Dež in še posebej veter sta poskrbela za selekcijo. Lanski zmagovalec Vincenzo Nibali, francoski adut Thibaut Pinot in Kolumbijec Nairo Quintana so izgubili kar minuto in 28 sekund. S tem sta največ pridobila Alberto Contador in Chris Froome, ki sta prišla na cilj v vodilni skupini.
"Imel sem smolo. Pred mano je padel eden izmed tekmovalcev, nato pa smo zamudili in izgubili stik. Čeprav smo poskušali, je bilo ob takem vetru težko zakrpati vrzel. A to je kolesarstvo, bolje je, da se je to zgodilo na začetku dirke kot pri koncu. Dirka je še dolga, še imamo čas, da zamujeno nadoknadimo. Ne bomo se predali, slab dan je treba sprejeti, a ga tudi hitro pozabiti, zdaj se nima smisla obremenjevati," je dejal Nibali.
Zaostal je tudi edini slovenski predstavnik Kristijan Koren, a ne po svoji krivdi, saj ga je vodstvo ekipe Cannondale poklicalo v zasledovalno skupino, da pomaga svojim ekipnim kolegom.
Začetniška napaka Cavendisha
Mark Cavendish je prehitro začel šprintati v dolgi ciljni ravnini. Britanec je na koncu končal na četrtem mestu. Greipel je v šprintu za las prehitel Sagana, tretje mesto pa je zasedel Cancellara, ki je po zaslugi bonifikacijskih sekund prevzel skupno vodstvo. Pred Tonyjem Martinom ima tri sekunde prednosti.
Cancellara že 29-krat v rumenem
"Začeli smo v sončnem vremenu, v Rotterdamu pa se je vse spremenilo. Bil sem na pravem mestu. Tudi v šprintu je šlo zelo dobro in oblekel sem rumeno majico. Res izjemno, da mi je to uspelo, prvič sem jo oblekel pred enajstimi leti," je bil vesel Cancellara, ki je že 29-krat oblekel najbolj prestižno majico.
"Moja ekipa je res naredila sijajno delo, na taki etapi bi bilo nemogoče zmagati brez pomoči. Z narekovanjem ritma smo se otresli nekaterih nevarnih šprinterjev. V glavnini je bilo veliko nervoze, dež in veter sta nas precej motila. Celotna ekipa je delala zame, uspeli so me obdržati v ospredju in v zadnjem kilometru sem imel še veliko moči," je pojasnil Greipel.
Še večji užitek za gledalce pred TV-zasloni
Prvič v zgodovini Toura imajo vsi tekmovalci na kolesih prenosljive navigacijske naprave, s katerimi lahko gledalci v živo spremljajo kolesarjevo največjo in povprečno hitrost, čas na kilometer, hitrost na vzponih in hitrosti šprinterjev v končnih obračunih. "Tehnologija omogoča kolesarskim navdušencem vpogled v podatke, ki do zdaj niso bili dosegljivi. Do zdaj je bilo težko razumeti, kaj se dogaja na dirki, razen kar so lahko videli v televizijskih prenosih. Zdaj lahko sledijo kolesarjem, dobijo točne podatke, kdo je v begu, vidijo hitrost in še kaj," je povedal Jeremy Ord, izvršni direktor skupine Dimension Data, ki skrbi za tehnološke podatke.
Med dirko lahko komentatorjema Tomažu Kovšci in Martinu Hvastiji vprašanja pošiljate na naslov tour2015@rtvslo.si.
Kolesarski portal cyclingnews.com še piše, da sta dogovor dosegla tudi prireditelj dirke, organizacija ASO, in proizvajalec kamer GoPro, ki bo skrbel za posnetke z dirke in ekipnih vozil. Na kolesa bo omenjeni proizvajalec namestil 12 kamer, s katerimi bodo dirko še bolj približali gledalcem.
2. etapa, Utrecht-Zelande, 166 km: 1. A. GREIPEL NEM 3:29:03 2. P. SAGAN SLK 3. F. CANCELLARA ŠVI vsi 4. M. CAVENDISH VB 5. D. OSS ITA 6. G. VAN AVERMAET BEL isti 7. C. FROOME VB 8. T. DUMOULIN NIZ 9. T. MARTIN NEM 10. W. BARGUIL FRA čas ...
13. A. CONTADOR ŠPA 0:04 49. V. NIBALI ITA 1:28 56. N. QUINTANA KOL isti 63. K. KOREN SLO čas
Skupni vrstni red po 2. etapi: 1. F. CANCELLARA ŠVI 3:44:01 2. T. MARTIN NEM +0:03 3. T. DUMOULIN NIZ 0:06 4. P. SAGAN SLK 0:33 5. G. THOMAS VB 0:35 6. D. OSS ITA 0:42 7. R. URAN KOL 0:42 8. T. VAN GARDEREN ZDA 0:44 9. G. VAN AVERMAET BEL 0:48 10. C. FROOME VB 0:48 ... 14. A. CONTADOR ŠPA 1:00 33. V. NIBALI ITA 2:09 44. N. QUINTANA KOL 2:27 54. K. KOREN SLO 2:41
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje