26-letni Adam Peaty je bil namreč edini, ki se je spustil pod 58 sekund. Peaty je pravi gospodar te discipline, saj je na zadnjih treh svetovnih prvenstvih prav tako osvojil zlato medaljo. Na odru za zmagovalce sta se mu pridružila še dva Evropejca − Arno Kamminga in Nicolo Martinenghi. "Tako dobro se nisem počutil vse od leta 2016," je razmišljal Peaty, ki je bil malce razočaran, da ni mogel realno napadati svetovnega rekorda: "Ko so se odločili, da bodo finali dopoldne, se to vse spremeni. A dobro, zmaga je zmaga, a ta zmaga ni le zame, je tudi za družino, prijatelje in britansko plavanje."

Plavanje, 100 m prsno (M)
UvrstitevTekmovalecDržavaRezultat
1Adam PeatyVelika Britanija57,37
2Arno KammingaNizozemska58,00
3Nicolo MartinenghiItalija58,33

Avstralka Ariarne Titmus je v pravi poslastici na 400 metrov prosto s časom 3:56,69 osvojila zlato medaljo. Večji del finala je vodila Američanka Kate Ledecky, ki je imela približno pol sekunde prednosti. 20-letna Avstralka jo je ujela slabih sto metrov pred ciljem in nato pred Američanko nabrala dve tretjini sekunde prednosti. Za svetovnim rekordom Ledeckyjeve je zaostala za le 23 stotink sekunde.

Ariarne Titmus je osvojila svojo prvo olimpijsko medaljo. Foto: Reuters
Plavanje, 400 m prosto (Ž)
1Ariarne TitmusAvstralija3:56,69
2Kate LedeckyZdružene države Amerike3:57,36
3Bingdži LiKitajska4:01,08

Zelo majhne razlike so bile na 100 metrov delfin, kjer je prvakinja postala Kanadčanka Margaret Mac Neil, ki je s tem nadgradila naslov svetovne prvakinje v isti disciplini. To je bil finale dveh skupin, prvo četverico je med seboj ločilo le 14 stotink. Najkrajšo je potegnila Američanka Torri Huske, ki je za le stotinko zgrešila bron.

Plavanje, 100 m delfin (Ž)
1Margaret Mac NeilKanada55,59
2Jufej ŽangKitajska55,64
3Emma McKeonAvstralija55,72

Plavalni dan se je končal s štafeto 4 x 100 metrov prosto, ki so jo pričakovano dobili Američani. Več kot sekundo so zaostali Italijani in Avstralci.