.000-krat, je bil video slavja navijačev v Zagorju ob Savi po zmagi Primoža Rogliča. Načrtno izjemno angažirani na Twitterju so bili sodelavci s svojih profilov, njihove ažurne informacije, citirane izjave športnikov, komentarje ter foto- in videoobjave pa smo poobjavljali s profila Vala 202.

Športno tudi naprej – hokej na ledu, kvalifikacije za OI v Pekingu 2022 in paraolimpijske igre Tokio 2020

Hokej na ledu, kvalifikacije za OI v Pekingu 2022

Oslo, 26.–29. avgust
26. avgust, 14.50 Slovenija – Danska

27. avgust, 20.50 Slovenija – Norveška

29. avgust, 11.50 Slovenija – Južna Koreja

Športni navdušenci bodo lahko za naše športnike znova navijali med 24. avgustom in 5. septembrom, ko bodo v Tokiu potekale poletne paraolimpijske igre. Gledalci so že lahko bolje spoznali vseh sedem slovenskih športnikov, ki potujejo v Tokio, z dogajanjem pa se seznanili v rednih večernih oddajah na TV SLO 2.

Že februarja prihodnje leto bodo na sporedu zimske olimpijske igre v Pekingu. Tja se želi tretjič zapored uvrstiti slovenska hokejska reprezentanca. Kvalifikacijski turnir jo čaka že konec avgusta v Oslu, tekme pa bodo lahko gledalci spremljali v neposrednih prenosih na TV SLO 2. Vabljeni k ogledu.