"Vedno upaš na najboljše, a zdaj je resnično dobro. Edina smola je, da je do konca še kar nekaj etap. Odlično smo na poti," se je na cilju legendarnega pirenejskega prelaza smejalo trikratnemu osvajalcu Dirke po Španiji, ki je bil v petkovi, 13. etapi zadolžen za pokrivanje preostalega glavnega izzivalca Juana Ayusa, potem ko je lanskega branilca Remca Evenepoela odrezalo kar 90 km pred ciljem in je Belgijec na koncu zaostal za neverjetnih 27 minut.
Zabavno dirkanje po načrtu
Potem ko je 135 km kolesaril kot senca in hranil moči, je Primož Roglič v zadnjih metrih vzpona na Tourmalet pretegnil noge in pričakovano pobral bonifikacije za 3. mesto v etapi ter s tem potrdil napredovanje na skupno drugo mesto, kjer ima sedem sekund prednosti pred Jonasom Vingegaardom. Pred njima je 1:37 oziroma 1:44 ostal njun zvesti superpomočnik Sepp Kuss, ki ima nenadejano priložnost, da osvoji 78. Dirko po Španiji.
"Sepp? Niti nisem presenečen, dirka že svoj tretji Grand Tour sezone. Kapo dol, vse spoštovanje Seppu, ki si to zasluži. Kar precej zabavno dirkanje. Načrt se je kar uresničil," je slovenski šampion pred ekipnim avtobusom potrdil, da so še presegli načrte in zamisli vodij pri Jumbu Vismi. Prva tri mesta v 13. etapi za prevzem vodilnih treh mest v skupnem seštevku. Kuss je dobil 6., Roglič 8. in zdaj Vingegaard 13. etapo, ki se je končala na gori z največ obiski v zgodovini Tour de Francea.
Brez Kussa ni skupnih zmag Jumba
Čebele so ne samo na papirju, temveč tudi na cesti razred zase, zmagovalni oder je zaseden, sokapetana pa podrejena superpomočniku. O predanosti ekipe Kussu ob izjemni priložnosti ne gre dvomiti. Odkar je Jumbo Visma postal kolesarska velesila, je osvojil šest tritedenskih dirk: štiri je osvojil Roglič, dve pa Vingegaard. Skupna točka? Na prav vseh šestih zmagoslavjih je bil Kuss ključni gorski superpomočnik.
"Čudno, neobičajno, da se to dogaja. A gremo korak za korakom. Vuelta je šele zares zavila v prave gore," je zasavski orel vseeno posvaril, da je do Madrida še dolga pot in bolezni, nesreče ter tudi črni dnevi niso nemogoči. Preden je nasmejani 33-letni Kisovčan pobegnil pod prho, ni šlo brez glavnega vprašanja: kdo izmed trojice bo na koncu zmagal na La Vuelti 23? "Sladke skrbi za ekipo."
Lahko štirje Španci in tri ekipe združijo moči?
Roglič ima točno minuto prednosti pred prvim izzivalcem Jumba Visme. Juan Ayuso je trmast, lani skupno že tretji, a tudi sam je ostal brez pomembnega taktičnega aduta. Še preden je kolesarski svet šokiral Evenepoelov trk v zid, je na začetku vzpona na l'Aubisqeu odpadel Joao Almeida. UAE Emirates s tem izgubljajo taktični vzvod za pritisk na vodilno ekipo, hkrati je na 6. mesto pričakovano zdrsnil Marc Soler (+3:10).
Ob pogledu na skupno razvrstitev po prvi pirenejski etapi je razvidno, da obstaja zgolj ena kolikor toliko otipljiva zgodba, ki bi še lahko ogrozila triumvirat Jumba Visme. Špansko zavezništvo četverice kolesarjev iz treh različnih ekip.
Med četrtim Ayusom (+2:37) in šestim Solerjem iz UAE Emirates je tako Enric Mas (Movistar; +3:06), sedmi pa je zdaj Mikel Landa (Bahrain Victorious; +4:12). A kaj ko med seboj niso ravno največji prijatelji oziroma starejša trojica goji medsebojne zamere iz obdobja, ko so si delili klubske barve Movistarja.
A četudi bi pozabili na stare zgodbice in se kot v 80. letih organizirali v špansko koalicijo, imajo nasproti najboljšo ekipo na tritedenskih dirkah, ki je odločena, da kot sploh prva pobere tako Giro kot Tour in Vuelto v isti sezoni, pri čemer ima tudi možnost, da celo s tremi različnimi kolesarji.
Vingegaard določen za prvega napadalca
Športni direktor Jumba Visme Marc Reef je potrdil, da se je izpolnil načrt: "Robert Gesink si zasluži veliko pohvala za to, kar je pokazal. Skoraj sam je nadziral potek etape, preostali so morali samo dokončati delo. Res smo imeli približno takšen načrt: Jonas da začne napad, Sepp in Primož samo sledita preostalim, nato pa – ko začutita in imata priložnost – skočita še sama. Kuss je moral izkoristiti položaj proti preostalim tekmecem, na koncu je lahko sprintal še Roglič, saj vemo, da je najeksplozivnejši."
Logična in racionalna razlaga vodje čebel, ki lahko potolčene tekmece v karavani zdaj potolažijo z dopuščanjem begov, s čimer bi hkrati sami sebi olajšali delo. Do Madrida so še tri prave gorske etape in nekaj razgibanih, a razen zloveščega Angliruja najbrž Jumbo Visma ne bo več lovil etapnega uspeha. Že zdaj je na Tourmaletu prevladalo mnenje, da je La Vuelta 23 odločena.
"Razumem, da je za spektakel to grenko-sladek razplet, ko vidiš prevlado ene tako močne ekipe, vendar mislim, da je način dirkanja zanimiv. Ne nazadnje se redko zgodi, da so na prvih treh mestih kolesarji iste ekipe," je Kuss v španščini pihal na dušo sedmi sili, da naj uživa v zgodovinski priložnosti. Za dobro mero je Američan poročen s špansko kolesarko Noemí Ferré, tako da uživa naklonjenost tamkajšnjih medijev kot tudi nevtralnih navijačev.
Vingegaard: Ne borim se z ekipnima tovarišema
Na Dirki po Španiji ni ena ekipa zasedla celotnega zmagovalnega odra od leta 1966, ko je bila La Vuelta še daleč od enakopravnega statusa v krogu treh izbranih Grand Tourov. Takrat je imela ekipa KAS Kaskol na koncu med prvimi sedmimi kar šest kolesarjev, slavil pa je trio Francisco Gabica, Eusebio Veles in Carlos Echeverria.
"Ne borim se z ekipnima tovarišema. Borimo se kot ekipa za zmago na Dirki po Španiji. Zdaj vse deluje zelo obetavno, med nami ne bo bitke, a za nami so še vedno drugi močno fantje," je bil nedvoumen etapni zmagovalec Vingegaard.
Torej tako Roglič kot Vingegaard bosta zdaj podpirala Kussa in samo če 28-letni Američan zaide v kakšne težave ali pa postane žrtev višje sile, bosta zmagovalca Dirke po Italiji in Franciji prevzela rdečo majico. Brez Remca Evenepoela v boju za skupno zmago je vsa dirkalna drama zdaj odvisna od španske koalicije ...
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje