Foto:
Foto:

Uporabnike spletnih forumov lahko zelo posplošeno razdelimo v tri skupine. Prva skupina so običajni uporabniki, ki se pod novicami zadržujejo iz radovednosti, želje po informacijah in - poudarjeno iskreni želji po razpravi. Več glav več ve, različni pogledi pa lahko bogatijo.

Druga skupina so tisti, ki primarno na spletu dokazujejo svoj prav. Naj bo to politično, športno ali kakšno tretje stališče, takšen uporabnik se s pisanjem ukvarja zato, da prepriča druge.

Tretja skupina so t. i. spletni troli. To je posebna skupina, ki iz takšnih ali drugačnih vzgibov išče predvsem konflikt. Trol lahko to počne iz povsem neškodljivih razlogov in tudi ne povzroči prave škode, le s pravimi provokacijami razburka in oživi debato ali spletno skupnosti. Ker pa je eno osnovnih pravil spletnih trolov, da nič ni sveto, lahko trolanje hitro zaide v nevarne vode. Trol poišče tisto, kar je v konkretni skupnosti najbolj sporno ali sveto, ter zapiše takšno stališče, ki bo skupnost vznemirilo - pa naj bo to tudi njegovo dejansko stališče ali ne.

Ob vsem tem velja poudariti, da so širjenje sovraštva (sovražni govor), pozivanje k nasilju, nestrpnosti in podobne deviantnosti v zakonih in slovenski ustavi prepovedani, s tem pa tudi jasno postavljene meje trolovske dejavnosti. Še ne tako dolgo nazaj je imelo določeno ministrstvo namen pripraviti zakon, s katerim bi okrepili odgovornost spletnih komentatorjev v duhu: če je nekdo pripravljen zapisati neko trditev, naj bo pripravljen tudi na to, da za njo javno stoji. Kolikor je znano, priprava teh sprememb (še) ni stekla v zakonske novele.

MMC želi vzpodbujati predvsem kakovostne debate ter strpnost med uporabniki. Oboje sovpada s prej omenjeno prvo skupino forumašev. To so tisti, ki jih raznolikost mnenj bogati in ki v drugi strani vidijo priložnost, da svoja obzorja razširijo.

V ta namen je MMC pripravil nove standarde in pravila komuniciranja. Že druga točka sledi enemu izmed osnovnih pravil debate in komuniciranja sploh: osebni napadi ad hominem ne prispevajo k dobri razpravi. Bistvo je v gradnji argumentacije in logičnih sosledij, ki (navadno) nimajo nobene povezave s tem, kaj si osebno mislimo o sogovorniku. Blatenje, žaljenje in grožnje sogovorniku nikakor ne bodo prispevali k dokazovanju, koliko zob ima konj.

Seveda to ne pomeni, da je razprava o določeni osebi prepovedana, ravno nasprotno. Tudi "o" osebi se da razpravljati brez ad hominem napadov. Svoje mnenje o souporabniku, pa tudi o tem ali onem političnem veljaku, je mogoče izraziti na oster, a še vedno vljuden način.

Vabljeni h komentiranju in vabljeni k ogledu spotov, ki sta del naše kampanje za dvig ravni komentiranja na spletišču www.rtvslo.si.