Olimpijske igre se bodo s slovesnostjo uradno začele v petek ob 13. uri po srednjeevropskem času. Foto: EPA
Olimpijske igre se bodo s slovesnostjo uradno začele v petek ob 13. uri po srednjeevropskem času. Foto: EPA

Pozneje bodo pozornost prevzela tekmovanja, v petek pa bo za nekaj časa vsa pozornost uprta v državo. "Igre so lahko koristne za okrepitev podobe Kitajske, saj privabijo tudi pozornost tistih gledalcev, ki jih posebej ne zanimata svetovna in zunanja politika, kjer je poročanje o Kitajski precej bolj kritično," je po poročanju spletne strani Bloomberg pred odprtjem dejala profesorica s teksaške univerze Sheena Greitens.

Pred uradnim začetkom iger je bilo predvsem z Zahoda veliko kritik na račun Kitajske zaradi teptanja človekovih pravic, predvsem pri zatiranju muslimanskih Ujgurov v pokrajini Sinkiang in demokratičnega gibanja v Hongkongu. Več držav, med njimi tudi ZDA, Avstralija, Velika Britanija in Kanada, se je zato odločilo za diplomatski bojkot iger.

Olimpijski ogenj bodo v Pekingu prižgali na način, ki mu v več kot stoletni zgodovini iger še nismo bili priča. Foto: EPA
Olimpijski ogenj bodo v Pekingu prižgali na način, ki mu v več kot stoletni zgodovini iger še nismo bili priča. Foto: EPA

Pahorja ne bo. Razlog: pandemija
Letos bo tako med pandemijo v Pekingu 21 svetovnih voditeljev, medtem ko jih je bilo leta 2008 na poletnih igrah 68. Med odsotnimi na odprtju bo tudi slovenski predsednik Borut Pahor, ki je kot razlog navedel pandemijo novega koronavirusa. Kot so v začetku januarja sporočili iz predsednikovega urada, je Pahor v pismu kitajskemu kolegu Ši Džinpingu zapisal, da se je zelo veselil odprtja olimpijskih iger in njunega morebitnega srečanja. "Vendar se je danes zaradi novega in nepredvidljivega vala okužb s covidom-19 v Sloveniji in po svetu odločil, da se žal otvoritve zimskih olimpijskih iger v Pekingu 4. februarja 2022 ne bo udeležil," so navedli takrat. Ob tem je Pahor izrazil upanje, da se bo po umiritvi zdravstvene krize srečal in pogovarjal s Šijem še letos.

Poseben prižig ognja
Kitajska z igrami želi v svetu ustvariti pozitivnejšo sliko o sebi. Naloga uradnega odprtja naj bi bila tako tudi ustvarjanje spoštovanja vredne in ljubeče podobe. To bo, tako kot za poletne OI 2008, režiral najbolj znani kitajski filmski režiser, 71-letni Džang Jimov, ki je po poročanju francoskih medijev obljubil popolnoma inovativno odprtje. Po navedbah portala Parismatch režiser napoveduje, da bodo olimpijski ogenj prižgali na način, ki mu v več kot stoletni zgodovini iger še nismo bili priča.

Slovesnost ob odprtju bo trajala dobro uro in pol. Foto: EPA
Slovesnost ob odprtju bo trajala dobro uro in pol. Foto: EPA

Slovesnost bo trajala dobro uro in pol
Tako kot pred 14 leti bo slovesnost potekala na stadionu Ptičje gnezdo, se bo pa od nje v marsičem razlikovala. Če je leta 2008 na slovesnem odprtju sodelovalo 15.000 ljudi in je spektakel trajal štiri ure, tokrat organizatorji napovedujejo "preprosto, varno in krasno" odprtje, ki naj bi tudi zaradi mraza trajalo le dobro uro in pol ter naj bi imelo 3000 sodelujočih, od tega okoli 90 odstotkov študentov.

Del slovesnosti tudi boj zoper covid-19
Na slovesnosti naj bi svoje mesto našel tudi boj proti covidu-19, saj svet potrebuje novo močno vizijo. Del prireditve bo tudi novo leto, ki so ga na Kitajskem in v številnih azijskih državah praznovali 1. februarja, poročajo francoski mediji, kitajska tiskovna agencija Šinhua pa je v povezavi z odprtjem omenjala tudi predstavitev tehnologije, kot je omrežje 5G, in umetno inteligenco.

91 držav na mimohodu, Slovenija 70. po vrsti
Pomemben del odprtja je vedno tudi mimohod držav udeleženk. Tokrat jih je 91, na stadion pa bodo vstopale po kitajski abecedi imen držav. Tradicionalno bo prva na stadion vkorakala ekipa Grčije, kot predzadnja Italija, ki bo igre gostila čez štiri leta, zadnja pa bo gostiteljica Kitajska. Slovenija, za katero bosta zastavo vihtela deskar Rok Marguč in alpska smučarka Ilka Štuhec, bo v mimohodu 70. po vrsti.

Sorodna novica "Upam, da so to zadnje igre, ki jih močno zaznamuje pandemija covida"