Slabi dve uri trajajoča sklepna slovesnost z naslovom En svet, ena družina, ki jo je tako kot otvoritveno režiral kitajski filmski režiser Džang Jimov, se je začela s spustom velike snežinke nad stadion Ptičje gnezdo.
Po uvodni točki sta olimpijske navdušence pozdravila kitajski predsednik Ši Džinping in predsednik Mednarodnega olimpijskega komiteja Thomas Bach. Sledila je kitajska himna, ob tem so dvignili kitajsko zastavo navzgor ob drogu. Pozneje je ob njej in olimpijski zastavi zaplapolala grška zastava, s čimer so se spomnili začetkov olimpijskih iger.
Sklepna slovesnost je bila tako kot otvoritvena tehnološko obarvana s številnimi vizualnimi presežki. Rdeča nit slovesnosti so bile snežinke.
Kitajski organizatorji so ob glasbi in plesu svetu predstavili svojo kulturo in zgodovino, s sanmi so najprej izrisali znake kitajskega horoskopa, nato pa so z vizualnimi učinki ustvarili še tradicionalni kitajski vozel okoli snežinke, kar predstavlja simbol povezanosti Kitajske s svetom.
Sledil je mimohod držav, vseh 91 zastav držav udeleženk je zaplapolalo na stadionu Ptičje gnezdo, slovensko je nosila tekačica na smučeh Anita Klemenčič. "To je res posebna čast, počutila sem se ponosno in nekaj posebnega, da sem lahko to doživela, da sem nosila zastavo," je povedala za TV Slovenija.
Druge najuspešnejše igre za Slovenijo
Slovencev je bilo med udeleženci letos 42, domov pa so prinesli sedem olimpijskih medalj – po dve zlati in bronasti ter tri srebrne. S tem so to po Sočiju 2014 druge najuspešnejše zimske olimpijske igre v zgodovini slovenskega športa.
Skupaj je v Pekingu medalje osvojilo 29 držav. Največ medalj, kar 37, je osvojila Norveška, med drugim 16 zlatih, kar je nov rekord.
V Pekingu je tekmovalo okoli 3000 športnikov iz 91 držav, in sicer v rekordnih 109 disciplinah 15 zimskih športov.
Organizatorji so pripravili pregled nekaterih najvznemirljivejših trenutkov preteklih 16 dni olimpijskih tekmovanj, se zahvalili prostovoljcem in podelili še zadnje komplete medalj.
Olimpijska zastava "v rokah" Milana in Cortine
Medtem ko je otroški pevski zbor pel olimpijsko himno, so po drogu spustili olimpijsko zastavo. To je najprej v roke prejel župan Pekinga, nato jo je predal predsedniku MOK-a Bachu, na koncu pa sta jo zavihtela župana Milana in Cortine d'Ampezzo, Giuseppe Sali in Gianpietro Ghedini. 25. zimske olimpijske igre namreč kot nosilca sogostita omenjeni italijanski mesti.
Ob italijanski himni, ki jo je zapela italijanska pevka Malika Ayane, so ob drogu dvignili zastavo prihodnje gostiteljice Italije.
Sledila je predstavitev Italije prek razglednic, sporočilo Milana in Cortine na slovesnosti pa je bilo Dvojnost, skupaj. S tem so želeli poudariti dvojnost med mestom in gorami ter dialog med mestom in naravo v funkciji trajnosti. "Razlog za zvezo je, da je Milano glava in razum, Cortina pa čustva in srce," je pred sklepno slovesnostjo razložil župan Cortine d'Ampezzo Gianpietro Ghedina.
Geslo naslednjih iger je Sanjajmo skupaj (Sogniamo Insieme), igre pa bodo potekale v šestih različnih severnoitalijanskih mestih oziroma krajih.
Ugasnil je olimpijski ogenj
Predsednik MOK-a Thomas Bach je za konec imel govor, v katerem je dejal, da so bile igre izjemne, prizorišča veličastna, organizacija pa odlična. "Z resnično izjemnimi zimskimi olimpijskimi igrami Peking 2022 pozdravljamo Kitajsko kot državo zimskih športov."
Spomnil je na koronavirus in Kitajce pohvalil, da so igre izvedli "na tako odličen in varen način". Za vse udeležence so veljala stroga pravila, od kitajskih prebivalcev so bili povsem ločeni znotraj olimpijskega mehurčka, in čeprav je nekaj športnikov zaradi pozitivnega izvida testa na novi koronavirus zamudilo nastope ali treninge, večjih težav zaradi covida-19 ni bilo. Med 1,7 milijona opravljenih testov v času iger je bilo pozitivnih izvidov 437. Bach je pozval k pravični porazdelitvi cepiva proti covidu-19.
Nato je slavnostno razglasil konec zimskih olimpijskih iger v Pekingu: "Razglašam, da so se 24. zimske olimpijske igre leta 2022 v Pekingu končale."
Ob petju so se nad stadion dvignili olimpijski krogi, hkrati pa so spustili olimpijski ogenj, ki je ugasnil. Peking 2022 so zaprli z veličastnim ognjemetom.
V Pekingu se sicer še ne poslavljajo od športnikov – od 4. do 13. marca se bodo namreč v mestu merili še športniki invalidi na paraolimpijskih igrah, Slovenijo bo zastopal alpski smučar Jernej Slivnik.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje