Če bo ameriška olimpijska reprezentanca uresničila napovedi, bo to osma zaporedna uvrstitev na sam vrh po številu olimpijskih medalj na poletnih igrah. Združene države Amerike so osvojile največ odličij na prejšnjih poletnih olimpijskih igrah v Tokiu, 113 kolajn, od tega 39 zlatih, kar je prav tako zadoščalo za prvo mesto v tej kategoriji. Foto: EPA

Kitajska je na drugem mestu na lestvici napovedi. Osvojila naj bi 86 kolajn, med njimi 34 zlatih, 27 srebrnih in 25 bronastih. Na tretjem mestu je Velika Britanija (63), sledijo pa ji Francija (60), Avstralija (54) in Japonska (47).

Francija naj bi občutno povečala svojo bero medalj s prejšnjih poletnih iger, na katerih  jih je osvojila 33, kar pa ne bi bilo presenečenje, saj bodo njihovi športniki nastopali na domačih tleh. Foto: Reuters
Francija naj bi občutno povečala svojo bero medalj s prejšnjih poletnih iger, na katerih jih je osvojila 33, kar pa ne bi bilo presenečenje, saj bodo njihovi športniki nastopali na domačih tleh. Foto: Reuters

Med pričakovanih prvih deset so se uvrstile še Italija (46), Nemčija (35), Nizozemska (34) in Južna Koreja (26). Po številu napovedanih zlatih medalj ji sledijo Velika Britanija (17), Nizozemska (16), Avstralija (15), Japonska (13), Italija in Nemčija (obe 11) ter Južna Koreja (9).

Slovenije po napovedih Gracenota ni med najboljšimi 30 državami.

Gracenote napoveduje medalje v posameznih olimpijskih športih glede na rezultate z zadnjih tekmovanj ter redno posodablja svoje napovedi v obdobju pred začetkom iger.

Letos so priznali, da navzočnost ruskih in beloruskih športnikov, ki ne podpirajo ruske agresije v Ukrajini in so se uvrstili na igre, pomeni neznani dejavnik pri napovedih, saj se večina športnikov iz teh dveh držav v zadnjih dveh letih ni udeleževala mednarodnih tekmovanj zaradi vojne v Ukrajini.

Vendar pa bodo ruski in beloruski športniki na igrah v Parizu nastopali kot del ekipe nevtralnih športnikov, ki ne zastopajo nobene države in ne bodo del uradnega seznama medalj.

Sports Illustrated: Sloveniji šest medalj

Ameriška revija Sports Illustrated je prav tako objavila seznam napovedi, Sloveniji je napovedala sedem medalj. Benjamin Savšek bo po njihovih predvidevanjih zlat v kanuju, Eva Terčelj bronasta v kajakaškem krosu, Andreja Leški srebrna v judu (do 63 kg), jadralec Toni Vodišek bronast v formuli kite, Janja Garnbret zlata v športnem plezanju, Kristjan Čeh pa srebrn v metu diska. Bronasto kolajno so napovedali tudi Tadeju Pogačarju na cestni dirki, toda kolesar iz Komende je včeraj odpovedal nastop v Parizu.