Številka bi lahko bila bistveno večja, a ostaja uganka, ali so se denimo judoisti, rokoborci, strelci, telovadci in drugi prostovoljno pridružili bojkotu zvez, pri katerih so vodilni poudarjali, da so pogoji za nastop nesprejemljivi za njihove reprezentante.
Na koncu je na seznamu od 36 potrjenih športnikov ostalo 16 ruskih olimpijcev, le eden več bo zastopal Belorusijo. Dosežki športnikov obeh držav prav tako ne bodo zajeti v pregledu kolajn, športniki ne smejo na odprtje iger, prepoved prihoda na tekmovanje imajo tudi ruski politiki in športni funkcionarji.
Nazadnje je v Tokiu leta 2021 nastopilo 335 ruskih športnikov, ki so osvojili 71 kolajn. Tokrat pa so morali športniki dokazovati, da nimajo povezave z rusko vojsko in drugimi oboroženimi silami ter da ne podpirajo ruske vojaške agresije v Ukrajini. Od športnikov so zahtevali tudi podpis olimpijske karte in s tem podporo mirovni misiji olimpijskega gibanja v Lozani.
S seznama je tako denimo izpadel dvakratni olimpijski prvak v rokoborbi Abdulrašid Sadulajev, ki se je udeležil enega od množičnih shodov v Moskvi, na katerem je predsednik Vladimir Putin zagovarjal vojaško posredovanje v Ukrajini. Na rokoborski zvezi, tako piše avstrijska tiskovna agencija APA, so odločitev označili za nesorazmerno, nepošteno in nesprejemljivo.
"Pogoji, ki jih postavljajo, nastop brez zastave in himne, so nesprejemljivi," je po pisanju britanskega Reutersa na omrežju Whatsapp zapisala rokoborka Veronika Čumikova in dodala, da se je sama odločila za odpoved nastopa.
Med udeleženci iger je najštevilčnejša delegacija tenisačev, saj jih bo skupaj z Daniilom Medvedjevom na turnirju sodelovalo kar sedem, a med njimi ne bo Andreja Rubljova, ki je nastop pod nevtralnimi simboli zavrnil.
Za svoje športnike pa je poskrbela tudi Rusija. Kar 245 športnikom, ki se niso mogli udeležiti kvalifikacijskih tekmovanj, in tistim, ki jim MOK nastopa ni dovolil, je po pisanju agencije Ria Novosti država do konca junija izplačala slaba dva milijona evrov odškodnine, ker ne morejo na igre.
Zapleti z ruskimi športniki pa verjetno ne bodo vplivali na tako želeno olimpijsko premirje po vzoru antične Grčije, kjer so se države za obdobje tik pred in med igrami ter po njih dogovorile za prenehanje vojaških spopadov. Putin je jasno sporočilo že večkrat ignoriral.
Še več, olimpijske igre so za Putina očitno celo nekakšen datum za začetek konfliktov. Rusija je Ukrajino napadla 24. februarja 2022, le nekaj dni po koncu zimskih olimpijskih iger v Pekingu. Le nekaj dni po zimskih igrah v Sočiju 2014 pa je Rusija napadla in zasedla ukrajinski polotok Krim. Leta 2008 so ruski tanki prav na dan odprtja iger v Pekingu vdrli v Južno Osetijo na območju Moldavije.
Ukrajina bo v Parizu zastopana s približno 100 športniki. "Za nas je zmaga že to, da lahko v teh vojnih razmerah sploh sodelujemo," pa je to pokomentiral predsednik ukrajinskega olimpijskega komiteja Vadim Gutcajt.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje