Eileen Gu v angleški različici oziroma Gu Ailang, kot jo imenujejo na Kitajskem, je trenutno v eni izmed svojih dveh domovin, Kitajski, največja športna zvezdnica. Že pred olimpijskimi igrami v Pekingu jo je bilo mogoče videti na plakatih, ki so oglaševali ta največji športni dogodek, po torku, ko je za Kitajsko osvojila zlato v smučanju prostega sloga na veliki skakalnici, pa je navdušenje nad njo preseglo vse okvire.
Pri 18 letih je že vrhunska športnica – poleg olimpijske zmage je tudi dvakratna svetovna prvakinja –, ob tem pa bo ena redkih, ki bo na igrah v Pekingu nastopila v vseh disciplinah smučanja prostega sloga, torej tudi v smučanju po objektih in v snežnem žlebu. A poleg tega mora še ves čas paziti, da zaradi svojih mešanih korenin ne izgovori kakšne napačne besede in se zaplete v diplomatski incident med Washingtonom in Pekingom.
Rojena v Kaliforniji, vzgajala jo je samo kitajska mati
Eileen je bila namreč rojena v San Franciscu, njena mati je Kitajka, oče pa Američan. Mati Yan ima več univerzitetnih diplom tako s kitajskih kot ameriških univerz, hčerko pa je vzgajala kot samohranilka. Trenutno živi na Kitajskem, kjer trguje s tveganim kapitalom. Eileen o očetu javno ne govori, znano je le, da je diplomiral na uglednem Harvardu. Eileen je odraščala v razkošni soseski Sea Cliff v San Franciscu.
Pri treh letih je prvič stopila na smuči, leta 2020, pri rosnih 16, je že odšla med profesionalne športnice. Že v ZDA je zaradi svojih športnih uspehov in videza postajala vse bolj prepoznavna med oboževalci smučanja prostega sloga in vse bolj zanimiva za pokrovitelje, potem ko se je leta 2019 odločila, da bo zamenjala reprezentanci in začela nastopati za Kitajsko, pa se ji je odprl še en gromozanski trg.
Leta 2019 začela nastopati za Kitajsko
Gu Ailing, kot jo imenujejo Kitajci, je v domovini njene matere v hipu pridobila vzdevek "snežna princesa", velika podjetja s sedeži v obeh državah pa so se začela grebsti zanjo. Junija leta 2019 je takole razložila svojo odločitev, da bo ameriške rdečo-bele črte in 50 zvezdic zamenjala za rdečo zastavo s petimi zvezdicami: "Ponosna sem na svoje korenine, prav tako sem ponosna tudi na svoje odraščanje v ZDA. A priložnost, da med igrami v Pekingu navdihnem na milijone mladih ljudi v deželi, v kateri je bila rojena moja mati, se ponudi enkrat v življenju. S tem bom lahko tudi predstavila šport, ki ga imam tako rada." Kljub tej odločitvi še vedno večino časa preživi v ZDA, kjer tudi trenira, na Kitajskem, natančneje v Pekingu, kjer v središču mesta živi njena mati, pa preživi nekaj mesecev na leto.
V ZDA je marsikdo javno izrazil nestrinjanje z njeno odločitvijo, da odslej predstavlja Kitajsko. Med njimi je bila tudi Jen Hudak, prav tako smučarka prostega sloga in pretekla zmagovalka na zimskih igrah X Games, ki je njeno potezo odločila za "oportunistično". "Vrhunska športnica je postala le zato, ker je odraščala v ZDA. Če bi večino časa preživela na Kitajskem, bi se kot smučarka popolnoma drugače razvijala," ni skoparila s kritikami.
"Moja misija je, da uporabim šport kot silo enotnosti"
A Eileen se na takšne besede ne ozira, prav nasprotno. Ves čas v slogu izkušenega diplomata krmari med preštevilnimi vprašanji novinarjev o njeni predanosti eni oziroma drugi državi. Prav tako se ves čas spretno izogiba jasnemu odgovoru na vprašanje, ali je obdržala ameriško državljanstvo. Kitajske oblasti namreč ne dovoljujejo dvojnega državljanstva, zato je odpoved prejšnjemu državljanstvu pogoj za naturalizacijo. A na uradni spletni strani olimpijskih iger je kljub temu pod imenom Eileen Gu zapisano "dvojno državljanstvo".
Novinarji so jo na torkovi novinarski konferenci po veličastni zmagi vztrajno, z različnimi besedami in na različne načine spraševali o tem, ona pa jim je mirno in samozavestno razlagala vedno iste besede – da se v ZDA pač počuti Američanka, na Kitajskem pa Kitajka. "18-letnica se je s spretnostjo diplomata Združenih narodov izogibala poskusom svetovnih medijskih hiš, da bi jo zvlekli v diplomatski incident," so zapisali pri Guardianu.
"Počutim se prav toliko Američanka kot Kitajka. Ko sem odraščala, sem 25–30 odstotkov dni vsako leto preživela na Kitajskem. Olimpijski stolp, ki ga je videti s tekmovališč, vidim tudi iz svoje hiše v Pekingu. Moja misija je, da uporabim šport kot silo enotnosti," je dejala.
"Vesela sem, da je Peng srečna in zdrava"
Odgovarjati je morala tudi na vprašanja o teniški igralki Peng Šuaj, za katero teniška in splošna javnost zaradi njenih obtožb, da jo je spolno zlorabil visoki kitajski predstavnik, izražata zaskrbljenost za njeno varnost. Peng je bila namreč med gledalci na tekmi, na kateri je Eileen osvojila (prvo) zlato. Načrtno ali ne je preslišala kritični podton vprašanj o ravnanju s tenisačico in se namesto tega posvetila temu, da je Peng prišla na tekmo.
"Vedno mi je v veliko čast, ko drugi športniki pridejo na naše tekme, smučanje prostega sloga je vendarle eden izmed manjših in obrobnejših športov," se ni dala zmesti. "Res sem vesela, da je Peng srečna in zdrava in da se je pomešala med ljudi." Odgovori, ki so zadovoljili obe državi, čeprav imata veliko odprtih vprašanj, od trgovinskih sporov do spoštovanja človekovih pravic.
Tekoče govori mandarinščino in pripravlja kitajske cmoke
In če Američani na Eileen zaradi menjave reprezentance gledajo nekoliko izpod čela, pa je nekaj jasno – Kitajsko je po osvojenem zlatu zajela prava Gu-manija. Časopis China Daily je športnico označil za "vsestransko bojevnico", tiskovna agencija Šinhua je poudarila njen "izjemen uspeh", saj je postala prva Kitajka z zlatom na olimpijskih disciplinah, ki potekajo na snegu. Znova in znova so bili navdušeni nad tem, da na vprašanja kitajskih novinarjev odgovarja v tekoči mandarinščini – še več, ima pekinški naglas, ki ga je dobila od svoje matere. Rada je tudi povedala, da jo je njena babica Feng Guožen, nekdanja visoka uradnica na kitajskem ministrstvu za promet, naučila odlično pripraviti kitajsko hrano, predvsem znamenite kitajske cmočke. In da obožuje tudi pekinško raco.
Na veliki skakalnici je Eileen Gu za seboj z izjemnim finalnim skokom pustila Francozinjo Tess Ledeux in Švicarko Mathilde Gremaud. Pred zadnjo, tretjo serijo ni bila v vodstvu, zato se je po nasvet obrnila k mami in jo vprašala, ali naj tvega s skokom, ki ga na tekmovanjih še nikoli ni izvedla. Ta ji je svetovala, naj ne izbere najtežjega skoka in se s tem zadovolji z medaljo manj sijočega leska. "Seveda je nisem ubogala. Še dobro, ker mi je uspelo in sem doživela najboljši trenutek v svojem življenju. Še vedno ne morem verjeti, kaj se je zgodilo," je v smehu nato razlagala Eileen, ki je osupnila športno javnost z izjemno težkim likom, imenovanim dvojni levi 'cork 1620'. "Pa tudi če mi po skoku ne bi uspelo ostati na nogah, nič zato. Še vedno bi poslala v svet pomembno sporočilo in, upam, navdihnila številna dekleta po svetu, naj premagujejo ovire, ki se jim prikažejo na poti. Prav to sem razmišljala pred zadnjim skokom. Pa seveda da se ne pozabim zabavati in naj uživam v trenutku, saj sem resnično hvaležna že za priložnost, da sem lahko nastopala."
Zaradi preveč prometa se je Weibo sesul
Uporabniki kitajskega družbenega omrežja Sina Weibo so po zmagi svoje snežne junakinje padli v pravi delirij ... ki ga ni zmogla niti tehnologija. Sedem od desetih najbolj objavljenih tem je bilo povezanih z njeno zmago. Eileen ima na Weiboju 2,6 milijona sledilcev, njeni oboževalci so v 30 minutah po zmagi zapisali več kot 90.000 objav. Ključniki, kot so "Gu Ailing je osvojila zlato", so v eni uri zbrali več kot 300 milijonov ogledov, zaradi česar se je za nekaj minut sesul celotni Weibo.
Pri čestitki so bile neobičajno hitre tudi kitajske oblasti. "Veseli nas, da je Gu Ailing, pekinška športnica, osvojila dragoceno zlato medaljo za kitajsko reprezentanco in počastila državo s popolnim nastopom," je zapisala pekinška mestna oblast oziroma pekinški komite kitajske komunistične partije. Po drugi strani je bil eden največkrat deljenih ključnikov na ameriških družbenih omrežjih #EileenGuTraitor – izdajalka. Ameriško bolečino je še podžgalo to, da država v trenutku zmage Eileen še ni imela zlate medalje. Čez lužo se razvnemajo tudi razprave o tem, ali je Eileen nehvaležno obrnila hrbet domovini svojega očeta, kako si predstavlja nadaljnje bivanje v ZDA in o političnem vidiku njene odločitve. Na Kitajskem le slavijo njene športne uspehe.
"Če me ljudje ne marajo, bodo oni na slabšem"
Eileen tudi pri uporabi omrežij lovi občutljivo ravnotežje med obema deželama – poleg Weiboja je prisotna tudi na Instagramu, kjer ima več kot 900.000 sledilcev, in na TikToku. Na kritike, naj se že odloči, kdo in kaj je, se ne ozira: "Sem le 18-letnica, ki želi kar najbolj uživati v življenju. Vem, da imam dobro srce. In stojim za vsemi svojimi odločitvami. Odločam se na podlagi srca in občutka, da bodo nekaj pomenile za širši krog ljudi. Ne bom izgubljala svojega časa, da pomirim ljudi, ki niso izobraženi in ki ne občutijo hvaležnosti in ljubezni, ki ju doživljam sama. Če mi ljudje ne verjamejo, če me ne marajo, bodo oni na slabšem. Nikoli ne bodo zmagali na olimpijskih igrah."
Križarjenje med ameriško in kitajsko kulturo, ameriškim in kitajskim trgom in večno iskanje ravnotežja med obema državama, pa se, če kje, močno pozna na bančnem računu najstniške senzacije. Potem ko je presedlala v kitajsko reprezentanco, se je pojavila že na naslovnicah številnih revij in bila obraz veliko oglasnih kampanj, s čimer je postala ena najbolj "in" mladih kitajskih zvezdnic.
Samo sponzorske pogodbe so vredne skoraj 16 milijonov dolarjev
Poleg "snežna princesa" jo radi označujejo tudi kot "naslednjega Yao Minga" – zvezdniškega kitajskega košarkarja, ki je s svojimi predstavami v Ligi NBA v domovini pridobil pravo armado navijačev. Po ocenah revije Forbes so bile samo sponzorske pogodbe Eileen Gu v letu 2021 vredne več kot 15 milijonov ameriških dolarjev. Seznam podjetij, s katerimi sodeluje, odseva njeno dvojnost – od Bank of China, China Mobile in prehranskega podjetja Mengniu do Louisa Vuittona, Victoria's Secreta, Red Bulla in Beats by Dre.
Zlata olimpijka, milijonarka, podiralka mej – še kaj? Seveda. Eileen Gu je tudi model, ki ima podpisano pogodbo z ugledno modno agencijo IMG, zato je bila obraz in telo že številnih modnih kampanj. "Eileen Gu je trenutno eno najbolj zaželenih imen v svetu visoke mode," je zapisal časopis South China Morning Post. Videti jo je bilo mogoče v oglasih za modnega velikana Louis Vuitton, zlatarno Tiffany & Co in švicarskega proizvajalca prestižnih ur IWC Schaffhausen. Pojavila se je tudi na naslovnicah revij L'Officiel, Vogue in Elle.
Med 30 najuspešnejšimi Kitajci, starimi manj kot 30 let
Nič čudnega, da jo je revija Forbes uvrstila na kitajski seznam "30 under 30" – najuspešnejših mladih Kitajcev, ki še niso dopolnili 30 let. Ko je bila Eileen izbrana v ta klub, je s 17 leti dosegla nov mejnik, saj je postala njegova najmlajša članica v zgodovini. Intervjuje in fotografiranja menda opravlja ob koncih tedna, od ponedeljka do petka pa neutrudno trenira, pogosto tudi na švicarskih ledenikih. Ameriški mediji so njene treninge opisali z besedo "neizprosni".
Je TO vse? Ne, še ne, prihaja še en osupljiv podatek. Eileen Gu ob vsem tem najde tudi čas za šolo – in tudi pri tem se ne zadovolji s povprečnostjo. Postala je prva dijakinja na ugledni zasebni srednji šoli San Francisco University High School, na kateri, mimogrede, šolnina znaša 54.130 dolarjev na leto, ki je šolanje končala leto prej kot običajno.
Na izpitu SAT, ki ga v ZDA uporabljajo za sprejeme na kolidže, je osvojila 1580 točk, kar pomeni, da je med smetano najboljših v svoji generaciji. Ugledna univerza Stanford jo je zato povabila v svoje vrste, v študijske klopi bo sedla jeseni.
A najprej bo skušalo 18-letno čudežno dekle na novo spisati še olimpijsko zgodovino in osvojiti medalji tudi v drugih dveh disciplinah smučanja prostega sloga. Eileen je dovolj drzna za to. S podporo milijarde Kitajcev in nekaj malega Američanov ji morda še uspe.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje