Nogometna vročica po svetu se bliža vrhuncu. Prizor iz Mumbaja v Indiji, kjer gredo slike s najboljšimi strelci SP-ja 2022 za med. Foto: EPA
Nogometna vročica po svetu se bliža vrhuncu. Prizor iz Mumbaja v Indiji, kjer gredo slike s najboljšimi strelci SP-ja 2022 za med. Foto: EPA

Seveda ne gre samo za dvoboj klubskih soigralcev Messi – Mbappé, četudi je upravičeno v središču pozornosti. Tukaj je še kopica drugih dvobojev v ekipnem obračunu, ki bodo odločali o razpletu nedeljskega finala, ki se bo na stadionu Lusail začel ob 16.00. Prenos na TV SLO 2 in MMC-ju! Na tribunah ne bo dvoma o zmagovalcu, saj Argentinci računajo vsaj na razmerje 5:1, če ne kar na 10:1.

Komu tretji naslov prvaka?

Argentina 1978 in Mehika 1986 sta videli zmagoslavje Argentincev. Francija 1998 in Rusija 2018 pa doživeli slavje Francozov. Ob tem so v nogometni zgodovini belo-sinjemodri izgubili finala v Urugvaju 1930, Italiji 1990 in Braziliji 2014. Modri so med obema naslovoma po 11-metrovkah izgubili finale Nemčije 2006.

Sorodna novica Kdo bo v nedeljo postal svetovni prvak: Argentina ali Francija?

Druga priložnost za Messija in Di Mario

V Dohi sta drugo priložnost dočakala kapetan Lionel Messi in njegov someščan iz Rosaria Angel Di Maria, ki pa v finalu z Nemčijo zaradi poškodbe ni mogel zaigrati, zdaj pa je nared vsaj za vstop s klopi. Za Messija je to sedmi finale z La Albiceleste, dobil je le dva, obakrat pa je bil mož odločitve ravno Di Maria in zanimivo, da obakrat z lobom: na OI 2008 v Pekingu in na Copi Americi 2021 v Braziliji.

Zmenek z zgodovino za Deschampsove modre

Les Bleus z deseterico svetovnih prvakov izpred štirih let in pol želijo postati prvi uspešni branilci naslova, od kar je Brazilija v Čilu 1962 ubranila zmago iz Švedske 1958. Predtem je dva naslova prvaka nanizala le Italija na domačih tleh leta 1934 in v Franciji 1938. Obakrat je italijanske modre vodil Vittorio Pozzo, katerega podvig lahko izenači Didier Deschamps, ki pa je sam kot kapetan dvignil zlati kip z globusom tudi kot kapetan prve šampionske zasedbe Francije.

Sorodna novica Bo Argentinec uradno okronan ali bo predal žezlo Francozu?

FINALE, danes ob 16.00:

ARGENTINA – FRANCIJA

Medsebojna zgodovina dvobojev na svetovnih prvenstvih se je začela na prvem v Urugvaju 1930, a za zgodbo finala Katarja 2022 je ključno tretje soočenje na prejšnjem svetovnem prvenstvu. 30. junija 2018 se je v Kazanu odvila tekma osmine finala, kar je bilo na koncu najbolj spektakularna srečanje celotnega turnirja in edini trenutek, ko so poznejši prvaki zaostajali.

Sorodna novica Francoski mladci dobili bitko z argentinskimi "veterani"

Triler dveh preobratov in sedmih golov

Po francoski zgodnji 11-metrovki, ki jo je izkoristil Antoine Griezmann, je sledil prvi preobrat. Še pred odmorom je izenačil Di Maria, na začetku 2. polčasa pa je Argentina z golom Gabriela Marcada povedla z 2:1. A vodstvo je zdržalo le devet minut, preden je z najlepšim golom turnirja izenačil Benjamin Pavard, nato je sledil šov takrat 19-letnega Kyliana Mbappéja in dva gola po osupljivih sprintih. V sodnikovem podaljšku je poraz omili Sergio Agüero. Kapetan Messi je podelil dve podaji za zadetka, a je bilo premalo. (vrhunci tekme)

Od zdajšnjih igralcev Argentine so v Kazanu v sistemu 4-3-3 igrali Tagliafico, Otamendi, Di Maria in Messi, na klopi selektorja Jorgeja Sampaolija sta obsedela Acuña in Dybala. Pri Franciji je kot rečeno Didier Deschamps v Katar pripeljal deset prvakov, za spektakularno zmago so poskrbeli kapetan Lloris, branilci Pavard, Varane in Lucas Hernandez (zdaj poškodovan) in napadalci Griezmann, Mbappé in Giroud.

Pot do finala – Argentina

Sorodna novica Od šoka proti Savdijcem Argentinci zdaj le še korak do večne slave

Pod do finala – Francija

Sorodna novica Ostali brez zlate žoge, zdaj z "zlatim dečkom" po ubranitev naslova

KLJUČNI DVOBOJI FINALA

Sorodna novica Scaloni izbral ekipo: "Igramo od minute do minute, a smo pripravljeni na spremembe"

1. selektorski: Lionel Scaloni – Didier Deschamps

Pod Lionelom Scalonijem je to drugačna Argentina. Lani je po 28 letih znova osvojila celinski naslov, po šokantnem uvodnem porazu so igrali iz tekme v tekmo bolje. Prevedeno v številke: en poraz na zadnjih 42 tekmah!

Kapetan je nasmejan, navijači bučni in verjamejo, a hkrati ne zahtevajo zmage, temveč skupaj z ekipo uživajo v trenutku, kot jih poziva 44-letni glavni trener.

Scaloni s svojo La Scaloneto nima težav s prilagajanjem postavitve in enajsterice na nasprotnika. Sicer najraje igra s 4-3-3, a uspeh proti Nizozemski je prinesel sistem 5-3-2, medtem ko je Hrvaško dobil s 4-4-2. Razen Papuja Gomeza so vsi zdravi in nared za igro.

Že deset let Didier Deschamps vodi Francijo in še vedno kljubuje domačim kritikam, da glede na neizmerno bogastvo talentov igra premalo privlačno, napadalno in zanimivo. Sicer so začeli podjetno, a tako Angliji kot Marokou prepustili posest žoge in raje prežali na hitre prehode in protinapade. Bolj dolgočasno, a učinkovito.

Virus prehlada je premešal štrene, a na zadnjem treningu je bilo vseh 24 igralcev, četudi so se pojavila ugibanja, ali ne gre zgolj za zavajanje. Na koncu se je razširila govorica, da bi zaigrali celo z lažno devetko, torej brez sidraša Girouda. A da bi Deschamps za finale tvegal in se odrekel preverjenemu sistemu 4-2-3-1, je malo verjetno.

Sorodna novica Vsi "galski petelini" so trenirali, v finalu pa se ne bodo osredotočili le na Messija

2. kapetan proti obližu: Lionel Messi – Varane+Tchouameni

Leo Messi resda največ hodi, a tudi največ preteče z žogo, s katero še naprej čara. Podaja med nogami Nathanu Akeju za gol Moline proti Nizozemski ali vrtiljak za Gvardiola in končnih 3:0 proti Hrvaški. Kdo je bil največja žrtev? Osrednja branilca, ki sta ga krila.

Najtežja naloga na svetu pripada Raphaelu Varanu, ki upa, da bo dobil ključno pomoč obrambnega vezista. Aurélien Tchouaméni je z 12 prestreženimi žogami vodilni na turnirju. A Messi ni samo driblar in podajalec, temveč tudi strelec. Sicer je res dosegel štiri gole z 11 metrov (od petih), a vseeno je s 14 streli v okvir vrat najnevarnejši napadalec.

Foto: Sofascore
Foto: Sofascore

3. stražar proti superzvezdniku: Nahuel Molina – Kylian Mbappé

Branilci na desnem boku so proti Franciji ključni bojevniki, saj jim nasproti stoji prvi napadalec prvakov. Kyleju Walkerju in Achrafu Hakimiju je s pomočjo uspelo omejiti uničujoče prodore Donatella, a na koncu se je zadnji smejal ravno Mbappé. Kljub strogemu pokrivanju in prevzemanju je bil na koncu vpleten v tri od štirih golov Francije v četrtfinalu in finalu.

Nahuel Molina veliko igra tudi v napadu, iz Atletica pa so mu obrambne naloge dodobra domače. Na eni strani mora zapirati prostor napadalcu, a po drugi strani se mu odpira prostor za lastne avanture na nasprotni polovici.

4. motor proti možganom: Rodrigo De Paul – Antoine Griezmann

Celotni taktični načrt obeh selektorjev se bo lomil na sredini. Griezmann blesti v novi vlogi čistega ustvarjalca igre, soigralcem je pripravil rekordnih 21 priložnosti in ima največ pričakovanih podaj za zadetke med vsemi (xA 3,54). Nasprotni njega je De Paul kot tekač, ki krije hrbet Messiju in sočasno skrbi za delitev žog naprej. V zadnjo napadalno tretjino igrišča je podelil 121 uspešnih podaj.

5. vratarja proti "deveticam": Emi Martinez – Giroud oz. Álvarez – Lloris

Osrednja napadalca obeh finalistov sta druga strelca svojih reprezentanc in turnirja s po štirimi goli. Olivier Giroud je Rusijo 2018 končal brez strela v okvir vrat, zdaj pri 36 letih zabija in trese, v polfinalu zanj žal le vratnico. Nenehna grožnja za visoke žoge, s katerimi so Argentinci imeli težave proti Avstralcem in Nizozemcem. Emiliano Martinez zna vrteti jezik in voditi trdno obrambo, a prejel je preveč golov glede na kakovost nasprotnikovih strelov.

Na začetku rezervist, zdaj izvrstni Messijev partner v napadu. Julian Álvarez igra na širšem območju kot Giroud, s svojo prisotnostjo pa nenavadno vpliva na nasprotnike. S pajkom na igrišču Argentina sploh še ni prejela gola, sočasno pa so dosegli 11 od 12 golov. Francoski kapetan Hugo Lloris slovi po nagnjenosti k občasnim velikim napakam, ne nazadnje je v moskovskem finalu podaril gol Mandžukiću, a v Katarju je blestel na zadnjih dveh tekmah, v polfinalu prvič tudi ostal nepremagan na turnirju.

Mbappe drugič zapored ali Messi prvič?
12-18 (1M) Zmag.PF1-Zmag.PF2( id: 3370572), Tekma v živo, Vse (goli, menjave, kartoni)
12-18 (1M) Zmag.PF1-Zmag.PF2( id: 3370572), Postave

ARGENTINAFRANCIJA
goli na turnirju1213
pričakovani goli (xG)12,2211,92
poskusi strelov/tekmo13,315,3
streli v okvir vrat/tekmo6,25,5
povprečna posest žoge57,8 %52,7 %
povprečna uspešnost podaj86,7 %85,6 %
preigravanja/tekmo6,28,7
prepovedani položaji/tekmo3,22
prekrški storjeni nad njimi/tekmo16,210,3
storjeni prekrški/tekmo12,38,3
kartoni: rumeni/rdeči12/05/0
dobljeni zračni dvoboji/tekmo12,714
posredovanja/tekmo16,719,8
prestrežene žoge/tekmo711,2
dopuščeni streli/tekmo5,710
pričakovani prejeti goli (xGA)2,406,82
prejeti goli na turnirju55

V odebeljenem tisku ugodnejši statistični kazalnik. Vir: Opta/WhoScored

Pred spopadom Messija in Mbappeja v finalu SP-ja

Tehtnica na strani galskih petelinov, a ...
Po statističnih podatkih je Francija v rahli prednosti z 9:7. Napadalna moč obeh ekip je izredno izenačena, obrambno pa branilci naslova odstopajo, razen v ključni prvini – dopuščenih strelih na lastni gol.

Napoved izenačenega finala, kar potrjujejo tudi stavnice, kjer je Argentina za kanček v prednosti s kvoto 2,75, medtem ko je kvota Francije za zmago 2,8. V odstotkih bi torej lahko ponazorili: 51:49 v korist prvakov Južne Amerike.

V MMC-jevi anketi je sicer razmerje drugačno in bolj jasno na strani La Albicelesta z razmerjem 59:41.

Priprave na veliki finale SP-ja