Kitajci so bili prvi tekmeci Slovencev v pripravah na svetovno prvenstvo, najbolj zveneče ime zmajev pa sedi na klopi, saj je lani novembra izbrano vrsto te azijske države prevzel sloviti Sale Đorđević. "Kot sem že dejal, ko sem postal selektor, mi kitajska reprezentanca predstavlja velik trenerski izziv. Sem v državi, ki je izjemna v vsakem pogledu. Naletel sem na veliko toplino ljudi in veliko željo, da reprezentančna košarka napreduje in gre naprej. Moška reprezentančna košarka zadnja leta ni na visoki ravni. Vedno je glavni rezultat. Smo tekmovalni, ljubimo zmage in sovražimo poraze. Ne vem, ali nas bolj žene naprej jeza, ko izgubimo, ali lepota zmagovanja. Čutim kot neko obsesijo, da poskusim dvigniti reprezentanco Kitajske na višjo raven," je dejal karizmatični 55-letni Beograjčan.
Anderson pomembna okrepitev kitajske reprezentance
Z varovanci je prišel na priprave v Slovenijo, kjer se je v torek pomeril z vrsto Aleksandra Sekulića, ki je v napeti končnici slavila s 75:73, potem ko jo je Kitajska pošteno namučila in vodila vse do sredine zadnje četrtine: "Rezultat bi se lahko prevesil tudi na našo stran. Seveda bi bil zadovoljen s tako zmago. Zato se trenira in igra. Slovenski igralci imajo veliko izkušenj s takimi končnicami. Odločile so malenkosti, nekaj dobrih metov, ki so jih skreirali branilci, kot sta Prepelič in Blažič. Odigrali smo dobro in čvrsto tekmo. Lahko sem zadovoljen z vsakodnevnim napredkom. Igralci vse bolj razumejo košarko, ki se igra zunaj Kitajske. To je bil tudi glavni razlog, da smo se odločili za priprave v Evropi, da lahko igramo te težke tekme – dvakrat s Hrvaško, potem s Slovenijo, Egiptom, Nemčijo, Italijo, Turčijo in nazadnje s Srbijo. Moramo se naučiti, kako se igra košarka in kaj je potrebno za zmago nad takimi tekmeci. Sloveniji so manjkali pomembni igralci, pa tudi mi nismo bili popolni."
Postal je peti tujec na kitajski klopi, kot so pisali srbski mediji, pa mu novo delovno mesto prinese milijon dolarjev na leto. Njegov prvi pomočnik je hrvaški strokovnjak Goran Bjedov, s katerim sodelujeta že vrsto let, v štab pa je dodal tudi trenerja za telesno pripravo Mladena Mihajlovića. Zmaji so se v Celju pokazali kot trdoživ tekmec. Precej težav so Slovencem povzročali s svojo fizično močjo in predvsem višino, zdaj pa so v pripravi na svetovno prvenstvo dobili še pomembno igralsko okrepitev, saj je novopečeni reprezentant postal Kyle Anderson. Đorđević je bil v preteklosti zelo kritičen do naturalizacije tujih košarkarjev, v primeru člana Minnesote pa pravi, da je drugače, saj ima kitajske korenine. Namreč dedek po mamini strani je Kitajec, Anderson pa je zdaj s pridobitvijo potnega lista postal Li Kaier. Basketnews je medtem pisal, da je naturalizacija stala približno milijon dolarjev, kar pa naj bi v večini pokrili pokrovitelji.
Kdor želi, izkoristi pravila Fibe
"Slovenija se je internacionalizirala že davno. Anderson vendarle ima kitajske korenine. Vi ste se odločili za ta korak, ki vam je prinesel rezultat. Glede naturalizacije nimam komentarja. Imam svoje mišljenje, ni pa potrebe, da ga delim. Ni razloga za to. Poznamo pravila Fibe. Kdor želi, jih izkoristi. To je svobodna volja vsakega posebej," je bil diplomatski odgovor v pogovoru s slovenskimi mediji po tekmi v Celju. V preteklosti je bil, kot rečeno, bolj konkreten s kritiko do naturalizacij, še posebej po porazu v finalu EuroBasketa, ko je Slovenija ugnala Srbijo, pomembno vlogo pa je pri tem odigral Anthony Randolph. Đorđević je bil tedaj še za krmilom izbrane vrste domovine, ki jo je popeljal do naslova evropskega, svetovnega in olimpijskega podprvaka. Dobre rezultate je imel tudi na klubski ravni, kjer je vodil Fenerbahče, Panathinaikos, Virtus, Bayern, Olimpio in Benetton, še večje uspehe pa je žel kot košarkar, saj je bil eden najboljših evropskih branilcev 90. let. Z Jugoslavijo je izjemno popularni Sale nacionale trikrat stopil na evropski vrh, bil tudi svetovni prvak in olimpijski podprvak. Zadel je nepozabno trojko, s katero je Partizan popeljal do naslova v Evroligi leta 1992, na podoben način pa je bil izza črte uspešen tudi za zmago nad Hrvaško na EuroBasketu 1997.
Velikan evropske in srbske košarke je bil, preden je KZS angažiral Sekulića, na seznamu želja za novega slovenskega selektorja. Ko je vodil srbski strokovni štab, se je tedaj pozanimal, ali bi morda Luka Dončić zaigral za orle, toda vzhajajoča zvezda Reala iz Madrida je takrat večkrat dejal, da je edina želja le Slovenija. V Celju je Đorđević spregovoril tudi o Luki in dodal, da upa, da bo podobno ključen, kot je superzvezdnik Dallasa za Slovenijo, Anderson za njegovo Kitajsko: "Kot večkrat pravim, igralci, kot je on, obarvajo košarko. Obarvajo igro. Vsak trener bi rad imel v svoji ekipi "mega majstora", kot je Luka. Pokazal je izjemno kakovost. Slovenija ima za sabo odlične olimpijske igre. Potem je nekaj zaškripalo lani na evropskem prvenstvu. Toda lahko rečem le, da mora vsak gledati na svoje delo. Zdaj se ukvarjam s svojimi problemi in igro Kitajske. Komaj smo čakali, da se nam pridruži Anderson in se spozna z vsemi. V prvi vrsti moja in naloga štaba je, da ga vključimo v igro, da bo s svojim znanjem branjem igre in individualno kakovostjo obarval našo igro."me
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje