Pavel Bittner je za kakšnih sedem ali osem centimetrov v fotofinišu prehitel drugouvrščenega Wouta van Aerta. Foto: EPA
Sorodna novica Roglič si je na betonirani cesti sam tlakoval pot do večnosti
Smer jug! Iz španske sušne notranjosti proti Sevilli. Foto: ASO/Unipublic

Na nedeljski in ponedeljkovi etapi na Portugalskem smo na razgibanem terenu na koncu že videli sprint glavnine. Prvega je dobil Kaden Groves, drugega Wout van Aert. Vse razen tretjega množičnega sprinta bi bilo danes veliko presenečenje.

Takoj po startu v Fuente de Maestre sta napadla Španca iz domačih ekip Ibon Ruiz in Txomin Juaristi, ki sta si privozila več kot pet minut prednosti, preden se je na čelo glavnine postavila nizozemska ekipa Visma Lease a Bike. Ta je skrbela, da si v nadaljevanju etape ubežnika nista privozila višje prednosti. Glavnina je vseskozi zaostajala med tremi in štirimi minutami. 65 km pred ciljem je zaostanek prvič po dolgem času padel pod tri minute (+2:50).

Sorodna novica Uradno: Vingegaard je že končal letošnjo sezono

V naslednjih kilometrih se je zaostanek glavnine počasi, a vztrajno topil, ubežnika sta bila dokončno ujeta 38 km pred ciljem. Preden se je teren povsem položil, je kolesarje čakal še leteči cilj, prvi ga je prečkal Avstralec Kaden Groves (Alpecin Deceuninck) pred Belgijcem Woutom van Aertom (Visma Lease a bike). Prvi je osvojil 20 točk oziroma šest bonifikacijskih sekund, drugi 17 točk oziroma štiri bonifikacijske sekunde.

Primož Roglič (Red Bull Bora Hansgrohe) je 4. etapo, v kateri je zaradi posledic padca dobrih 10 km pred ciljem odstopil portugalski prvak Rui Costa, v času zmagovalca končal na 57. mestu. Z 38 dnevi v rdeči majici zaseda drugo mesto na večni lestvici Vuelte. Slovenski as zdaj lovi Švicarja Alexa Zülleja in njegovih 48 dni v majici vodilnega na Dirki po Španiji. Foto: EPA

10,5 km pred ciljem je pri zavoju v krožišče Owain Doull (EF Education Post) zdrsnil, padel in s seboj "odnesel" moštvenega kolega, portugalskega prvaka Ruija Costo, ki je zaradi padca tudi odstopil. Glavnina je medtem oddrvela proti cilju, začeli so se boji ekip za najboljše položaje pred ciljnim sprintom.

Sorodna novica Roglič spet spisal zgodovino: šele tretji, ki je šest Vuelt zapored dobil vsaj eno etapo

V zadnje tri kilometre so glavnino pripeljali kolesarji ekipe Red Bull Bora Hansgrohe, vključno z Rogličem. Kmalu zatem so se v ospredje prerinili sprinterski vlaki drugih ekip, najmočnejši so bili kolesarji Alpecin Deceunincka, ki so Grovesa do ciljnega sprinta pripeljali v odličnem položaju, a je ta 'zaspal' in izpustil možnost za etapno zmago. Na koncu sta se za prvo mesto udarila van Aert in Bittner. V fotofinišu je za kakšnih sedem, osem centimetrov slavil Pavel Bittner.

Bittner je pri 21 letih v Sevilli dosegel uspeh kariere. Foto: EPA

Pravzaprav pa ne vem, ali je bolje, da greš počasi in si dlje časa izpostavljen vročini, ali pa greš hitreje in si manj časa na soncu in ti nekoliko bolj piha v obraz. Malce bomo morali še premisliti.

Primož Roglič

"Neverjetno. Pred le nekaj dnevi sem zmagal prvič med profesionalci, zdaj sem zmagal še na world touru. Ne morem verjeti," je po največji zmagi v karieri dejal Bittner. "Če se ozremo v zadnja leta, smo v moštvu trdo garali. Tudi danes smo bili odlični, zlasti v zaključku etape. Da pa sem na koncu premagal Wouta, ki velja za enega najboljših sprinterjev na svetu, je pa naravnost noro," je še povedal.

Prerez 5. etape s 1482 višinskimi metri v 177 km dolgi poti med Funete del Mastrejem in Sevillo. Foto: ASO/Unipublic

Z 21 leti in 297 dnevi je postal 19. najmlajši etapni zmagovalec na Dirki po Španiji (najmlajši z 20 leti in 86 dnevi ostaja Španec Celestino Prieto z Vuelte 1981). Čeh je sicer v izvrstni formi, ta mesec je dobil že dve etapi na Dirki po Burgosu. Češka je tako vendarle dočakala novega etapnega zmagovalca na Vuelti. Zadnji češki kolesar, ki je dobil etapo na Dirki po Španiji, je bil namreč Leopold König, ki je leta 2013 zmagal na 8. etapi od Jereza de la Frontere do Elta de Peñas Blancas. Blizu etapni zmagi je bil letos sicer Bittnerjev rojak Mathias Vacek, ki je uvodno etapo, kratko vožnjo na čas, sklenil na drugem mestu. Boljši je bil zgolj Američan Brandon McNulty (UAE Emirates).

Govekar v Nemčiji prehitel tudi Ganno

Slovenski kolesar Matevž Govekar (Bahrain Victorious) je s 13. mestom na prologu začel Dirko po Nemčiji. Slavil je Italijan Jonathan Milan (Lidl Trek) pred moštvenim kolegom Dancem Madsom Pedersenom. Govekar je na 2,9 km dolgi trasi v Schweinfurtu zaostal 6,7 sekunde. Slovenski sprinter je med drugimi prehitel tudi večkratnega svetovnega prvaka tako na cesti kot na velodromu Italijana Filippa Ganno, ki je na 14. mestu zaostal 6,9 sekunde. Govekar je sicer edini slovenski predstavnik na 39. Dirki po Nemčiji, ki spada v drugi najvišji rang tekmovanja kot tudi slovenska pentlja (2. Pro). (STA)