Veselje 20-letnega Brendana Brissona, študenta univerze Michigan, ki je v 23. minuti dosegel na koncu odločilni gol na severnoameriškem derbiju. Rojen v Manhattan Beachu se je hokeja naučil pri ekipi Los Angeles Junior Kings, a na naboru leta 2020 ga je kot 29. izbral Vegas. Foto: Reuters

Kanada je že v 2. minuti povedla, zadel je branilec Mat Robinson, ki je presenetil ameriškega vratarja Straussa Manna med nogami. A vodstvo domovine hokeja je zdržalo le 70 sekund, ko je iz hitrega protinapada z bekhendom izenačil kapetan ZDA Andy Miele. Pred iztekom uvodne tretjine so Američani povedli, drugič na turnirju je zadel Ben Meyers.

Mat Robinson je za Kanado zadel po vsega 84 sekundah igre, a je Andy Miele za ZDA izenačil že po nadaljnjih 70 sekundah. Foto: Reuters

Na začetku 2. tretjine je po veliki napaki kanadskega vratarja Eddija Pasqualeja in podaji Nicka Shora zadel Brendan Brisson. Tudi 20-letni Kalifornijec je bil natančen z bekhendom.

Kanadčani zadeli le še ob igralcu manj

Ob prvem "power-playu" za ZDA je Kanada znižala zaostanek: ob igralcu manj sta Daniel Winnik in Corban Knight ukradla plošček ter matirala Straussa Manna za 2:3. V zadnji tretjini je za končnih 4:2 zadel Kenny Agostino, ki je kaznoval grobo napako kanadske obrambe, ob tem pa znova ni najbolje posredoval Pasquale.

Sorodna novica Suvereni zmagi ZDA in Kanade

Mann poskrbel za mirno končnico

V zadnjih minutah so Kanadčani pritisnili, imeli tudi prednost dveh igralcev, Američani pa so zgrešili izpraznjena vrata, vendar se izid ni več spremenil. Ključno vlogo pri tem je odigral ameriški vratar Mann s skupno 35 obrambami.

V 1. krogu so tako Američani kot Kanadčani prepričljivo dobili prvo od treh ogrevalnih tekem, zaradi česar so ZDA kot zmagovalec klasičnega sosedskega obračuna že naredile odločilen korak k neposredni uvrstitvi v četrtfinale, medtem ko Kanadčane najverjetneje čaka dodatni dvoboj za vstop v četrtfinale.

Odločilna gola ZDA za zmago nad Kanado
Američani po zmagi nad Kanado - kot da so osvojili medaljo

Navdušenje ob prvih dveh kitajskih zadetkih

Gostitelji iger Kitajci so se dobro upirali Nemcem, trenutnim olimpijskim podprvakom, ki so slavili zmago s 3:2. Marcel Brandt in Korbinian Holzer sta v prvi seriji v razmiku dobrih treh minut popeljala Nemčijo do lepe prednosti. V 25. minuti je vodstvo povečal Dominik Kahun, 46 sekund pred koncem druge tretjine pa je za veliko navdušenje na tribunah poskrbel Šuai Fu oziroma bolj znan kot Parker Foo, ki je dosegel prvi kitajski olimpijski zadetek. Taile Vang (Tyler Wong) je ob igralcu več 11 minut pred iztekom igralnega časa vlil upanje gostiteljem za veliko presenečenje, a se izid ni več spremenil.

Rusi dvakrat brez prejetega gola, tokrat so jih prejeli kar 6

Šulak je Čehom prinesel zmago. Foto: Reuters

Obe tekmi v skupini B sta bili odigrani pozno zvečer. Ruski olimpijski komite je prvi dve tekmi dobil brez prejetega zadetka, tokrat pa je proti Češki prejel kar šest golov in v podaljšku klonil s 6:5, vseeno pa osvojil prvo mesto v skupini.

Rusi so vodili z 1:0 in 2:1, Čehi pa so s tremi goli ob koncu druge in na začetku zadnje tretjine povedli s 4:2. A Rusi so hitro vrnili z enako mero treh golov in sami povedli s 5:4. Tomas Hyka je nato izsilil podaljšek. V tretji minuti dodatka je bil izključen Aleksander Nikišin, vsega 31 sekund pred koncem podaljška pa je tekmo odločil Libor Šulak.

Sorodna novica Finci v zadnjih minutah strli odpor Latvijcev
Rusinje so dvakrat ujele Švicarke, v zadnjih treh minutah pa je dvakrat zadela prva švicarska zvezdnica Alina Muller in popeljala Švico v polfinale. Foto: Reuters

V polfinale še Švicarke in Finke

V polfinale ženskega turnirja sta se uvrstili še Švica in Finska. Švicarke so s 4:2 ugnale Rusinje, Finke pa s 7:1 Japonke. V petek sta se med štiri že prebili favorizirani reprezentanci za zlato, Kanada in ZDA. Odločilna zadnja dva gola za napredovanje Švicark je tik pred koncem tekme zadela Alina Müller. V zadnjih dneh so sicer med ruskimi igralkami hokeja na ledu potrdili več okužb z novim koronavirusom. Finke so imele precej lažje delo z Japonkami. Kar trikrat je zadela Petra Nieminen, ki je k temu dodala še dve podaji.