Simone Biles – kraljica ženske gimnastike. Zlato olimpijsko medaljo v mnogoboju je osvojila že pred osmimi leti v Riu. Pri 27 letih je najstarejša dobitnica zlate medalje v mnogoboju. Prejšnjih 12 olimpijskih prvakinj je bilo najstnic (vključno s Simone Biles pred osmimi leti). Foto: Reuters

Američanka je zbrala 59,131 točke. Srebrno medaljo je osvojila Brazilka Rebeca Andrade (svetovna prvakinja v mnogoboju leta 2022) s 57,932 točke, bronasto pa Američanka Sunisa Lee s 56,465 točke.

Ameriški uspeh je s tretjim mestom dopolnila Sunisa Lee, ki je branila olimpijski naslov v mnogoboju. Foto: Reuters

Simone Biles je na preskoku dobila oceno 15,766 in je vodila po prvi rotaciji (druga je bila Rebeca Andrade s 15,100), na dvovišinski bradlji pa ji vaja ni uspela (ocena 13,733 točke, 0,7 točke manj kot v kvalifikacijah) in zdrsnila je na tretje mesto. Na gredi je bila spet prepričljiva, dobila je oceno 14,566. Po treh rotacijah je s skupno oceno 44,065 prevzela vodstvo pred Rebeco Andrade (43,899), tretja je bila Alžirka Kaylia Nemour (42,833).

Na parterju je Simone Biles, ki se je pred tremi leti v Tokiu psihično zlomila, veličastno dokončala delo, prejela je oceno 15,066, dobro točko več od Rebece Andrade (14,033). Slavje ob osvojeni drugi zlati olimpijski medalji v prestižnem mnogoboju se je začelo pred očmi številnih slavnih, ki so bili v dvorani.

Gimnastika, mnogoboj (Ž)
UvrstitevTekmovalecDržavaRezultat
1Simone BilesZdružene države Amerike59,131
2Rebeca AndradeBrazilija57,932
3Sunisa LeeZdružene države Amerike56,465

V zgodovini olimpijskih iger so štirje telovadci in dve telovadki (Larisa Latinina 1956, 1960 in Vera Časlavska 1964 in 1968) osvojili dve zlati medalji v mnogoboju.

"Pred tremi leti po Tokiu si res nisem mislila, da bom še stopila na gimnastično sceno. Ampak sem trdo delala, tako na psihološki pripravi kot fizični, da sem se lahko vrnila na vrh," je dejala športna ikona, ki lahko do konca iger osvoji še tri olimpijske naslove, saj se je v kvalifikacijah uvrstila tudi v finale preskoka, gredi in parterja.

"Moja verižica GOAT - nekateri jo obožujejo, nekateri jo sovražijo," je o kratici, ki pomeni najboljša vseh časov, dejala Biles in dodala: "Noro je, da o meni govorijo kot o najboljši vseh časov, saj sem le Simone Biles iz Springa v Teksasu."