Čakanje na zlato medaljo je končano! Foto: Reuters

Do zdaj so namreč izgubile vse finalne obračune (1984, 2008 in 2012), dvakrat pa so bile bronaste (1992 in 2016). Zmaga je bila res prepričljiva, v drugem nizu je prednost znašala devet, v zadnjem nizu pa kar 11 točk. Nizi so se končali na 21, 20 in 14.

Luka Slabe (stoji tretje z leve) se veseli uspeha kariere. Foto: Reuters

Legendarni Kiraly znova zlat
Naslova se veseli tudi Slovenec Luka Slabe, ki je pomočnik legendarnemu ameriškemu selektorju Karchu Kiralyju. Ta je v letih 1984 in 1988 kot igralec osvojil zlato olimpijsko medaljo, leta 1996 je bil najboljši sploh na prvem olimpijskem turnirju v odbojki na mivki, zdaj pa je četrto zlato osvojil še kot selektor.

Prvi niz še najbolj izenačen
Dvoboj so bolje začele Američanke, ki so dobile prve štiri točke na tekmi. Južnoameričanke so porabile precej energije, da so se približale na 14:15, nato je Jordan Larson nanizala dve točki, Brazilke so naredile eno napako in razlika je v hipu narasla spet na štiri točke (18:14), kar so igralke v rdečem brez težav ohranile do konca niza.

Izenačeno do 8:7
Drugi niz se je začel izenačeno, na tretjini niza je bilo "le" 8:7 za ZDA, po seriji odličnih točk tako v napadu kot obrambi so v hipu povedle z 20:11. Brazilke so s petimi zaporednimi točkami obudile kanček upanja, a zaostanek je bil preprosto previsok.

Peta medalja za Brazilke
Zadnji niz je bil zelo podoben drugemu, Brazilke so držale stik do 7:7, nato je Američankam uspel niz 13:4 in dvoboj je bil končan. Za Brazilke je to prvo srebro, dvakrat so bile prvakinje (2008 in 2012), dvakrat pa so bile bronaste (1996 in 2000).

Srbkinje se veselijo druge olimpijske medalje. Foto: Reuters

Srbija do brona
V malem finalu so se srbske reprezentantke zbrale in brez izgubljenega niza odpravile Korejke, ki ostajajo pri enem olimpijskem bronu. Tega so osvojile pred 45 leti na olimpijskih igrah leta 1976 v Montrealu. Srbija je tako drugič zapored osvojila olimpijsko medaljo, v Riu je bila namreč srebrna.