17-letna Summer McIntosh je postala kanadska plavalna junakinja. Foto: Reuters

Kanadska najstnica je s časom 2:03,03 postavila nov rekord olimpijskih iger in za seboj pustila Američanko Regan Smith ter Kitajko Džang Jufei. McIntosh je obenem postala prva kanadska plavalka, ki je osvojila več zlatih olimpijskih medalj. V finalu na 200 m delfin je vodila od začetka do konca.

Plavanje (Ž), 200 m delfin
UvrstitevTekmovalecDržavaRezultat
1Summer McIntoshKanada2:03,03
2Regan SmithZdružene države Amerike2:03,84
3Džang JufeiKitajska2:05,09
Za Avstralijo, ki je postavila drugi najhitrejši čas v zgodovini discipline, so plavale Mollie O'Callaghan, Lani Pallister, Brianna Throssell in Ariarne Titmus. Foto: Reuters

Avstralske plavalke pred ZDA in Kitajsko
Avstralske plavalke so bile najhitrejše v finalu 4 x 200 metrov prosto.

S časom 7:38,08 so dosegle nov rekord olimpijskih iger, za svetovnim rekordom, ki so ga odplavale julija 2023, pa so zaostale za 58 stotink sekunde.

Drugo mesto so zasedle Američanke, tretje pa so bile olimpijske zmagovalke iz Tokia, Kitajke.

Za Američanke je 13. olimpijsko medaljo osvojila Katie Ledecky, ki je tako postala najtrofejnejša ameriška olimpijka v zgodovini.

Prva zlata medalja tudi za Madžarsko
Madžarski plavalec Hubert Kos je osvojil zlato medaljo v finalu na 200 metrov hrbtno, drugo mesto je zasedel Grk Apostolos Hristu, bron pa Švicar Roman Mityukov. To je prva zlata medalja za Madžarsko na teh olimpijskih igrah. Za dobre pol sekunde je bil hitrejši od Grka, ki je vodil večino tekme. Vseeno je bil Hristu navdušen nad dosežkom, saj je srebrna medalja najboljši rezultat grških olimpijcev do zdaj v Parizu in prva medalja za grško plavanje v 128 letih.

Plavanje (M), 200 m hrbtno
1Hubert KosMadžarska1:54,26
2Apostolos ChristouGrčija1:54,82
3Roman MityukovŠvica1:54,85

Američanka Kate Douglass je v zadnjih metrih plavalnega finala na 200 metrov prsno zadržala nalet olimpijske prvakinje iz Tokia Južnoafričanke Tatjane Smith in osvojila prvo zlato olimpijsko medaljo. V Parizu je bila srebrna v štafeti 4 x 100 metrov prosto.

Plavanje (Ž), 200 m prsno
1Kate DouglassZdružene države Amerike2:19,24
2Tatjana SmithJužna Afrika2:19,60
3Tes SchoutenNizozemska2:21,05
Liu Jukun je osvojil svojo prvo olimpijsko medaljo. Foto: Reuters

Strelstvo: Jakun pobral zlato v kraljevski disciplini
Kitajec Liu Jukun je 6. dan Pariza postal olimpijski prvak v kraljevski disciplini v streljanju – najboljši je bil s puško v trojnem položaju. V boju za zlato je bil boljši od Ukrajinca Sergeja Kuliša. Kraljevska strelska disciplina je disciplina, v kateri je nekoč kraljeval Rajmond Debevec, v tej disciplini je namreč osvojil vse tri olimpijske medalje.

Strelstvo, puška, trojni položaj 50 m (M)
1Liu JukunKitajska463,6
2Sergej KulišUkrajina461,3
3Swapnil KusaleIndija451,4
Brooke Francis in Lucy Spoors. Foto: Reuters

Veslanje: Francis in Spoors prvič zlati
V veslaškem centru Stade nautique de Vaires-sur-Marne so podelili štiri komplete medalj. Med dvojnimi dvojci sta zmagali Brooke Francis in Lucy Spoors iz Nove Zelandije, ki sta začeli zadržano, na polovici sta bili tretji, v zadnjem delu pa sta smuknili na prvo mesto. V boju za zmago sta imeli precej dela, saj sta Romunki Ancuta Bodnar in Simona Radis zaostali le 24 stotink sekunde. Bron je odšel v Veliko Britanijo. Francis in Spoors sta bili v Tokiu srebrni, Francis v dvojnem dvojcu, Spoors pa v osmercu.

Veslanje, dvojni dvojec (Ž)
1Brooke Francis in Lucy SpoorsNova Zelandija6:50,45
2Ancuta Bodnar in Simona RadisRomunija6:50,69
3Mathilda Hodgkins-Byrne in Becky WildeVelika Britanija6:53,22

Romuni so v isti disciplini zlato osvojili med moškimi, med katerimi sta bila najmočnejša Andrej Sebastian Cornea in Marian Florian Enache, srebro je osvojil nizozemski, bron pa irski par. Romuna sta bila letos prvič evropska prvaka, postala pa sta še olimpijska zmagovalca.

Veslanje, dvojni dvojec (M)
1Andrei-Sebastian Cornea in Marian EnacheRomunija6:12,58
2Melvin Twellaar in Stef BroeninkNizozemska6:13,92
3Daire Lynch in Philip DoyleIrska6:15,17

V dvojnem četvercu so bile najboljše Nizozemke, ki so bile 18 stotink hitrejše od Britank, zadnja medalja pa je romala na Novo Zelandijo.

Veslanje, dvojni četverec (Ž)
1NizozemskaNizozemska6:27,13
2Velika BritanijaVelika Britanija6:27,31
3Nova ZelandijaNova Zelandija6:29,08

V isti disciplini so se med moškimi zlate medalje veselili Američani, na oder za zmagovalce pa so stopili še Novozelandci in Britanci.

Veslanje, dvojni četverec (M)
1ZDAZdružene države Amerike5:49,03
2Nova ZelandijaNova Zelandija5:49,88
3Velika BritanijaVelika Britanija5:52,42

Judoistka Bellandi zlata v kategoriji do 78 kg
Italijanska judoistka Alice Bellandi je osvojila zlato medaljo v kategoriji do 78 kg. V finalu je bila za prvo olimpijsko odličje boljša od izraelske tekmice Inbar Lanir. 25-letnica je Italiji prinesla peto zlato kolajno teh iger.

Judo (Ž), do 78 kg
1Alice BellandiItalija
2Inbar LanirIzrael
3Ma ŽenžaoKitajska
3Patricia SampaioPortugalska

Kocojev do olimpijskega naslova v kategoriji do 100 kg
Azerbajdžanski judoist Zelim Kocojev, lanski evropski prvak, je osvojil naslov v kategoriji do 100 kilogramov. Kocojev je v finalu premagal Gruzijca Ilijo Sulamanidzeja, srebrnega na EP-ju 2023. Bronasti kolajni sta osvojila Izraelec Peter Paltchik in Uzbekistanec Musafarbek Turobojev.

Američanke zlate v sabljanju s floretom
Ameriška ženska sabljaška reprezentanca je na olimpijskih igrah v Parizu osvojila zlato kolajno v ekipnih bojih s floretom. Američanke so v finalu s 45:39 premagale štirikratne olimpijske prvakinje Italijanke. Bron so osvojile Japonke.

Američanke Lauren Scruggs, Lee Kiefer, Jacqueline Dubrovich in Maia Mei Weintraub so osvojile prvo ekipno zlato medaljo v floretu. ZDA prej niso bile znane kot velesila v sabljanju, k zmagi pa sta pripomogli tudi dobitnici zlate in srebrne kolajne posamično, Kiefer in Scruggs.

Sabljanje, floret, ekipno (Ž)
1
2
Italija
3

Začetek atletskih tekmovanj
S hitro hojo se je začel olimpijski program v atletiki. Prvo zlato medaljo sta na 20 km osvojila Brian Pintado iz Ekvadorja in Kitajka Jang Džiaju.

Simone Biles do zlate medalje v gimnastiki
V ženski gimnastiki je bil na sporedu spektakularen mnogoboj, v katerem je Američanka Simone Biles osvojila šesto zlato olimpijsko medaljo. Več tukaj.