Zbrana množica na Mestnem trgu v Gorici. Foto: Borut Živulović/BOBO
Zbrana množica na Mestnem trgu v Gorici. Foto: Borut Živulović/BOBO

Teden dni pred uradnim odprtjem Evropske prestolnice kulture je v Gorici na Mestnem trgu potekal protestni shod, ki ga je neformalno ustanovljeni odbor italijanskih in slovenskih državljanov, večinoma sestavljen iz kulturnih delavcev in umetnikov, naslovil Mussolini ni moj someščan! – Gorica: evropska prestolnica hinavščine. Organizatorjem so se pridružili še številni posamezniki, društva in organizacije iz drugih krajev, poroča tržaški Primorski dnevnik. Protest je potekal mirno, dogajanje je spremljala policija.

Po poročanju Radia Slovenija se je pred goriško občinsko stavbo zbralo okoli 300 krajanov iz obeh strani meje, ki so izrazili svoje nasprotovanje, da Benito Mussolini ostaja na seznamu častnih občanov. Odločitev občinskega sveta, ki je zavrnil odzem naziva nekdanjemu vodji fašizma, razumejo kot sramoto in neiskreno popotnico za skupno Evropsko prestolnico kulture. "Jaz tu živim že vrsto let, delujem v kulturi, sodelujem in sem štuf, kot bi rekli mi Primorci, da se take stvari še vedno dogajajo," je dejal eden od organizatorjev shoda Anton Špacapan. "Gre za hinavsko gesto, ki nam nakazuje, da bomo po zaključku Evropske prestolnice kulture, težko vodili dialog, če bo stališče goriške občine ostalo nespremenjeno," je dodal soorganizator Luca Chinaglia iz organizacijskega odbora, v katerem verjamejo, da je prav kultura najmočnejše orodje za premagovanje ksenofobije, rasizma in fašizma.

V Gorici bo čez teden dni potekalo slovesno odprtje Evropske prestolnice kulture, ki si jo deli z Novo Gorico. Foto: Borut Živulović/BOBO
V Gorici bo čez teden dni potekalo slovesno odprtje Evropske prestolnice kulture, ki si jo deli z Novo Gorico. Foto: Borut Živulović/BOBO

Poleg izbrisa Mussolinija še dve zahtevi protestnikov
S shodom so pozvali tudi vodstvo Evropske prestolnice kulture-GO!2025, naj podpre zahtevo protestnikov, da občina Gorica stopi korak nazaj in odstrani italijanskega fašističnega voditelja s seznama častnih občanov. "Vodstvo Evropske prestolnice kulture smo pozvali, da zastopa nas, meščane tega čezmejnega mesta, pod zastavo kulture in v našem imenu pozove Občino Gorica, naj ne sprejema več predstavnikov Decime MAS na uradni ravni, naj vsako leto 25. aprila obeležuje praznik osvoboditve izpod nacifašizma in naj izbriše Benita Mussolinija s seznama častnih občanov Gorice," so med drugim pozvali.

Pelko v pisnem sporočilu protestnike povabil k sodelovanju
Programski direktor EPK Stojan Pelko jim je v dopisu, ki so ga prebrali na shodu, sporočil, da "antifašizem ni le individualno prepričanje, temveč kolektivna vrednota, na kateri je zgrajena povojna Evropa". "Zato tudi ne preseneča, da so med pobudniki oziroma podporniki vaše pobude številni avtorji in avtorice projektov uradnega programa EPK 2025," je zapisal in protestnike povabil na sestanek po uradnem odprtju. Vidi številne možnosti, kako vključiti pobudo protestnikov v program - od razprav do okroglih miz.

Odzval se je tudi goriški župan Rodolfo Ziberna, ki je po poročanju Primorskega dnevnika med drugim poudaril, da bi politika mora ostati izven projekta EPK.

Zahteve izrazili tudi s peticijo proti legitimizaciji fašizma v Gorici v letu EPK 2025
Še pred samim shodom so protestniki zagnali peticijo, s katero se lahko podpisniki simbolično odrečejo goriškemu občanstvu. Večjezična peticija, pod katero je podpisana Mednarodna mreža antifašistov, je naslovljena na predsednico Republike Slovenije Natašo Pirc Musar, na italijanskega predsednika Sergia Mattarello in na njunega nemškega kolega Frank-Waterja Steinmeierja, ki se bosta udeležila slovesnosti ob začetku EPK-ja. Podpise podpore organizatorji današnjega shoda zbirajo do prihodnje sobote, ko jih nameravajo predati italijanskemu predsedniku.

Zbrana množica na Mestnem trgu v Gorici. Foto: Radio Capodistria/Martegani
Zbrana množica na Mestnem trgu v Gorici. Foto: Radio Capodistria/Martegani

"Občina Gorica je imela konec leta 2024 ponovno priložnost, da ime Benita Mussolinija črta s seznama častnih občanov mesta. Vendar so se odločili, da ga obdržijo na tem seznamu, čeprav na našem ozemlju predstavlja simbol nasilnega zatiranja slovanskih kultur," so v javnem pismu zapisali protestniki. "Zdi se nam sramotno in skrajno hinavsko vztrajati pri obrambi imena Mussolini tudi v letu, v katerem je Nova Gorica evropska prestolnica kulture in je Gorico povabila k uspešni skupni kandidaturi." Poleg tega opozarjajo, da Gorica poleg Mussolinijevega častnega občanstva že več let institucionalno sprejema tudi veterane Decime MAS, ki da so sodelovali z nacisti, in da Gorica 25. aprila ne zaznamuje osvoboditve izpod nacifašizma.

"Leto 2025 je leto, v katerem se lahko uresničijo upi, ki so bili vzpostavljeni s Schengenom leta 2004. Leto 2025 je leto, ki bi nam lahko pustilo dediščino novih in okrepljenih vezi. Je pa tudi leto, ko so žarometi in povečevalno steklo uperjeni v naše ozemlje: to je torej največja priložnost, da povemo o hinavski situaciji in paradoksu, ki je nastal," so zapisali v pismu.

Shod za odstranitev Mussolinija s seznama častnih občanov