"Na tej komisiji bomo imeli možnost, da obravnavamo zaupne, odprte dokumente, predvsem pa, da na pričanje povabimo ključne ljudi, ki so bili v te procese vpleteni, začenši z Erjavcem, Drenikovo in drugimi," je predsednik NSi-ja Matej Tonin povedal na novinarski konferenci in dodal, da je po razkritju v medijih v povezavi z arbitražno prisluškovalno afero pričakoval odstop zunanjega ministra Karla Erjavca.
"Včerajšnje objave in dokumenti kažejo, da je bila arbitraža sabotirana," je dejal Tonin in pojasnil, da je iz dokumentov jasno razvidno, da je slovenska stran vedela, da Hrvati prisluškujejo. "In prav neverjetno je, da se je v te prisluhe ujela vodja projektne skupine Simona Drenik, ki je natančno vedela, da nam Hrvati lahko prisluškujejo," je o prisluškovanju Simoni Drenik in slovenskemu arbitru Jerneju Sekolcu dejal Tonin.
Tonin je prepričan, da Drenikova tega ni naredila namenoma, ampak je to naredila zato, ker je imela zagotovila pristojnih na zunanjem ministrstvu, da je uporaba telefonskega aparata, ki ga je uporabljala v komunikaciji, varna.
Tonin je poudaril, da je Erjavec objektivno in subjektivno odgovoren za propadlo arbitražo o meji med Slovenijo in Hrvaško. "Za polom pri arbitraži nima popolnoma nobene pravice, da se skriva za uradniki, ampak bi moral politično odgovornost po zgledu politične kulture v zahodnoevropskih državah prevzeti sam," je prepričan.
Na Erjavčeve pozive, naj ga zaradi afere prijavi pristojnim organom, Tonin odgovarja, da gre za preusmerjanje pozornosti. "Z javnim pozivanjem k razkritju tajnih dokumentov me poskuša ujeti v past, da bi bil kazensko preganjan zaradi nepooblaščenega razkrivanja tajnih dokumentov," je dejal.
V primeru arbitraže nekaj zelo smrdi
"V primeru arbitraže nekaj zelo smrdi, saj je prišlo do izdaje Slovenije v ključnih trenutkih, ko bi lahko dobili vsaj delček tistega, kar nam zgodovinsko pripada. Slovenija na kopnem, razen Mirišča, izgubi vse. Na morju izgubimo petino Piranskega zaliva. Stika naših teritorialnih voda z odprtim morjem ne dobimo, kar je slabše celo od rešitve v sporazumu Drnovšek – Račan. Hrvaška je dosegla praktično vse svoje strateške cilje, Slovenija niti enega. Hrvaška lahko slavi," je pred novinarsko konferenco na NSi-jevi spletni strani zapisal Tonin.
"Obstajata samo dve zdravorazumski razlagi. Ali je šlo je za namerno sabotiranje procesa ali pa so Simoni Drenik, odgovorni na MZZ-ju, dali lažna zagotovila o zaščiti aparata, ki ga je uporabljala. V prvem primeru gre za veleizdajo Simone Drenik, v drugem primeru pa za veleizdajo tistega, ki je Simoni Drenik na MZZ-ju dal takšna zagotovila," je glede zapleta s prisluhi pojasnil Tonin in dodal, da je zgodovinska dolžnost je, da se razišče, zakaj smo izgubili dele slovenskega ozemlja.
"Nikoli si ne bi odpustil, če ne bi storil vsega, kar je v moji moči, da resnica pride na dan. Že danes napovedujem, da bo poslanska skupina NSi v prihodnjem mandatu predlagala oblikovanje parlamentarne preiskovalne komisije, ki bo lahko pregledala vsa gradiva, javna in tajna, predvsem pa bo lahko zaslišala akterje, začenši z ministrom Erjavcem, vodjo skupine Simono Drenik, sodnikom Sekolcem in vsemi drugimi akterji," je napovedal parlamentarno preiskavo v prihodnji sestavi DZ-ja, če se bo NSi seveda vanj uvrstil.
Erjavec grozi s sodnim pregonom
"Moram reči, da ne razumem lažnjivih obtožb predsednika NSi-ja. Če bo to nadaljeval, ga bom sodno preganjal. Lažne obtožbe so kaznivo dejanje," se je v sredo na Toninove navedbe odzval Karl Erjavec.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje