Velika in čustvena zmaga za Fabia Jakobsena, ki je pred dvema letoma skoraj umrl v nesreči ob koncu sprinta na Dirki po Poljski, kjer je Nizozemca v ograje in smrtno nevarno situacijo poslal rojak Dylan Groenewegen.
"Neverjetno, kot rečemo v francoščini. Za menoj je dolg proces, korak za korakom. Veliko ljudi mi je pomagalo na tej poti. S tem jim želim sporočiti, da je bilo vse to vredno. Srečen sem, da še vedno uživam v kolesarjenju in dirkanju in da lahko k sreči še vedno zmagujem," je bil ganjen Jakobsen, ki se je po hudih poškodbah in nizu operacij ter rekonstrukciji obraza lani že zmagovito vrnil na dirke.
Zdaj 25-letni Nizozemec je s prvo zmago na Touru potrdil status trenutno najboljšega sprinterja, letos je to že njegova 11. zmaga! Drugi dan Toura 2022 in druga zaporedna zmaga belgijske ekipe QuickStep Alpha Vinyl, ki pa je izgubila rumeno majico.
Jumbo Visma že z rumeno majico
Zmagovalec uvodnega kronometra Yves Lampaert se je na začetku razvpitega 18-kilometrskega mostu Storebælt zapletel v padec, se vrnil v glavnino in opravil svoje delo v sprinterskem vlaku za zmago Jakobsena. A ker je bil Wout van Aert znova drugi in tako osvojil šest odbitnih sekund, je prvi favorit za končno zeleno majico zdaj prevzel majico vodilnega na Dirki po Franciji. Van Aert je izpolnil enega svojih kariernih ciljev, zdaj pa Jumbo Vismo čaka odgovornost nadziranja dirke.
Pogačar in Roglič srečno odnesla v zadnjih treh kilometrih
Srečo v nesreči je imel Tadej Pogačar, ki je dvakrat predrl sprednjo gumo v zadnjih treh kilometrih, zaradi česar mu je pripadel čas zmagovalca, kot je to pravilo na sprinterskih etapah, če pride v zaključku etap do okvare ali padca. Po koncu etape se je razkrilo, da si je ob umiku v ograjo ranil členke na levi roki.
"V zadnjih treh kilometrih je prišlo do zapletov. Umaknil sem v ograjo in z roko zadel obnjo ter se podrgnil po členkih. Trenutno malo boli, a sem prišel nekako varno do cilja z dvema defektoma," je za RTV Slovenija povedal dvakratni zmagovalec Dirke po Franciji in pokazal na okrvavljene členke leve roke.
Nasmeh sreče je doletel tudi Primoža Rogliča, ki je bil ob množičnem padcu ob prehodu z avtoceste v zaključek etape prav zadnji kolesar, ki je ubežal padcu, v katerega se je zapletla kopica kolesarjev.
"Na koncu je bilo še najbolj sproščeno prav na mostu. Živčno, kot se za Tour spodobi. Ekipa je delovala odlično in ves čas smo bili v ospredju ter smo samo uživali v tej podpori," je bil po koncu drugega dneva na Danskem zadovoljen zasavski orel.
Nič od vetra, ki bi razbijal glavnino
202,2 km dolga 2. etapa od Roskildeja do Nyborga je obetala, da bo veter povzročil razbitje glavnine na skupine (ešalone), a od tega ni bilo nič. Nekaj drame je bilo ob kolesarjenju čez razvpiti 18-km most Storebælt, kjer je okvara najprej ustavila Rigoberta Urana, nato je padel v rumeno odeti Lampaert, a sta oba ujela glavnino. Veter v prsi in taktiziranje sprinterskih ekip sta bila nato tudi kriva za zaplet znotraj zadnjih treh kilometrov, ko je sledil množični padec.
A zaradi pravila treh kilometrov to nima vpliva na skupno razvrstitev, kjer zdaj z vsega sekundo prednosti pred Lampaertom vodi van Aert, medtem ko Tadej Pogačar za Belgijcem zdaj zaostaja osem sekund, Roglič pa 17 sekund.
Cortu prva pikčasta majica
Prvo polovico 2. etape so zaznamovali trije gorski cilji najnižje četrte kategorije. Najdaljši je zadnji na Cote de Karup (83 m. n. v.; 1,3 km, povprečni naklon 5,8 odstotka). Prav vse tri je osvojil Danec Magnus Cort Nielsen, s čimer je kolesar ameriške ekipe EF Education EasyPost postal prvi nosilec pikčaste majice za najboljšega hribolazca. 31 km pred ciljno črto je bil ujet še zadnji ubežnik Sven Erik Bystrøm. Norvežan si je s tem prislužil naziv najbolj borbenega kolesarja 2. etape.
Dogajanje na MMC-ju smo spremljali v posebni aplikaciji MMCživo:
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje