Naftni rezervoarji v neposredni bližini Doline. Foto: Zajem zaslona
Naftni rezervoarji v neposredni bližini Doline. Foto: Zajem zaslona

Podjetje, ki upravlja naftovod, medtem pravi, da pridobljeni podatki niso relevantni. Na občini so nad odnosom podjetja ogorčeni.

Družba Siot se požvižga na počutje in varnost krajanov, pa tudi na podatke deželne agencije za okolje, je bil na predstavitvi letnega poročila zbranih prijav neznosnega smradu oster prvi mož dolinske občine.

"Reči, da je njegov cilj, kolikor je mogoče znižati emisijo smradu na našem teritoriju. Ne vem, kaj pomeni, kolikor je mogoče. Ne omenja termina, in ker se to dogaja že 20, 30 let … imam občutek, da nas ima popolnoma za norca," je za TV Slovenija dejanja družbe Siot komentiral župan občine Dolina Aleksander Coretti.

Lani so zaznali 1460 prijav. A vzvodov, s katerimi bi krajani uveljavili svoje pravice, ni. Omejevanje smradu oziroma zaščita prebivalcev pred morebitnimi škodljivimi hlapljivimi snovmi v zraku ni zakonsko opredeljena.

"Leta 2017 je država dala možnost deželam, da spišejo zakonodajo. Leta 2023 je izdala tudi tehnične direktive, za dežele, ki še niso izdale zakonov o tej tematiki," pa je povedal Marko Šavron, podžupan občine Dolina.

Strožji predpisi v Nemčiji

Lani je bilo rekordno tudi za družbo Siot, kjer te dni niso bili na voljo za izjave. Pretovorili so več kot 40 milijonov ton surove nafte. Junija bo deželna agencija končala enoletne meritve zraka, na osnovi katerih naj bi sprožili zakonodajni postopek.

Če pridobljeni podatki ne bodo zadostovali, na občini obljubljajo dodatne meritve, skladne s tistimi, ki jih celo družba Siot že izvaja v Nemčiji. Tam zaradi strožjih predpisov krajani ne poznajo smradu iz rezervoarjev.

V Dolini pri Trstu že leta smrdi