Mestni svet Gorice je v ponedeljek z 11 glasovi za in 19 proti zavrnil predlog opozicijske poslanke Eleionore Sartori o odvzemu naziva častnega meščana nekdanjemu fašističnemu voditelju Benitu Mussoliniju iz leta 1924, kar je sprožilo vrsto odzivov iz Slovenije. Zunanje ministrstvo je danes v zvezi z odločitvijo občinskega sveta v Gorici obsodilo poskuse relativizacije zgodovinskih dejstev in njihove zlorabe. Evroposlanec Matjaž Nemec ob tem terja ukrepanje goriškega župana Rodolfa Ziberne, ki je svetnikom na ponedeljkovi seji sicer govoril o krivicah Mussolinijevega režima, a je menil, da bi odvzem naziva pomenil brisanje zgodovine.
MZZ obsoja poskuse relativizacije zgodovinskih dejstev
Ministrstvo za zunanje in evropske zadeve je v današnjem zapisu na omrežju X poudarilo "zavezanost premagovanju zgodovinskih delitev, sodelovanju in sožitju med narodi in kulturami, zlasti na območjih, ki so prva občutila neusmiljenost fašističnega režima".
Obenem na ministrstvu obsojajo poskuse poglabljanja nasprotij ter relativizacije zgodovinskih dejstev in njihove zlorabe za dnevno politične namene. "Ti so posebej škodljivi v času, ko se prebivalci Nove Gorice in Gorice pripravljajo na prevzem naziva Evropska prestolnica kulture 2025 [...], zato je tudi naša skupna dolžnost in odgovornost, da s svojimi ravnanji prvi čezmejni evropski prestolnici kulture omogočimo, da doseže svoj povezovalni namen," so dodali.
Svoboda potezo označila za nepojmljivo
Da Mussolini ostaja častni občan Gorice, je "nepojmljivo" za Gibanje Svoboda, ki je v odzivu poudarilo pomen boja proti "ideologijam sovraštva in razdvajanja". "Če želimo v evropskem prostoru ohraniti svobodo in demokracijo, je nujno, da se odločno upremo vsakršnemu poveličevanju fašizma in nacizma, relativizaciji teh zločinskih ideologij in rehabilitaciji njihovih idejnih vodij," so zapisali v izjavi za javnost. Pri Svobodi so dodali, da jih posebej žalosti dejstvo, da Mussolini ostaja častni meščan ravno v času, ko se Nova Gorica in Gorica pripravljata na prevzem častnega naziva Evropske prestolnice kulture.
Turel: "Drži, da je Benito Mussolini del italijanske zgodovine, žal temne"
"Odločitev goriških občinskih svetnikov, da fašistični diktator Benito Mussolini ostaja častni meščan Gorice, se mi zdi nesprejemljiva," je sporočil župan Nove Gorice Samo Turel. Ob tem je izrazil obžalovanje, da politika ni znala pokazati hrbtenice in z odvzemom naziva pokazati, da v demokratični Evropi čaščenje različnih -izmov ne pride v poštev. "Drži, da je Benito Mussolini del italijanske zgodovine, žal temne. Ohranjanje njegovega častnega naziva pa pomeni popolnoma nekaj drugega kot ohranjanje zgodovine, in sicer, da v politiki sosednjega mesta še vedno vlada večinsko priznanje njegovih dejanj," je še dodal Turel.
Po besedah novogoriškega župana EPK presega odločitve posameznih političnih predstavnikov in gre za "poklon žrtvovanju tistih, ki so se v preteklosti na obeh straneh meje borili proti različnim -izmom ter nasilju. V sebi nosi sporočilo, da ne gradimo prihodnosti na obujanju ideoloških tem, ampak na prijateljstvu in dobrih sosedskih odnosih. Projekt se v prvi vrsti odvija zaradi želje in sodelovanja ljudi, prebivalcev obeh Goric in širše. EPK tako presega politiko in dokazuje, da si ljudje želijo sodelovanja, sožitja, demokratičnih vrednot in prijateljstva." Zato je po Turelovem mnenju toliko bolj pomembno, da se prebivalci ne prepustijo težnjam posameznih politik po delitvi in razdvajanju, temveč s projekti, kot je EPK "dokažejo, da si želijo drugačnih vrednot, miru in razumevanja."
Matjaž Nemec je za odvzem naziva Mussoliniju pozval župana Gorice
Na prihajajoči projekt evropske prestolnice kulture je v današnjem odzivu spomnil tudi slovenski evroposlanec Matjaž Nemec, ki je mnenja, da "malikovanja podob, idej in likov fašizma v letu 2024 nikakor ni moč tolmačiti kot spomin na zgodovinske dogodke, temveč (žal) kot pritajene poskuse revitalizacije idej, ki ne sodijo v evropski prostor in terjajo odločno ukrepanje". Nemec župana Ziberno zato poziva, naj se Mussoliniju naziv častnega meščana vendarle odvzame, skupnostim na obeh straneh meje pa naj se opraviči za nastalo situacijo.
Društvo TIGR Primorska: "Gorica si je naložila nečasten zgodovinski nahrbtnik"
Obžalovanje nad odločitvijo so izrazili tudi v Društvu TIGR Primorske, ki je v izjavi za javnost navedlo le nekatere primere nasilnih politik fašističnega voditelja proti Slovencem. Gorica si je po njihovih navedbah tako "ponovno naložila pretežek in dokaj nečasten zgodovinski nahrbtnik in vladajoča goriška občinska oblast očitno še danes ne more razumeti, s kakšnimi vrednotami sožitja je treba iti v prihodnji čas".
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje