Na strmo in izredno neenakomerno vzpenjajoči se klanec do smučišča Hautacam, kjer se cesta tudi konča, je Dirka po Franciji prvič zavila leta 1994, ko so tudi Francozi skušali najti kakšen res težek in neprijeten vzpon, kot ga je uspelo najti Italijanom na Giru in Špancem na Vuelti. Letos se na razvpito goro velika pentlja vrača šestič, kot vedno z etapnim visokogorskim ciljem zunaj kategorije.
Za Hautacam v osrednjih Pirenejih v francoskem delu cesta zavije pri kraju Argelès-Gazost, kjer se že začne vzpenjati, sam klanec pa se začne od vasi Ayros-Arbouix. V dolžini 13,6 km se cesta povzpne za 1164 višinskih metrov oziroma s povprečnim naklonom 7,8 odstotka, Tour de France pa cilj etape gosti na višini 1520 metrov nad morjem, medtem ko rekreativni kolesarji lahko pridejo vse do 1635 metrov.
Najtežji so 7., 8. in 10. kilometer vzpona s povprečjem več kot 10 odstotkov, a že na začetku so klančine prek te meje. Neenakomeren vzpon v vsej dolžini onemogoča vožnjo zgolj na tempo, ampak zahteva nenehno prilagajanje terenu, ki je za nameček še izpostavljen soncu in vetru.
Tour 1994: 11. etapa Cahors–Hautacam, 263,5 km
Zmagovalec Luc Leblanc (Festina Lotus), rumena majica Miguel Indurain.
Prvi kolesarski obisk pirenejskega smučišča. Glavnina se je razbila na najtežjem delu, v cilj so kapljali eden po eden in v manjših skupinicah. Miguel Indurain je že vodil in imel pred Tonyjem Romingerjem dobri dve minuti prednosti. V svoji maniri se je Bask otresel tekmecev in najbolj vztrajnemu sodelavcu prepustil etapno zmago. Luc Leblanc je bil 2 sekundi hitrejši, Marco Pantani je zaostal za 18 sekund, pri minuti je bil že francoski kralj gora Richard Virenque. Švicar je izgubil 2:21 in skupni zaostanek za rumeno majico povečal na 4:47.
Luc Leblanc je tisto leto osvojil pikčasto majico na Dirki po Franciji, konec poletja pa je v Agrigentu postal svetovni prvak. A med sojenjem proti Virenqueu leta 2000 je tudi sam Leblanc priznal, da je užival EPO-ja, kar mu je prineslo uspehe v letu 1994.
Tour 1996: 16. etapa Agen–Hautacam, 199 km
Zmagovalec Bjarne Riis (Team Telekom), rumena majica Bjarne Riis.
Dan, ko se je Hautacam vpisal med legende. Petkratni zaporedni prvak Dirke po Franciji Miguel Indurain je bil pred etapo šele 8. in je za vodilnim Dancem zaostajal za 4:38, a še ni bil odpisan ravno zaradi Hautacama, skoka v njegovo Baskijo in dolgega kronometra v 20. etapi. Devet kilometrov pred ciljem je Riis prvič napadel, a Indurain in večina kapetanov mu je sledila. Drugi pospešek Danca in ostali so še štirje drugi kolesarji.
Zatem se je Riis pretvarjal, da je pretiraval in zašel v težave, počasi je spuščal tekmece mimo, ob tem pa si jih je pozorno ogledal, nato pa sprožil glavni napad. V cilj je prišel sam, 49 sekund pred Virenqeuom in kar 2 minuti in 28 pred Indurainom, čigar vladavine na Dirki po Franciji je bilo tisti dan, 16. julija, nepreklicno konec.
Bjarne Riis je postal prvi Danec, ki je osvojil Dirko po Franciji. A ob izbruhu dopinške afere Festina leta 1998 se je razkrilo, da so ga Virenque in kolegi klicali gospod 60 odstotkov, kolikor naj bi znašala njegova raven hematokrita, ki se zvišuje z uporabo EPO-ja. V Festini je veljalo pravilo, da se hematokrit dviguje do 55 odstotkov. Ko je spomladi 2007 član osebja Telekoma Jeff d'Hont spisal knjigo o dopinških prestopkih nemške superekipe in navedel, da so pri Riisu enkrat zmerili celo vrednost 64 odstotkov hemotokrita, so sledila priznanja kolesarjev. Po priznanjih Rolfa Aldaga, Erika Zabla in Briana Holma je klonil tudi orel iz Herninga.
Francoske organizatorje Toura je pozval, naj pridejo iskat njegovo rumeno majico, ki jih čaka v kartonasti škatli. ASO je takoj črtal Riisovo ime s seznama zmagovalcev, čez leto dni pa se je znova znašel v uradnem vodniku, v katerem je še dandanes, a z zvezdico, ki opominja na dopinško zgodbo zmagovalca v obdobju, ko je bil to del priprave, ne pa goljufanja, kot pravi sam Riis.
Tour 2000: 10. etapa Dax–Hautacam, 205 km
Zmagovalec Javier Otxoa (Kelme Costa Blanca), rumena majica Lance Armstrong (US Postal).
Na koncu dneva je slavil edini preostali ubežnik, a je Javier Otxoa, ki je bežal zadnjih 50 km, proti besno napadajočemu Američanu samo na klancu izgubil kar devet minut. Največji uspeh nesrečnega Baska, čigar življenje je leto pozneje usodno zaznamovala nesreča. Med treningom ga je zbil voznik avtomobila, njegov brat Ricardo je umrl, sam pa je postal invalid, ki je kariero nadaljeval kot parakolesar in je v Atenah 2004 osvojil zlato olimpijsko medaljo.
Vendar je bila zgodba dneva in Toura kavbojski napad Armstronga, ki je v cilj prišel drugi, 42 sekund za Otxoo. Američan se je znebil vseh tekmecev, Janu Ullrichu je pobegnil za tri minute, preostalim za štiri minute in več. Še najbolje so se upirali Španci, kot je Josema Jimenez, ki je zaostal zgolj pol minute, znova je bil v ospredju Virenque.
Ker je zaradi posledic afere, ki je razkrila sistematični doping ekipe US Postal, zaradi česar sta Armstrong in športni direktor Johan Bruyneel za vse življenje izključena iz sveta kolesarstva, je črtan tudi ta izid in razplet. Od vseh Armstrongovih predstav na Touru v letih 1999–2005 spada Hautacam med najbolj izstopajoče.
Tour 2008: 10. etapa Pau–Hautacam, 156 km
Zmagovalec Leonardo Piepoli/Juna Jose Cobo (oba Saunier Duval), rumena majica Cadel Evans (Silence Lotto).
Demonstracija moči ekipe Saunier Duval, ki jo je kot generalni menedžer vodil zdajšnji šef UAE Emirates Mauro Gianetti. Dvojica Leonardo Piepoli in Juan Jose Cobo se je s skupnimi močmi otresla Fränka Schlecka in ga prehitela za 28 sekund. Luksemburžan je zgolj za sekundo zgrešil prevzem rumene majice, ki jo je oblekel Avstralec Cadel Evans, ki je zaostal 2:17.
Španski pomočnik Cobo je zmago prepustil Italijanu Piepoliju, za dobro mero je bil Riccardo Ricco iz iste ekipe še šesti, Italijan je dobil že gorsko etapo dan prej. A dan po slavju na Hautacamu je izbruhnila afera, zaradi katere je bila ekipa Saunier Duval Scott izključena z Dirke po Franciji. Ricco je bil pozitiven na testu, prav tako Piepoli, ki sta bila takoj tudi odpuščena. Etapna zmaga je tako že med dirko prešla na Coba. Tadej Valjavec je tisto etapo končal na 14. mestu z zaostankom 5:27.
Slednji je kot pomočnik za Denisa Menchova nenadejano dobil Dirko po Španiji 2011, le 13 sekund pred Chrisom Froomom. Po letih sumov je bil Cobo leta 2019 obtožen kršitev dopinških pravil zaradi neskladij v biološkem potnem listu. Zdaj navdušeni surfer, ki se preživlja kot učitelj tega vodnega športa, hkrati pa s tovornjakom pobira mleko po domači Kantabriji, se sploh ni pritožil in zato je izgubil vse dosežke, zmaga na La Vuelti 2011 pa je prešla na Frooma, ki je bil takrat v komi po hudi nesreči na Kriteriju po Dofineji.
Tour 2014: 18. etapa Pau–Hautacam, 145,5 km
Zmagovalec Vincenzo Nibali (Astana), rumena majica Vincenzo Nibali.
Zadnji obisk Toura na Hautacamu pred tokratno 109. izvedbo Dirke po Franciji. Edina doslej, ki je ni spremljal oblak sumov in nesreč. Vincenzo Nibali je bil že dolgo trdno v skupnem vodstvu, saj sta zaradi posledic padcev že zdavnaj odstopila predvidena prva favorita Chris Froome in Alberto Contador. Na Hautacam je morski pes iz Messine pokazal, da ni naključni lastnik rumene majice, in napadel 8 km pred ciljem, kamor je prišel z dobro minuto naskoka pred Thibautom Pinotom in Rafalom Majko. Nibali je skupno vodstvo povišal na več kot sedem minut.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje