Američani so četrtič zapored in sedmič na zadnjih osmih olimpijskih igrah končali na vrhu lestvice medalj. Foto: EPA

Tako ZDA kot Kitajska so v Parizu osvojile po 40 zlatih medalj. Američani so osvojili več srebrnih (44 : 27) in bronastih medalj (44 : 24) kot Kitajska in tako zasedli prvo mesto. Glede na prejšnje igre v Tokiu so ZDA osvojile eno zlato medaljo več, Kitajska pa dve več.

Na tretjem mestu je tako kot v Tokiu končala Japonska, ki je osvojila 20 naslovov olimpijskega prvaka, sedem manj kot v Tokiu. Četrta je bila Avstralija (18 zlatih), peta Francija (16), šesta Nizozemska (15) in sedma Velika Britanija (14), ki je bila v Tokiu z 22 zlatimi medaljami četrta. Deseterico dopolnjujejo Južna Koreja (13), Italija in Nemčija (po 12).

Deseterica je glede na Tokio tako rekoč nespremenjena, manjkajo le športniki Rusije, ki so v Parizu zaradi odločitve Mednarodnega olimpijskega komiteja nastopali le v nekaj športih. V Tokiu so osvojili 20 zlatih, 28 srebrnih in 23 bronastih medalj.

Slovenija je z dvema zlatima medaljama in eno srebrno igre v Parizu končala na 34. mestu, tri mesta nižje kot v Tokiu, kjer je osvojila tri zlate, eno srebrno in eno bronasto medaljo.

Po statistiki osvojenih zlatih odličij glede na število prebivalcev je Slovenija tako kot pred tremi leti na Japonskem zasedla četrto mesto. Pred njo so karibski državi Dominika in Sveta Lucija ter Nova Zelandija (10 zlatih medalj), ki je osvojila eno zlato na 762.700 prebivalcev.

Če upoštevamo vse medalje, je Slovenija glede na število prebivalcev na 12. mestu z eno kolajno na 707.983 prebivalcev. Pred Slovenijo so poleg treh zgoraj naštetih še Grenada, Jamajka, Zelenortski otoki, Madžarska, Avstralija, Nizozemska, Moldavija in Hrvaška.