"Ne morem verjeti. Ne morem verjeti. Toliko stvari se mi je zgodilo, da sem prišel do sem. Doleč je še do konca, a zmaga in še rožnata majica vsaj za en dan je nekaj neverjetnega. Resnično je vredna vsega, kar sem prestal," je bil v cilju na vrhu smučišča Campo Felice v osrčju Abrucev na robu solza Egan Bernal. Prva zmaga sezone, prva po razkritih težavah v hrbtu, zaradi česar je moral lani septembra odstopiti kot branilec zmage na Tour de France.
Sotekmovalci ga prepričali v napad
"Nisem bil prepričan, da bom šel po etapo. A moji sotekmovalci so izredno zaupali vame. Nisem bil prepričan, a oni so mi rekli, da mi lahko uspe. Zmaga je bolj zanje, saj so res verjeli vame," je Bernal zasluge za zmagoviti napad in prvo etapno zmago na tritedenskih dirkah pripisal preostalim grenadirjem, ki so mu z narekovanjem tempa v zaključku pripravili teren.
Kapetan Ineos Grenadiers in prvi papirnati favorit za osvojitev Gira 2021 je na makadamskem zaključnem klancu sprožil eksplozivni napad, kot se za nekdanjega gorskega kolesarja spodobi. Sotekmovalec Gianni Moscon je na razmočeni in blatni oskrbovalni cesti navil tempo, nato je v zadnjih 500 metrih kolumbijski kondor vzletel proti cilju. Za zmago – 18. v karieri – in bonifikacije za prevzem rožnate majice.
Evenepoela v predoru zadržal "grenadir"
Po etapi so pri britanski ekipi priznali, da niso načrtovali Bernalovega napada za etapno zmago, temveč so predvidevali, da bi se po etapo, če bi se priložnost ponudila, poslali enfant terribla Moscona. A kilometrski predor je prinesel zaplet: drugi veliki papirnati favorit Remco Evenepoel se je znašel na repu skupine vodij in kapetanov.
"V predoru bi se kolesar Ineosa zaletel v Bernala, zato je zavrl, tako sva zavrla oba in izgubila kar nekaj mest. To se dogaja v kolesarstvu. Zaradi tega sem imel slabo izhodišče za makadamski zaključek, kjer pa sem poskušal pridobiti čim več mest, kolikor je bilo mogoče. Na žalost sem ravno zgrešil bonifikacije," je 21-letni Belgijec pojasnil, zakaj je bil ob začetku makadama na repu 20-članskega pelotona, daleč od Bernala.
Majhna izguba v luči visokih gora, ki prihajajo
"Na koncu sem izgubil le 10 sekund in še 10 sekund za bonifikacije, torej 15 sekund zaostanka v skupnem seštevku. Skoraj nič, če vemo, da velike in visoke gore še prihajajo," je na koncu četrti Evenepoel povzel razplet etape in novi trenutni vrstni red, četudi je ekipa Deceuninck QuickStep želela prevzeti rožnato majico iz rok Madžara Attile Valterja.
Belgijski čudežni deček je na debiju na tritedenskih dirkah ohranil drugo mesto, a ga je zato prehitel Bernal, ki je predtem za njim zaostajal za pet sekund. (Ne)pomembna razlika?
Pomembna majhna prednost: vrstni red vozil na "Strade Bianche"
Bolj kot 15 sekund naskoka za britansko ekipo šteje druga majhna pridobljena prednost v primerjavi z belgijsko ekipo. Vrstni red avtomobilov v karavani, kar je ključnega pomena za sredni pravi makadamski spektakel, ko se bo po dnevu počitka v okviru 11. etape poustvarila klasika belih cest Toskane. V zadnjih 70 km so štirje makadamskih odseki v skupni dolžini 35 km, kjer ne manjka nevarnosti okvar, zaradi česar je bližina spremljevalnega vozila in rezervnega kolesa bistvena.
Po odličnem 3. mestu na marčni progi Strade Bianche in dodatnih ogledih proge v okolici slikovitega Montalcina je Bernal že predtem veljal za favorita etape, zlasti ob pomoči sotekmovalcev, kot so Moscon, Ganna, Castroviejo, Martinez, Narvaez, ki lahko največ škode povzročijo ravno na razgibanem terenu.
Kjer se prepirata dva ...
Z etapno zmago in rožnato majico je sicer Bernal psihološko prevzel pobudo, a če se vzame samo zadnjih nekaj sto metrov makadama, se vidi, da je Evenepoel občutno zmanjšal zaostanek, pri čemer je prehitel in za seboj povlekel osrednjo zasledovalno skupino.
In kdo lahko pokvari dvoboj in se veseli morebitnega dobička, kjer se prepirata dva? Vsekakor dvojica kolesarjev, ki je v nedeljo prečkala ciljno črto med Bernalom in Evenepoelom.
Veliki in edini italijanski up
Giulio Ciccone (Trek Segafredo) je postal prvi italijanski adut, četudi se je kralj gora Gira izpred dveh let dolgo otepal priznanja, da vozi na skupno razvrstitev. V zaključku je pokril prvo Bernalovo pospeševanje. "Skušal sem mu slediti, a je bil res močan. Ko sem videl, da je prestavil na 53 zob, sem samo skušal ohraniti svoj tempo," je dejal 26-letni Italijan in priznal, da je opustil upe na etapno zmago, ko je Kolumbijec prestavil na sprednji veliki zobnik. "Mislim, da je najboljši tukaj, težko se bo boriti z njim v prihodnjih dneh," je bil odkrit Ciccone, ki je z zaostankom 36 sekund zdaj skupno četrti.
Rus bolj kot na makadamu domač v gorah
Aleksander Vlasov (Astana Premier Tech) je prišel v cilj skupaj z Italijanom in je z 21 sekundami skupno tretji. "Odlična izkušnja zame v takšnem zaključku. Zelo težak vrh zaradi makadamskega odseka. Skušal sem napasti in mislim, da je bila to dobra poteza, a je bilo zame zahtevno obdržati stabilno kolo na takšni podlagi," je bil 24-letni Rus zadovoljen s svojim izkupičkom, saj ne skriva, da mu manjka izkušenj z makadamom in je pred štartom poudarjal, da mora etapo Strade Bianche preživeti s čim manj izgubami.
Bolečine v hrbtu še vedno čuti
Spektakularen uvod v zahteven drugi teden Gira, v katerega se Egan Bernal podaja s prvega štartnega mesta. Zdaj 24-letni Kolumbijec je v zanj sanjskem letu 2019 po vrsti osvojil Pariz–Nico, Dirko po Švici in nato še samo Dirko po Franciji. A na tistem Touru je v Pirenejih izgubljal sekunde proti Thibautu Pinotu, njegov na koncu zmagoviti napad v 19. etapi, ko je bil v vodstvu, pa sta prekinila neurje in zemeljski plaz. Neobičajno je prišel do končne rumene majice brez etapnega uspeha.
Lani je kondor iz Zipaquirá takoj po pandemski prekinitvi sicer osvojil manjšo Dirko po Okcitaniji, a nato je izgubljal dvoboje s Primožem Rogličem, v Grenoblu pa na dan vzpona na Col de la Loze ni prišel na štart, ker so bile bolečine prehude, skupno pa je zdrsnil že na 16. mesto.
Bernal dirka kot Roglič?
"Za zdaj je dobro, a moramo ostati previdni. Še vedno so bolečine v hrbtu, kolesarim s poškodbo. Vsako jutro moram biti previden, kako se ogrevam, kako se ohlajam po etapi, masaža ... Grem etapo za etapo," prizemljen in pazljiv ostaja Bernal. Ob osvajanju kolesarskega sveta pred dvema letoma je sicer veljal bolj za dizla – kolesarja, ki se postopoma ogreva, a zdaj nakazuje, da se je oprijel recepta, ki prinaša zmage Primožu Rogliču – boj za etapne zmage in bonifikacije. Ne nazadnje je z 2. mestom v 6. etapi in zmago v 9. etapi pridobil 16 sekund odbitka, medtem ko je Evenepoel z dvema četrtima mestoma ostal brez bonifikacij in s tem rožnate majice.
Ko smo pri Rogliču – tudi Bernal si je pred štartom Gira vzel dvomesečni tekmovalni odmor in se posvetil samo višinskim pripravam, kar ravnokar zaradi priprav na letošnjo Dirko po Franciji v Sierri Nevadi trenutno počne tudi zasavski orel.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje