Predsednik SD-ja je ob robu seje predsedstva stranke poudaril, da stranka sprejema vabilo na pogovore s predsednikom LMŠ-ja Marjanom Šarcem o morebitni levosredinski koaliciji. Židan si sicer želi, da bi bila del morebitne levosredinske koalicije tudi stranka Levica, nikakor pa si ne želijo v vlado, kjer bi bil SD edini predstavnik leve politične misli.
Če bi jim vabilo na pogovore poslal tudi SDS, ga po napovedi Židana ne bodo sprejeli. Kot je ponovil, ne gre za to, da bi izključevali posamezne stranke, ampak za to, da izključujejo "načine delovanja, ki temeljijo na širjenju neresnic, ustrahovanju in na neprimernih dejanjih".
Židan je spregovoril tudi o pobudi nekdanjega člana SD-ja Dušana Kumra, ki je predlagal, da bi vlado vodila Alenka Bratušek. Židan se z njegovim predlogom ne strinja in dodaja: "Če bi se skušalo jemati to pravico Marjanu Šarcu, bi bila to napačna pot."
Počutijo se "zmagovito"
Prvak SD-ja pa ni hotel govoriti, o tem, kakšne kadrovske zahteve bi imeli, če bi bili v prihodnji vladi. Kot je dejal, si želi, da prvaki strank svojih osebnih ambicij ne bi postavljali pred skupne programske usmeritve morebitne koalicije. Programske usmeritve, ki so jih oblikovali v LMŠ-ju, so sicer za SD sprejemljive, dalo pa bi se jih še nadgraditi.
Sicer pa je Židan pojasnil, da se vodstvo stranke po volitvah "počuti zmagovito", saj so bistveno izboljšali izid. Pojasnil je še, da SD v roku enega meseca načrtuje klavzuro, oktobra pa v skladu s statutom kongres, na katerem bo podporo preverilo tudi vodstvo stranke.
O Erjavcu ne, o Vraničar Ermanovi da
Do vprašanja, ali bi morebitna potrditev ponujenega odstopa predsednika DeSUS-a Karla Erjavca lahko spremenila razmerja v novonastajajoči koaliciji, se Židan ni želel posebej opredeljevati.
Je pa komentiral oceno finančne ministrice, ki opravlja tekoče posle, Mateje Vraničar Erman glede prodaje NLB-ja kot ene prednostnih tem, s katero bi se morale ukvarjati stranke novega sklica DZ-ja. Kot je dejal Židan, verjame, da bo Evropska komisija skušala na več načinov "pritiskati na Slovenijo", dokler ne bo nove stabilne vlade. Meni pa, da bi bilo korektno, če bi s pogovori počakala do tedaj, ko se bo vlada konstituirala.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje