V Estoniji rojeni Leo Komarov je bil mož odločitve: najprej je takole prek ograje poslal Uvisa Janisa Balinskisa, nato pa z rahlim dotikom poskrbel za na koncu zmagoviti gol Finske. Foto: Reuters

Šele 27. strel Fincev je našel pot v mrežo Latvijcev. V 38. minuti je z modre črte natančno udaril branilec Valtteri Kemilainen in kot prvi premagal razpoloženega čuvaja mreže Janisa Kalninša. Latvija je izenačila z 19. strelom na tekmi, ko je ob igralcu več v 44. minuti zadel Rodrigo Abols.

Nordijski derbi za mesto v četrtfinalu

Vsega pet minut pred koncem so finski levi povedli drugič: z modre črte je silovito sprožil Juuso Hietatnen, prekaljeni Leo Komarov pa je le za spoznanje spremenil smer ploščka, ki se je zato izmuznil Kalninšu iz lovilke. Finci so ob razmerju strelov 38:20 na koncu le kronali pobudo in se bodo za zmago v skupini C ter s tem neposredno uvrstitvijo v četrtfinale pomerili z večnimi tekmeci Švedi (v nedeljo ob 9.40).

Odločilni gol Komarova za zmago Finske nad Latvijo
Hokejisti Rusije v 120 minutah igre v Pekingu 2022 še niso prejeli gola. Foto: EPA

V danskih vratih blestel mladi Dichow

V trdi tekmi so Rusi povedli v 29. minuti, potem ko je Pavel Karnauhov pospravil v mrežo odbiti plošček po strelu Antona Slepijševa. Razmerje v strelih v tem delu je bilo 18:5 v korist Rusov. Končni izid je 5,1 sekunde pred koncem s strelom v prazen gol postavil Kiril Semjonov.

V glavnih vlogah sta bila oba vratarja. Ivan Fedotov je zaustavil 16 strelov in drugič zapored ostal nepremagan. V vratih Danske je Sebastiana Dahma, ki je v zmagi nad Češko zbral 39 obramb, zamenjal mladi Frederik Dichow. 20-letnik iz druge švedske lige je ob 32 strelih na svoja vrata klonil le enkrat.

Danci so se odlično upirali favoriziranim Rusom. V prvi tretjini so v 19 minutah dovolili le štiri strele na svoja vrata, saj so večino strelov blokirali. "Zmagali smo na dveh tekmah, toda z igro v napadu nisem zadovoljen. To moramo nujno popraviti," je povedal trener Aleksej Žamnov.

Danci so obžalovali lepo priložnost za presenečenje. "Smo razočarani. Lahko bi izenačili in osvojili dve ali eno točko, pa nam ni uspelo," je povedal Nicklas Jensen, ki je zapravil dve lepi priložnosti.

Prekaljeni David Krejči je takole matiral Leonarda Genonija za zmago Češke nad Švico. Foto: Reuters

Krejči junak češke zmage

Na drugi tekmi skupine B je Češka po streljanju kazenskih strelov z 2:1 premagala Švico. David Krejči je bil edini uspešen med devetimi izvajalci kazenskih strelov. Oba gola v rednem delu sta padla v uvodnih devetih minutah.

Obrambe: Hrubec 24; Genoni 34.

Vrstni red: Ruski olimpijski komite 6, Danska 3, Češka 2, Švica 1.

Skupina C, 2. krog:

ŠVEDSKA – SLOVAŠKA
4:1 (3:0, 0:0, 1:1)
Nordström 12., Wallmark 19., Friberg 20., Klingberg 58.; Slafkovsky 59.
Obrambe: Hellberg 40; Tomek 9, Rybar 16.

LATVIJA – FINSKA 1:3 (0:0, 0:1, 1:2)
Abols 44.; Kemilainen 38., Komarov 55., Anttila 59.
Obrambe: Kalninš 35; Sateri 19.

Hokej (M), Latvija - Finska

Vrstni red: Finska in Švedska po 6, , Latvija in Slovaška 0 točk.

V četrtfinalu med Čehinjami in Američankami je blestela vratarka Klara Peslarová, ki je na koncu zbrala kar 55 obramb, zaradi česar je bilo po 40 minutah tudi izenačeno na 1:1. Foto: Reuters

HOKEJ – ŽENSKE

ČETRTFINALE
ZDA – Češka 4:1 (0:0, 1:1, 3:0)
Knight 26., Stecklein 47., Harmon 57., Coyne-Schofield 60.; Pejzlova 25.

KANADA – Švedska 11:0 (4:0, 5:0, 2:0)
Jenner 4., 29., 51., Fillier 18., 18., 53., Rattray 20., Spooner 24., Ambrose 26., Turnbull 27., Clark 30.

Sobota ob 5.10, 9.40:
RUSKI OLIMPIJSKI KOMITE – ŠVICA
FINSKA – JAPONSKA

Tako Brianne Jenner kot Sarah Fillier sta Švedinjam zabili po tri gole, Kanadčanke pa so z novo visoko zmago potrdile status prvih favoritinj za olimpijski naslov. Foto: Reuters