Sklepna slovesnost se je začela s prihodom francoskega olimpijskega junaka, plavalca Leona Marchanda, ki je v Parizu osvojil štiri zlate in bronasto medaljo, s čimer bi v skupnem seštevku najuspešnejših držav sam zasedel 20. mesto! 22-letnik iz Toulousa se je približal olimpijskemu kotlu in dobil nalogo, da majhen plamen prenese na Stade de France.
Na stadionu, kjer se je zbralo več kot 70 tisoč gledalcev, so hkrati zaplapolale zastave, ki so jih na prizorišče prinesli zastavonoše, slovenska sta bila jadralec Toni Vodišek in golfistka Pia Babnik. Sledil je mimohod športnikov, ki so še ostali v francoski prestolnici. Po nekaterih navedbah naj bi jih ostalo nekaj več kot osem tisoč.
Pred mnogimi leti so medalje na olimpijskih igrah podeljevali na zadnji dan. Tega že leta ne počnejo, a nekaj tradicije so vendarle ohranili, tako da so podelili odličja najboljšim maratonkam. Zlato je prejela Nizozemka Sifan Hassan, srebro Etiopijka Tigst Assefa, bron Kenijka Hellen Obiri.
Slovesnost se je nadaljevala, z neba se je na stadion nato spustil zlati popotnik, ki je prejel grško zastavo in jo zabodel v talni podstavek, iščoč olimpijske kroge. Začel se je daljši svetlobni šov, v katerem je sodelovalo več kot 100 plesalcev, mojstrov parkourja in breakinga. Alain Roche je zaigral na viseči klavir, medtem ko je na stadionu zadonela himna Apolonu, najstarejša himna iz stare Grčije.
Iskanje zlatega popotnika se je vendarle končalo, ko se je pet krogov sredi stadiona zlilo v prepoznavni (zaščitni) znak olimpijskih iger, nebo nad stadionom pa je razsvetlila pirotehnika. Po krajšem pregledu dogajanja in športnih vrhuncev zadnjih 14 dni se je zabava lahko začela. Najprej je na oder stopila francoska glasbena skupina Phoenix, ki se ji je pridružila belgijska pevka Angele. Nastopila sta še VannDa (raper iz Kambodže) in glasbeni duet Air.
Ko se je ozračje po glasbenih nastopih malce umirilo, sta se zbrani množici predstavila še predsednik odbora olimpijskih iger Pariz 2024 Tony Estanguet in predsednik MOK-a Thomas Bach. "Športniki, vedeli smo, da boste briljantni, a bili ste čarobni. En dan je življenje normalno, naslednji je čarobno," je med drugim poudaril Estanguet in dodal, da so letošnje olimpijske igre dosegle rekordno število gledalcev, udeležbo športnikov, tudi rekordno število snubitev.
"Kljub vsem napetostim v našem svetu ste prišli sem iz 206 nacionalnih olimpijskih komitejev in ekipe MOK-a za begunce, da bi mesto luči zasijalo bolj kot kdaj koli prej. Vaše predstave so bile neverjetne. Dobro ste tekmovali, drug proti drugemu, vsako tekmovanje na robu popolnosti. Vsaka predstava je sprožila navdušenje po vsem svetu. Pokazali ste nam, kakšne veličine smo zmožni ljudje. Ves ta čas ste živeli mirno skupaj pod eno streho v olimpijski vasi. Objeli ste se, se spoštovali, tudi če sta vaši državi razdeljeni zaradi vojne in spopadov. Ustvarili ste kulturo miru. To nas je vse navdihnilo," pa je v govoru športnikom v angleškem jeziku in občasni francoščini povedal Bach in poudaril, da so bile to "prve olimpijske igre s popolno enakostjo spolov."
Po odigrani olimpijski himni je napočil slavni trenutek predaje olimpijske zastave. Prvič se je zgodilo, da sta si zastavo predali županji. Županja Pariza Anne Hidalgo jo je najprej predala Bachu, ta je z njo napravil nekaj zamahov, nato pa jo je v roke dobila Karen Bass, županja Los Angelesa, ki bo igre gostil leta 2028. Ameriška glasbenica H.E.R., večkratna dobitnica grammyja, je nato v čast naslednje gostiteljice poletnih iger zapela ameriško himno.
Kamere so nato v svet ponesle sliko s strehe stadiona, kjer je stal ameriški filmski igralec Tom Cruise. Ta se je kot Ethan Hunt, protagonist iz uspešnic Misija: Nemogoče, varno spustil na tla, pritekel do Bass, vzel zastavo in se ob zvokih Red Hot Chili Peppers na kolesu z motorjem odpeljal do letala, s katerim je poletel v Kalifornijo v mesto angelov. Slovesnost se je bližala koncu z nastopi prej omenjene skupine, Billie Eilish in raperjem Snoopom Doggom na peščenih plažah LA-ja.
V sklepnem pariškem večeru je manjkala le še pika na i oziroma zadnje dejanje spektakla: ugasniti je bilo treba olimpijski ogenj. Marchand je po treh urah vendarle prispel na stadion in skupaj z olimpijskimi zmagovalci olimpijski plamen tudi ugasnil. "Olimpijske igre 2024 v Parizu razglašam za končane," je ob tem dejal Bach. "V skladu s tradicijo pozivam mlade po vsem svetu, da se čez štiri leta zberejo v Združenih državah Amerike, da bi z vsemi nami proslavili naslednje olimpijske igre," je še dodal. Konec iger je minil ob priredbi skladbe My Way, melodije francoskega izvora, ki jo je (s)populariziral Frank Sinatra. Odpela jo je glasbenica Yseult. Ko je s strehe odjeknila še zadnja pirotehnika, je bilo iger tudi uradno konec.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje